powrót

Cyfrowe nastroje


 

    

 

Wystawę fotografii Michała Kurca "Węgrowskie klimaty" 

można ciągle oglądać w ... Internecie.

Cyfrowe nastroje

 

Pod względem liczby fotografii z widokami miasta i okolic, zamieszczonych w Internecie, Węgrów znajduje się chyba, choć nikt tego zapewne nie policzy, w polskiej, a może nawet europejskiej czołówce. I trzeba dodać od razu, że nie chodzi tylko o liczbę, ale i artystyczną jakość cyfrowych zdjęć.

Artystyczne fotografie Węgrowa może obejrzeć każdy, kto ma dostęp do ogólnoświatowej sieci komputerowej. Wszystko to jest zasługą zawodowej pasji węgrowskiego artysty fotografika Michała Kurca. 
W tym roku Węgrów obchodzi 560 - rocznicę nadania praw miejskich. Otwarcie wystawy fotograficznej "Węgrowskie klimaty" było pierwszym artystycznym wydarzeniem jubileuszowych obchodów. 
Jak wyznał Michał Kurc, rok - 2001 również dla niego jest czasem jubileuszy: 50 lat temu po raz pierwszy był w Węgrowie, 40 lat temu, w roku 1961 , wykonał pierwsze zdjęcie Węgrowa. Warto dodać, że w marcu tego roku mija również 36 lat od chwili, gdy Michał Kurc prowadzi fotograficzną działalność instruktorską, 

Już tylko przez kilka dni w Węgrowskim Ośrodku Kultury będzie prezentowana wystawa fotografii Michała Kurca "Węgrowskie klimaty". Pokazywane na wystawie zdjęcia można jednak ciągle oglądać... w Internecie. Pod adresem: www.fotografika.w.pl można zobaczyć zdjęcia miasta i jego okolic. Są to w większości obiekty dobrze znane węgrowianom, jednak - w niezwykłym, artystycznym ujęciu pokazane na nowo. Michałowi Kurcowi udało się okiem obiektywu fotograficznego odkryć i uchwycić piękno na co dzień zupełnie nie dostrzegane albo w pośpiechu pomijane. 

 

Kościół ewngelicko-augsburski pod wezwaniem św. Trójcy z 1838 r.

 


Na otwarciu wystawy prezes Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, Mieczysław Cybulski wręczył Michałowi Kurcowi dyplom w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej. (Dyplom oraz wiele fotografii z otwarcia wystawy, a także bardzo ciekawe wpisy do Księgi gości, są do obejrzenia na stronie internetowej). 
Artystyczne fotografie Węgrowa to nie jedyne zdjęcia Michała Kurca, które możemy obejrzeć w Internecie. Powoli przenosi on do cyfrowego świata coraz więcej obrazów. Wystarczy wymienić tytuły niektórych tylko cykli: "Spacerkiem po...", "Nad wodą", Rzeka Liwiec", "Ogrody i balkony", "Czas jesieni", "Listopadowa impresja", "Tańczące fontanny", a także fotograficzną dokumentację "Biesiady Weselnej" z lat 1997-2000 czy zdjęcia z licznych występów Zespołu Ludowego "Węgrowianie", prowadzonego przez Marię Koc, etnografa z Węgrowskiego Ośrodka Kultury. 
Bogactwo tych zdjęć nie powinno dziwić. W Węgrowie trudno wyobrazić sobie występ, uroczystość czy większe spotkanie bez obecności Michała Kurca z nieodłącznym aparatem, wycelowanym w miejsce, w którym właśnie dzieje się coś ciekawego lub niezwykłego. 
Na stronie internetowej Michała Kurca znajdziemy również wiele informacji o Fotoklubie RP, a także praktyczne porady warsztatowe dla początkujących fotografików: "Uczymy się patrzeć fotograficznie" oraz "Fotografowanie w zimie". 

 

Widok z balkonu - Węgrów dn. 30.05.2000.


Zaintrygować mogą również zdjęcia z działu "Ciekawostki": interesująca jest zwłaszcza historia (i fotografie !) UFO, uchwyconego na niebie nad Bugiem; a także zjawisko "pozornych słońc". Niezwykłe wrażenie robią również drapieżne, olbrzymie chmury nad Węgrowem, na czerwonym tle zachodzącego słońca oraz nocne błyskawice, sfotografowane w czasie burzy przechodzącej nad miastem. 

 

                                                                                                     Dariusz Kuziak 

Tygodnik Siedlecki nr 13 (980) 1 kwietnia 2001

 

 

powrót


Copyright © design and photos by Michał Kurc