Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 2004

 

Idąc z Żoną ul. Wolności wspominamy nasze lata młodości. Lata siedemdziesiąte, nasze zapoznanie się. Spotkanie w następnym dniu, tu na przystanku PKS ZORy, a było to 15 września 1974 roku.

Idąc w  2004 roku w kierunku miasta mijamy Osiedle Robotnicze "ZOR" z lat 50-tych XX wieku.

 

Historia...

 


"Osobna wzmianka należy się swego rodzaju pracy zleconej, jaką było budownictwo mieszkaniowe. Prowadził je, jako inwestor ZOR, a wykonawcą było Budowl. Przeds. Powiatowe w Siedlcach, a potem w Sokołowie. ZOR budował w pierwszej fazie trzy budynki, w których większość mieszkań przeznaczone było dla cukrowni. Wykonawstwo posuwało się niezmiernie wolno. Planowany termin oddania domów dla użytku, mianowicie jesienią 1950 r. został; przekroczony o cały rok. 

Cukrownia otrzymane mieszkania przydzieliła najlepszym swoim pracownikom, traktując przydział jako pewne wy różnienie. Tymczasem okazało się, że domy były pobudowane ze skandalicznymi usterkami, i wyróżnienie zmieniło się w karę, która niezasłużenie spotkała ofiarnych i potrzebnych cukrowni ludzi. 

Wystarczy powiedzieć, że do marca 1953 r. nie zostały uruchomione w osiedla ZOR wodociągi a tym samym kanalizacje. Mimo licznych, interwencji skończyło się tylko na konferencjach, protokółach i wyjaśnieniach, a usterki nie zostały usunięte." - Historia Odbudowy Cukrowni „Sokołów” rok 1953.


 Lata 70-te

 

 ZOR-y...

... Po lewej stronie ul. Wolności 

 

posiadłość pana Flagi, przed i za pole do zabudowań Milicji Obywatelskiej.

Widok od ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Od lewej fragment parkanu okalającego budynek MO, wspomniane pole i posiadłość pana Flagi. Wspominam tą posiadłość, bo na budynku widniała jedna z pierwszych anten TV, a to wiele oznaczało w tamtych czasach. 

 

Na tym polu pobudowano dworzec PKS chyba wzorując się na poprzednim też ze skromną poczekalnią, jednak z mocno rozbudowanymi stanowiskami.

 Rok 2004

... Dworzec PKS.

 

Powracamy do wspomnień z lat 70-tych. Widok na ul. Marii Skłodowskiej-Curie...

... w budowie bloki mieszkalne dla pracowników Zakładów Mięsnych.

 

kierunku poczty...

może nie co bliżej...

Tu powojenne nowe budynki poczty i Biura Wystaw Artystycznych, obecnie biurowiec Starostwa.

 

U.l Wolności...

...przed MO.

 

Dalej...

możemy zauważyć, że pola przy ulicy Wolności ustępują nowoczesności - nadeszła era telewizji. ZURT w nim sklep i punkt naprawy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Były na tyle niedoskonałe, że naprawa była konieczna - kilka razy na gwarancji.

 

Za ZURT idąc w kierunku miasta, nawet po małym deszczu...

... widoczna przeszkoda...

 

Za tą przeszkodą spacer ul. Wolności w cieniu wielości drzew należał do przyjemności. Przez nie było widać...

wyrastające budynki Spółdzielni Mieszkaniowej. 

 

Inne jeszcze w budowie.

Wynajmowałem mieszkanie stąd moje zaciekawienie i marzenie zamieszkania w swoim M-4 w Sokołowie Podl. Niestety po wielu latach - w 1988 roku zamieszkałem w Węgrowie.

 

Spożywczy SAM potocznie nazywany "pod bocianami", "bociany" - nazwa pochodziła od dekoracji witryn w których widniały namalowane bociany.

Przed sklepem prywatna posiadłość. Pomieszczenia budynku mieszkalnego wynajmowała Warszawskie Przedsiębiorstwo Nasienne Centrala Nasienna O/ Sokołów Podl. Gabinet dyrektora i biura działu handlowego i księgowości. Pracowałem tu jako inspektor materiału siewnego, sprawując kontrolę gospodarki magazynowej, przerobu i obrotu materiałem nasiennym Przedsiębiorstwa.

 Po drugie stronie ulicy oddano do użytku sklep z nabiałem. Po pewnym czasie zamieniono go na spożywczy. Obecnie (2004) jest w nim STUDIO FOTOGRAFICZNE kol. Henia Rosochackiego.


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.