galeria m

Pierwsza wystawa z cyklu: Węgrowskie klimaty


 

Wystawę fotografii Michała Kurca "Węgrowskie klimaty" 

można ciągle oglądać w ... Internecie.

Cyfrowe nastroje

 

Pod względem liczby fotografii z widokami miasta i okolic, zamieszczonych w Internecie, Węgrów znajduje się chyba, choć nikt tego zapewne nie policzy, w polskiej, a może nawet europejskiej czołówce. I trzeba dodać od razu, że nie chodzi tylko o liczbę, ale i artystyczną jakość cyfrowych zdjęć.

Artystyczne fotografie Węgrowa może obejrzeć każdy, kto ma dostęp do ogólnoświatowej sieci komputerowej. Wszystko to jest zasługą zawodowej pasji węgrowskiego artysty fotografika Michała Kurca. 
W tym roku Węgrów obchodzi 560 - rocznicę nadania praw miejskich. Otwarcie wystawy fotograficznej "Węgrowskie klimaty" było pierwszym artystycznym wydarzeniem jubileuszowych obchodów. 
Jak wyznał Michał Kurc, rok - 2001 również dla niego jest czasem jubileuszy: 50 lat temu po raz pierwszy był w Węgrowie, 40 lat temu, w roku 1961 , wykonał pierwsze zdjęcie Węgrowa. Warto dodać, że w marcu tego roku mija również 36 lat od chwili, gdy Michał Kurc prowadzi fotograficzną działalność instruktorską, 

Już tylko przez kilka dni w Węgrowskim Ośrodku Kultury będzie prezentowana wystawa fotografii Michała Kurca "Węgrowskie klimaty". Pokazywane na wystawie zdjęcia można jednak ciągle oglądać... w Internecie. Pod adresem: www.fotografika.w.pl można zobaczyć zdjęcia miasta i jego okolic. Są to w większości obiekty dobrze znane węgrowianom, jednak - w niezwykłym, artystycznym ujęciu pokazane na nowo. Michałowi Kurcowi udało się okiem obiektywu fotograficznego odkryć i uchwycić piękno na co dzień zupełnie nie dostrzegane albo w pośpiechu pomijane. 
Na otwarciu wystawy prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, Mieczysław Cybulski wręczył Michałowi Kurcowi dyplom w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej. (Dyplom oraz wiele fotografii z otwarcia wystawy, a także bardzo ciekawe wpisy do Księgi gości, są do obejrzenia na stronie internetowej). 
Artystyczne fotografie Węgrowa to nie jedyne zdjęcia Michała Kurca, które możemy obejrzeć w Internecie. Powoli przenosi on do cyfrowego świata coraz więcej obrazów. Wystarczy wymienić tytuły niektórych tylko cykli: "Spacerkiem po...", "Nad wodą", Rzeka Liwiec", "Ogrody i balkony", "Czas jesieni", "Listopadowa impresja", "Tańczące fontanny", a także fotograficzną dokumentację "Biesiady Weselnej" z lat 1997-2000 czy zdjęcia z licznych występów Zespołu Ludowego "Węgrowianie", prowadzonego przez Marię Koc, etnografa z Węgrowskiego Ośrodka Kultury. 
Bogactwo tych zdjęć nie powinno dziwić. W Węgrowie trudno wyobrazić sobie występ, uroczystość czy większe spotkanie bez obecności Michała Kurca z nieodłącznym aparatem, wycelowanym w miejsce, w którym właśnie dzieje się coś ciekawego lub niezwykłego. 
Na stronie internetowej Michała Kurca znajdziemy również wiele informacji o Fotoklubie RP, a także praktyczne porady warsztatowe dla początkujących fotografików: "Uczymy się patrzeć fotograficznie" oraz "Fotografowanie w zimie". 
Zaintrygować mogą również zdjęcia z działu "Ciekawostki": interesująca jest zwłaszcza historia (i fotografie !) UFO, uchwyconego na niebie nad Bugiem; a także zjawisko "pozornych słońc". Niezwykłe wrażenie robią również drapieżne, olbrzymie chmury nad Węgrowem, na czerwonym tle zachodzącego słońca oraz nocne błyskawice, sfotografowane w czasie burzy przechodzącej nad miastem. 

 

                                                                                                     Dariusz Kuziak 

Tygodnik Siedlecki nr 13 (980) 1 kwietnia 2001

 

 

"Z biegiem lat, z biegiem dni"

czyli Węgrów utrwalony w obiektywie p. Michała Kurca

 

 

Czy jest Pan sentymentalny ?

-Odpowiem na pytanie pytaniem: Czy jesteśmy sentymentalni?

 

Ale przecież Wystawa "Węgrowskie klimaty" to swoista " Wycieczka w przeszłość". To nie sentyment? 

-Rozwój przymiotów moralnych opiera się na ekspresji pozytywnych uczuć i wzajemnej sympatii, miłości, wylewności wobec bliźniego, przyjaciela... Te dobre właściwości człowieka są nieustannie niszczone przez cywilizację, a zwłaszcza miasto, politykę i zimny racjonalizm. Stąd się biorą moje - jak to Pani określiła -"wycieczki w przeszłość", do tematów "wiejskich", które były i są bliższe naturze człowieka. 
Dlatego pierwsze moje zestawy fotografii cyfrowej charakteryzuje tematyka wiejska. Zestaw - "Listopadowa impresja" - to wiejskie cmentarze - temat skłaniający do refleksji nad własnym życiem. W zestawie "Czas jesieni", na jednej z fotografii widzimy wiejską ścieżkę i na niej odchodzącego starego człowieka. Przemijanie? I może tu kończy się sentymentalizm? Coraz mniej jest wspomnień. 
Podróżuję w przeszłość poprzez fotografię elektroniczną, która pozwala odbiorcy bardziej przybliżyć się do tamtych czasów, pobudzić do rozmowy, wspomnień. 

 

Rzeczywiście. To przymierze przeszłości z przyszłością, gdyż fotografie zostały ukazane za pomocą techniki cyfrowej, w dodatku w Internecie. Czyżby zmierzch fotografii tradycyjnej? 

-Fotografia jest sztuką, która zaistniała w XIX wieku, została spopularyzowana w XX wieku, a XXI wiek prawdopodobnie będzie wiekiem fotografii cyfrowej. 
Internet pozwala bardzo szybko zaistnieć, udostępnić i zaprezentować własną twórczość światu. W dniu wernisażu wystawy "Węgrowskie klimaty" w Ośrodku Kultury w Węgrowie, można było w tym samym czasie te prace oglądać przez Internet na monitorach komputerów w dalekiej Australii, Kanadzie czy Nowej Zelandii. 

 

W pańskim obiektywie zostają utrwalone osoby, pejzaże, zabytki, zwierzęta oraz codzienne czynności. Czy ma Pan ulubione motywy?

-Tak. Dzisiaj są nimi węgrowskie klimaty, od fotografii kwiatka chwastu do fotografii architektury sakralnej oraz motywy wiejskie, które odchodzą w zapomnienie. 

 

Jest Pan węgrowianinem z wyboru. Jednak sentyment do naszego miasta?

-50 lat temu po raz pierwszy byłem w Węgrowie. Miałem wówczas 2 lata i dzisiaj, choć nie potrafię opowiedzieć tych wrażeń słowami, jednak są one uwidocznione na moich fotografiach. A tak na poważnie. Pracuję w Węgrowie 15 lat, mieszkam od 12 lat. Mam stały kontakt z pięknem zapisanym w zabytkach, uliczkach i uroczych zakątkach Węgrowa. Utrwalam i popularyzuję niepowtarzalne węgrowskie klimaty przez wystawy, także w Internecie - jest to pewną formą podziękowania za obcowanie z nimi. 

 

A jeżeli o Internecie mowa - Pana strona internetowa, przypomnijmy: www.fotografika.w.pl, jest bardzo często aktualizowana. To kolejna pasja ?

-Pasją jest fotografika i chciałbym, żeby nie miała konkurencji. Prowadzenie strony tego typu wymaga ode mnie dokładności, cierpliwości i czasu, dużo czasu ... Żona wie coś więcej na ten temat. Jak będzie czytała tę wypowiedź, to w tym miejscu bardzo jej dziękuję za cierpliwość. Tak się składa, że na stronie są setki fotografii. Ich przybywa, tak jak porad i ciekawostek fotograficznych, to wymaga aktualizacji. Wystawa "Węgrowskie klimaty" ma już swoje miejsce na stronie. Jest to pierwszy tak rozbudowany opis wystawy fotograficznej w Internecie. Może mój pomysł znajdzie naśladowców i przyczyni się do większej popularyzacji fotografii online? Zapraszam Czytelników magazynu "Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?" na moją stronę.

 

Żyjemy w czasach medialnych. Lubi Pan współpracę z prasą?
-Tak, szczególnie z prasą lokalną, której artykuły są wnikliwie czytane, a na fotografiach często można rozpoznać siebie, znajomych. 
Magazyn "Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?" jako patron medialny "Węgrowskich klimatów" jest najlepszym przykładem współpracy, która wnosi dużo dobrego w upowszechnianie fotografii. Przy tej okazji dziękuję Pani Redaktor za artykuły popularyzujące fotografię w Internecie oraz z okazji Jubileuszu - to już rok jak Magazyn "Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?" jest czytany - większej ilości stron, samych kolorowych fotografii i wspaniałych czytelników, bardziej włączających się w kształtowanie formy i treści Magazynu.

 

Dziękuję za te bardzo ciepłe słowa, także w imieniu czytelników, dla których tworzymy nasz magazyn. Pana działalność jest dobitnym przykładem kształtowania kulturowego wizerunku "małej Ojczyzny", a tym samym także oblicza lokalnej prasy. Wystawę " Węgrowskie klimaty" prezentowaną w WOK z okazji 560 - lecia Węgrowa, można określić jako nostalgiczne " z biegiem lat, z biegiem dni". Stronę internetową poświęcił Pan (cytuję) "ukochanej Żonie". Jeżeli nie jest Pan - jak sam twierdzi -"sentymentalny" to może użyjemy określenia "szczególnie uduchowiony"?

 

-Cóż, ciężko mówić o sobie, ale jeżeli to Pani powiedziała... 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Dziękuję. 

 

Rozmawiała: Hanna Kietlińska

 

Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy? kwiecień 2001 r. Nr 4 (13) 2001 r

..

 


 

560 lat praw miejskich Węgrowa

Smakowanie "węgrowskich klimatów"

 

Klimaty naszego Miasta...  Nieuchwytne, ulotne, migotliwe, a jednak posiadające niepowtarzalną atmosferę, to "coś", co określa "geniu s loci". W XIX wiecznych zapiskach Józefa Grajnerta czytamy, że "miasteczko to leżące śród łąk niby zielonych kobierców, po których lśnią srebrnymi prążkami wijące się strumienie, otacza się po stronie południowo- zachodniej modrawą wstęgą krętego Liwca, którego wody nikną w głębi czerniącego się z dala lasku..." 

Impresje węgrowskie to temat wystawy fotografii cyfrowej artysty fotografika Michała Kurca, który (trawestując znane powiedzenie) wprawdzie rodem jest nie - węgrowianinem, ale sercem - na pewno. 

 

Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski wręcza dyplom uznania 

artyście fotografikowi Michałowi Kurcowi.

 

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 26 lutego br. w Węgrowskirn Ośrodku Kultury w ramach obchodów 560-lecia nadania naszemu Miastu praw miejskich. 

Zaproszeni goście - a mianowicie Starosta Węgrowski Elżbieta Lanc, Przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Orłowski, Burmistrz Węgrowa Janusz Dołęga, Przewodnicząca Rady Miejskiej Alodia Kraska, Wiceprzewodnicząca Rady Halina Ulińska, Radny wojewódzki Jan Górski oraz wszyscy obecni mieli możliwość zasmakowania owych szczególnych "klimatów". Poezja, śpiew, fotografie i... Internet - to rzeczywiście tworzy niepowtarzalną atmosferę. Wysłuchaliśmy wierszy o Węgrowie - naszym sędziwym Jubilacie, który cieszy się także z osiągnięć 3-latka: zespół ludowy "Węgrowianie" zaprezentował bowiem - jak zawsze interesująco - program podkreślający uroki naszej Ziemi, przygotowany pod kierunkiem Marii Koc.

 

Szczególnie uroczysta była chwila, kiedy Prezes Fotoklubu RP - Mieczysław Cybulski wręczył dyplom panu Michałowi Kurcowi "w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej". Gratulacje złożyła także dyrektor WOK - Ewa Besztak. 

Autor wystawy w swym bardzo ciepłym wystąpieniu podziękował organizatorom, sponsorom, mediom oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wystawy. Szczególne podziękowania Autor złożył rodzinie. 

"Węgrowskie klimaty" dostępne są w Internecie na stronie: www.fotografika.w.pl , gdzie obok sponsorów - firm "Soft" i "Okfens-2" jest jako patron medialny nasz magazyn "Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?". Zapraszamy.

Hanna Kietlińska


Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?
marzec 2001 r. Nr 3 (12) 2001 r.

 

 

 

 


      
Antoni Jurkowski  

  Węgrowskie klimaty

Obchody 560 rocznicy nadania praw miejskich dla Węgrowa zainaugurowane zostaną wernisażem fotograficznym autorstwa Michała Kurca. W sali Węgrowskiego Ośrodka Kultury 26 lutego br. nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem " Węgrowskie klimaty". 
Skąd taka właśnie nazwa? Jak wyjaśnił autor wystawy, artysta fotografik Michał Kurc, który jest członkiem rzeczywistym FOTOKLUBU RP STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW nazwa czy też mówiąc inaczej tytuł wystawy został zaczerpnięty ze strony internetowej. 
Jest to zbiór zdjęć wykonanych w technice fotografii cyfrowej, co przyznać trzeba znacznie podnosi atrakcyjność prezentowanych zabytków Węgrowa. 
Na wystawie prezentowanych będzie około 60 fotografii przedstawiających piękno i urokliwe zakątki grodu nad Liwcem, które stanowią tylko niewielką część prac przygotowanych właśnie przez pana Michała do internetu. 

Wystawę " Węgrowskie Klimaty" zwiedzać będzie można do końca marca 2001 roku w godzinach otwarcia WOK-u. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż na otwarcie wystawy zapowiedzieli swój przyjazd do Węgrowa prezes FOTOKLUBU RP pan Mieczysław Cybulski, oraz dyrektor Fundacji "FOTOGRAFIA DLA PRZYSZŁOŚCI" pani Małgorzata Dołowska. 
Wszystkich, którzy cenią sobie piękno płynące z fotografii, w imieniu organizatorów i oczywiście autora, już dziś serdecznie zapraszamy.

 

Antoni Jurkowski 

-----------
Autor wystawy "Węgrowskie klimaty" - Michał Kurc. Fot. A. Jurkowski
Gazeta Węgrowska nr 8 z dnia 22 lutego 2001 r
[Zdjęcie wykonano podczas wernisażu wystawy "Ptaki MALUJĘ" artysty grafika Mirosława Zdrodowskiego].

 

Antoni Jurkowski   

  "Węgrowskie klimaty"

Do końca marca czynna będzie wystawa zatytułowana "Węgrowskie klimaty", której autorem jest znany węgrowski artysta - fotografik Michał Kurc. Otwarcie wystawy zgromadziło w holu wystawienniczym Węgrowskiego Ośrodka Kultury całą liczącą się w tym temacie społeczność, wśród których byli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego w Węgrowie. 

Burmistrz Węgrowa Janusz Dołęga przypomniał w skrócie historię naszego miasta, oraz przebieg jego, zarówno historycznego jak też gospodarczego, rozwoju. 
Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski wręczył p. Michałowi dyplom w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej. 
Impreza ta, jak określiła dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury Ewa Besztak, inauguruje obchody 560 rocznicy nadania praw miejskich dla Węgrowa. 
W części artystycznej wystąpił Zespół Ludowy "Węgrowianie". Słowno-muzyczna składanka zaprezentowana zgromadzonym gościom przybliżyła zarówno wygląd dawnego Węgrowa, jak też znane dawniej i powszechnie śpiewane, sławiące zarówno urodę jak też pracowitość węgrowskich panien, zwyczaje i wierzenia. 
Dużo uwagi poświęcono - za sprawą słów Józefa Grajnerta - religijności, z której słynęli węgrowianie. 

Twórczość Michała Kurca pozostanie dla potomnych. Będzie dla nich barwną lekcją historii. przybliżającą uroki Węgrowa zarówno tego sprzed wieków jak też tego z dnia dzisiejszego, z przełomu XX i XXI wieku. 
Pamiętając o tym co było musimy myśleć także o tym co będzie -stwierdziła dyrektorka WOK-u p. Ewa Besztak. l naprawdę trudno nie zgodzić się z taką opinią. 
"Wystaw takich powinno być znacznie więcej. Jak patrzę na te fotografie, to chociaż jestem rodowitym węgrowianinem, przypominają mi one zapomniane zakątki i ukazują miasto i jego klimat w całkiem nowym świetle" - powiedział jeden ze zwiedzających wystawę. 
I choćby właśnie dlatego, warto zajrzeć do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, warto spojrzeć na nasze miasto przez obiektyw artysty fotografika Michała Kurca. 
Organizatorami wystawy jest Burmistrz Miasta Węgrowa i Węgrowski Ośrodek Kultury, a materialnej pomocy udzieliła firma OKFENS-2 producent okien i drzwi z PCV, oraz Biuro Usług Mikrokomputerowych SOF T s.c. z Węgrowa, która to firma w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojej działalności.
 

-----------------------------------------
Gazeta Węgrowska nr 9 z dnia  1 marca 2001r

Antoni Jurkowski

 

 

ECHA   

"Węgrowskich klimatów"

 

O wystawie fotograficznej. której autorem jest artysta fotografik Michał Kurc, pisaliśmy dość obszernie w jednym z poprzednich numerów "Gazety Węgrowskiej". Dziś natomiast chcemy przekazać naszym Czytelnikom kilka ocen i opinii dotyczących tej właśnie wystawy. 

Okazało się bowiem, ze prace pana Michała Kurca to nie tylko artyzm, estetyka i wyczucie piękna. To także doskonała, zwłaszcza dla młodzieży, lekcja historii, ukazująca Węgrów. jakiego już dzisiaj nikt im nie pokaże. Jakiego już w wielu przypadkach nie zobaczą. 

Listy do autora zdjęć, a także wpisy do księgi pamiątkowej, świadczą o zainteresowaniu wystawą. A oto kilka fragmentów z notatek i listów [ze sprawozdań uczniów Szkoły Podstawowej nr1 w Węgrowie]: "Wystawa bardzo mi się podobała i z przyjemnością ją oglądałam. Wszystkim polecam jej zwiedzenie... Tytuł wystawy "Węgrowskie klimaty" doskonale oddaje tematykę prac... Wystawa to najciekawsze zdjęcia artysty-fotografika Michała Kurca, tematycznie związane z naszym miastem... Prace nie są uporządkowane tematycznie, ale wszystkie fotografie są bardzo ciekawe... Dobrze, ze są organizowane takie wystawy.

ul. Narutowicza

Można zdobyć wiele informacji nie studiując książek... Niektóre prace wyglądają tak, jakby były malowane akwarelami..." 

 

Nadmienić należy, że prezentowane na wystawie fotografie, jak też wpisy do księgi pamiątkowej oraz uwagi i opinie znajdują się na internetowej stronie pana Michała Kurca www.fotografika.w.pl

Dodać należy, ze prowadzący internetowa. stronę Sokołowa pan Piotr Miller ogłosił konkurs na najlepszą i najciekawszą stronę internetową. W  rywalizacji tej na dzień 6 kwietnia br. pan Michał Kurc prowadził zdecydowanie z przewagą 29 punktów nad drugą stroną na liście rankingowej. 

 

Prace pana Michała Kurca nie ograniczają się tylko do Węgrowa. Jako dawny mieszkaniec Sokołowa, stworzył na swojej stronie internetowej galerię zatytułowaną "Sokołów dawniej", a przedstawiającą fotografie z dawnych lat, z okresu gdy pan Michał mieszkał i pracował w Sokolowie Podlaskim. Naprawdę też warto zobaczyć. 

 

 

Antoni Jurkowski

Gazeta Węgrowska nr 15 (147) z dnia  12 kwietnia 2001r

 

 

galeria m


Copyright © design and photos by Michał Kurc