Fotografia kobieca - kobiecość w fotografii


Praca Janiny Mokrzyckiej z wystawy "Kobieta w kadrze, kadr kobiety

 

 

Impresje z wystawy

Kobieta w kadrze, kadr kobiety

 

W 1957 roku, w galerii Kordegarda miała miejsce jedyna w Polsce indywidualna wystawa Pani Janiny Mokrzyckiej. Artystka prezentowała między innymi akty i kwiaty, które obecnie, pięćdziesiąt dwa lat później, możemy oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Bardzo dziękuję Pani Dyrektor Małgorzacie Piórkowskiej za tak wyjątkową wystawę w Węgrowie. Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia 2009 roku. 

Impresje z wystawy są zapisem chwili, moim spojrzeniem na kadr kobiety, kobiety w kadrze -fotografik z tamtych lat w Galerii Domu Gdańskiego.

 

Janina

Schabenbeck-Mokrzycka (1911-2006) 

 

Córka słynnego fotografa Henryka Schabenbecka i Heleny z Panczakiewiczów. Podstaw fotografii uczyła się obserwując zarówno eksperymenty ojca jak i codzienną pracę matki, kierującej zakopiańskim atelier fotograficznym. W latach 1932-1935 studiowała w wiedeńskim Instytucie Grafiki u profesora Rudolfa Koppitza. Poznała tam między innymi Edwarda Hartwiga. Po powrocie do Polski zamieszkała w Katowicach, gdzie wraz z pierwszym mężem, grafikiem Józefem Mroszczakiem, prowadziła studio fotograficzno-reklamowe. Wojnę spędziła w Nowym Targu, kierując filią zakopiańskiego warsztatu fotograficznego „Stefa”. Pod koniec lat czterdziestych, razem z drugim mężem, Lechem Mokrzyckim, zamieszkała w Warszawie na ulicy Kruczej. Mokrzycki zaangażował się w wydawanie czasopisma „Projekt”, a artystka prowadziła fotograficzne atelier, została też czynną członkinią ZPAF. W latach 1956-1958 kierowała Zarządem Głównym ZPAF. Pozostaje jedyną kobietą w historii organizacji stojącą na jej czele...  ►►

 


Frances Hyland Frances Hyland
 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc