Ministerstwo Kultury


 

Pismo Ministerstwa Kultury dotyczące Art. 12. ustawy o prawie autorskim i...

 


Do Pana jako podmiotu autorskich praw majątkowych o tych utworów należy decyzja komu i w jakim zakresie zostanie udzielone zezwolenie na korzystanie z utworów oraz określenie wysokości wynagrodzenia za to korzystanie.


 

 

Warszawa, dnia 21 października 2002 r.

Ministerstwo Kultury
Departament Prawno - Legislacyjny 
Wydział Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych 
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 
00-071 Warszawa 
tel. (4822) 826 1925 
fax.(48 22) 8273458

 

DP.WPA.024/276/02/ik 

 

Pan Michał Kurc

...

07-100 Węgrów  

              W odpowiedzi na pismo z dnia 12.07.2002 r. Departament Prawno - Legislacyjny informuje: 


Sytuacja prawna utworów powstałych w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy została uregulowana w art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z tym artykułem, w braku odmiennego postanowienia w umowie o pracę, pracodawca nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. 


Wobec dyspozytywnego charakteru przepisu art. 12, strony umowy o pracę mogą w dowolny sposób określić jakie uprawnienia nabędzie pracodawca z chwilą przyjęcia utworu pracowniczego. Strony mogą nie tylko decydować o podziale uprawnień, mogą także postanowić, że prawo do utworu w całości będą przysługiwać twórcy albo zadecydować o nie przenoszeniu praw na pracodawcę, a jedynie ustanowieniu na jego rzecz licencji na korzystanie z utworu. Przedmiotem umownego uregulowania mogą być także i inne kwestie związane z wykonywaniem prawa autorskiego, tj. dotyczące terytorium na którym utwór ma być rozpowszechniany, okresu czasu, w trakcie którego pracodawca może wykonywać swoje prawa itp. Jeżeli umowa nie zawiera takich postanowień, zastosowanie będzie miał odpowiedni przepis ustawy. Zgodnie z art. 12 pracodawca nabywa prawo do utworu w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Oznacza to, że pracodawca nie nabywa prawa do korzystania z utworu na wszystkich polach eksploatacji, a jedynie na takich, które mają związek z charakterem działalności danego pracodawcy. Prawo do korzystania z utworu pracowniczego w pozostałym zakresie przysługuje pracownikowi. 


Do utworów fotograficznych powstałych na ustne polecenie Burmistrza Miasta Węgrowa oraz wszystkich innych utworów wykonanych w wolnym czasie należy stosować przepisy ustawy w części dotyczącej przejścia autorskich praw majątkowych. Do Pana jako podmiotu autorskich praw majątkowych o tych utworów należy decyzja komu i w jakim zakresie zostanie udzielone zezwolenie na korzystanie z utworów oraz określenie wysokości wynagrodzenia za to korzystanie. 

W przypadku naruszenia praw majątkowych twórca może dochodzić ochrony w oparciu o art. 79 ustawy. 

Powyższe uwagi odnoszą się do autorskich praw majątkowych do utworów. Poza prawami majątkowymi, twórcy przysługują także autorskie prawa osobiste, tj. prawo do autorstwa utworu, prawo oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępnienia go anonimowo, prawo do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, prawo decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności oraz prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Prawa osobiste są nieograniczone w czasie, nie podlegają zrzeczeniu lub zbyciu. 

W przypadku naruszenia praw osobistych, twórca może dochodzić ochrony zgodnie z art. 78 ustawy. 

 

podpis 

p.o. DYREKTORA

Departamentu Prawno-Legislacyjnego

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc