Michał Kurc AFRP is a creative photographer  Fellow of the Polish Republic's Photoclub.

 

 

 

 

Nota autobiograficzna - strona 1

 

"A" Rh+ (plus)

 

Michał Kurc - autoportret '2002.

 

 


Przeździatka 1949-1954


 Urodziłem się 25 maja 1949 roku w pałacu w Przeździatce. Mieszkałem w sąsiedztwie pałacu w oficynie z XIX wieku do 1954 roku.

Więcej o Przeździatce ►►


W dawnym Elżbietowie

Następne lata (1954-1988) spędziłem w największej dzielnicy przemysłowej Sokołowa Podlaskiego "Cukrowni" - dawnym "Elżbietowie".

Więcej o Cukrowni ►► 

Pierwsze zdjęcie 

wykonałem 18 kwietnia 1954 r. Więcej o tamtej chwili w książce Violetty Nowakowskiej "Węgrów. Historia obecności". ►►


Sokołów Podlaski 1960-1963


... na mojej fotograficznej drodze.

 

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Cukrowni

Od 1960 roku uczestniczyłem w działalności szkolnego koła fotograficznego prowadzonego przez nauczyciela i pasjonata fotografii pana Witolda Grądzkiego. 
Po dwóch latach zostałem prezesem Koła i wspólnie z panem Witoldem prowadziliśmy zajęcia w szkolnej grupie miłośników fotografii.

 

Świetlica Cukrowni 1963W następnym roku (1963) prowadziłem pracownię fotograficzną przy Świetlicy Cukrowni. Trwała adoptacja pomieszczeń po stołówce pracowniczej przeznaczonych na Klub Pracownika Cukrowni,  dlatego ciemnia była tymczasowo udostępniona w budynku przy ul. Węgrowskiej.

Zdjęcie wykonałem Moskwą 5 - reportaż z apelu szkolnego, rok 1962.

 

Działalność fotograficzna 

(- instruktor fotografii, fotografik)


Sokołów Podlaski 1964-1979


(1) Instruktor d/s fotografii w Klubie Pracownika Cukrowni.

 

Kierownikiem Klubu był pan Zbigniew Trąpczyński - pasjonat, animator kultury uzdolniony plastyk, malarz, modelarz, scenograf... 

Koło Fotograficzne "Foto"
- zajęcia prowadziłem z grupą dzieci ze szkoły podstawowej nr 2, z młodzieżą i dorosłymi cukrownikami - miłośnikami fotografii, w latach 1964-1979...
►►


(2-3) Instruktor d/s fotografii i filmu w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego z siedzibą w Sokołowie Podlaskim i w Sokołowskim Klubie Fotograficznym

 

W latach 1977-1979 byłem współzałożycielem i instruktorem Sokołowskiego Klubu Fotograficznego przy Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Powiatowy Dom Kultury 1964 r.


Wystawa 50 lat Domu Kultury w Sokołowie Podlaskim.

 

Na wystawie z setkami zdjęć, temat fotografii został przedstawiony b. skromnie.

Jestem w towarzystwie miłośników sztuki fotograficznej podczas wernisażu wystawy w CKiS. Fot. Grzegorz Piaskowski

 

Na wystawie pominięto najważniejsze wydarzenia fotograficzne.  Więcej ►►


Na zdjęciu od lewej siedzą: Stanisław Wymoczył, Mieczysław Cybulski i Leonard Karpiłowski


 Plenery: Gródek'77, '78 i '79

 

Uczestniczyłem w plenerach fotograficznych: Gródek'77 i ►►Gródek '78

 

W 1979 roku byłem instruktorem d/s fotografii w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego i współorganizatorem wraz z Warszawskim Ośrodkiem Kultury, pleneru fotograficznego Gródek'79.


 W tym samym roku ukończyłem zajęcia z fotografii w ZSF w Warszawie, prowadzone przez mgr Zbigniewa Pękosławskiego, autora znanych książek: Fotografia w praktyce amatorskiej, Pracownia fotograficzna.

Fotografik Michał Kurc '2023. Fot. Jarosław Kurzawa.


- Wikipedia 

  MEDALE, ODZNAKI, STATUETKI
2023 - NAGRODA im. Ludomira BenedyktowiczaPragniemy w ten sposób wyrazić szczególne uznanie dla Pana twórczości artystycznej, działalności pedagogicznej i popularyzatorskiej w dziedzinie fotografii. - Kapituła Nagrody im. L. Benedyktowicza

2020 - ZŁOTY MEDAL ZA FOTOGRAFICZNĄ TWÓRCZOŚĆ Decyzją Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w dniu 28 listopada 2020r. zostały przyznane medale „Za Fotograficzną Twórczość”|* z okazji obchodów 25–lecia powstania stowarzyszenia. 

2018 - MEDAL ZA ZASŁUGI DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wręczyli mi: Mieczysław Cybulski zdfp Prezes Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców, sekretarz Kapituły FRP i Małgorzata Dołowska zdfp członkini Zarządu i Kapituły FRP.

2013 - MEDAL ZA WSPIERANIE MUZEUM ZBROJOWNI NA ZAMKU W LIWIE - Panu Michałowi Kurcowi fotografikowi AFRP za stałą życzliwość i wspieranie Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie - Roman Postek dyrektor Muzeum.,

2010 - ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ - 2010 W dniu 16 października 2010 r. podczas spotkania fotografików Fotoklubu RP w Placówce Kultury Fotograficznej w Warszawie otrzymałem godność Zasłużonego dla Kultury Polskiej.

2009 - ZŁOTY MEDAL ZA FOTOGRAFICZNĄ TWÓRCZOŚĆ 16 stycznia br. w Warszawie w siedzibie Fotoklubu RP, podczas noworocznego spotkania wręczone zostały wyróżnienia i medale członkom Fotoklubu RP nadane przez Kapitułę. W śród nagrodzonych węgrowski fotografik Michał Kurc AFRP.

2005 - STATUETKA BORYNY - NAGRODA SPECJALNA FESTIWALU OBRZĘDÓW WESELNYCH. W dniu 18 czerwca 2005 roku podczas IX Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie Michał Kurc został uhonorowany statuetką Boryny za całokształt pracy twórczej, dokumentację fotograficzną wszystkich edycji Festiwalu...
2004 - ODZNAKA ZA ZASŁUGI DLA WĘGROWA - nadana przez Radę Miejską Węgrowa. - Odznakę "Za Zasługi Dla Węgrowa" nadaje Rada Miejska dla mieszkańca Węgrowa, za szczególnie wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej na terenie miasta...
2003 - SREBRNY MEDAL ZASŁUŻONY DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ. W dniu 12 grudnia 2003 roku w Placówce Kultury Fotograficznej Fundacji "Fotografia dla Przyszłości" w Warszawie, Prezes Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców Mieczysław Cybulski AFRP zdfp wręczył medale Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej...
2001 - ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY. W dniu 2 maja 2001 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił mnie odznaką ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY.
1980 - MEDAL Z OKAZJI 65 ROCZNICA WYZWOLENIA KOŚCIOŁA LEŚNIAŃSKIEGO Z NIEWOLI CARATU. W dniu 27 września 1981 roku generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz wziął udział w drugiej turze I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność, a podczas swojego wystąpienia powiedział między innymi: Bądźcie odważni w poszukiwaniu prawdy....
   
  DYPLOMY
2005 - DYPLOM W UZNANIU PRACY NA RZECZ ROZWOJU SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ. W dn. 12 września 2005 r. odbyło się w węgrowskim Starostwie okolicznościowe spotkanie. Szczególnie zasłużonych w pracy na rzecz rozwoju społeczności lokalnej uhonorowano specjalnymi dyplomami Zarządu Województwa Mazowieckiego.
2001 - DYPLOM FOTOKLUBU RP W UZNANIU ZASŁUG DLA ROZWOJU FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ. W dniu 26 lutego 2001 roku podczas wernisażu wystawy fotografii cyfrowej "Węgrowskie klimaty" w Węgrowskim Ośrodku Kultury Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski AFRP zdfp wręczył mi Dyplom Fotoklubu RP
2001 - DYPLOM dla Michała Kurca autora serwisu :Fotografika i nie tylko" za zajęcie I miejsca w konkursie portalu lokalnego sokolowpodl.pl "Najlepsze strony Sokołowa".
1974 - DYPLOM NACZELNIKA POWIATU SOKOŁOWSKIEGO ZA DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-OŚWIATOWĄ W CUKROWNI. Dyplom wręczył zastępca Naczelnika Powiatu inż. Lucjan Marasek w dniu 2.06.1974. - Dyplom był wyróżnieniem za dziesięcioletnią działalność fotograficzną (instruktorską) w Klubie Pracownika Cukrowni.
   
  PODZIĘKOWANIA...
2024 - PODZIĘKOWANIE - Ogromnie się cieszymy i bardzo dziękujemy, że udostępnił Pan nam fotografię do programu "Wysłuchanie", odcinek pt: "Sto tysięcy na dywanie biskupa" na kanale Sekielski Brothers Studio.
2024 - PODZIĘKOWANIE - W imieniu produkcji programu "Mam Zamek" serdecznie dziękuję Panu Michałowi Kurc'owi za udostępnienie archiwalnych zdjęć wykorzystanych w odcinku poświęconemu pałacowi w Patrykozach. Emisja (premiera) na Planete+
2010 - Mam nadzieję, że piękne fotografie znajdujące się w tej publikacji, a także zawarte w niej treści sprawią, że będzie to książka, do której z przyjemnością będą Państwo powracać.

2009 - PODZIĘKOWANIA STAROSTY WĘGROWSKIEGO I BURMISTRZA WĘGROWA z okazji 45-lecia działalności artystycznej, W życzeniach od Starosty Węgrowskiego, Krzysztofa Fedorczyka, czytamy m.in. „Proszę przyjąć gorące podziękowanie za uwiecznianie i popularyzację najważniejszych wydarzeń z życia Mieszkańców Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego oraz promocję w internecie najbardziej urokliwych zakątków naszej „małej Ojczyzny”. Dziękując za niepowtarzalne obrazy „obiektywem i sercem malowane” życzę jednocześnie dalszych osiągnięć i inicjatyw twórczych”.

2008 - PODZIĘKOWANIE - za udostępnienie prac oraz pomoc w organizacji wystawy pt.: "Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie", Mając również na względzie Pańską dotychczasową działalność, będącą świadectwem aktywności i zaangażowania w życie kulturalne i promocję Węgrowa, pragniemy Panu podziękować za pasję, trud i oddanie idei upowszechniania świadomości kulturowej mieszkańców naszego Miasta.

2006 - GRATULACJE I PODZIĘKOWANIE STAROSTY WĘGROWSKIEGO za wystawę Węgrowskie klimaty III z okazji 565 lecia Węgrowa. Dziękuję za to, że przyczynia się Pan do promocji kulturowego wizerunku Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego podczas ekspozycji wystawienniczych swoich prac w regionie i województwie...

2004 - PODZIĘKOWANIE ZA WIELOLETNIĄ PRACĘ W WOK - dla Pana Michała Kurca za wieloletnie zaangażowanie i kreatywność, wpływające na wzbogacenie oferty kulturalnej Węgrowskiego Ośrodka Kultury oraz tworzenie pozytywnego wizerunku naszej placówki.

2004 - DEDYKACJA prof. Marka Kwiatkowskieggo: Szanownemu Panu Michałowi Kurcowi patriocie Węgrowa, znakomitemu artyście z przyjaźnią Marek Kwiatkowski. Sucha, 20 czerwca 2004 r.

2003 - PODZIĘKOWANIE DYREKTORA GIMNAZJUM W WĘGROWIE. Składam serdeczne podziękowania artyście fotografikowi Panu Michałowi Kurcowi za przeprowadzenie zajęć z uczniami kl. I, przybliżenie tematyki fotografii artystycznej, podzielenia się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem - Teresa Święcicka.

1985 - Nagroda III STOPNIA WOJEWODY SIEDLECKIEGO. Z satysfakcją zawiadamiam, że Wojewoda Siedlecki przyznał Panu nagrodę III stopnia w wysokości 6.000 zł., która zostanie wręczona podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Działacza Kultury. Gratuluję wyróżnienia,

 

 

Wyróżnienia były i są dla mnie czymś więcej jak chwilą radości i za nie jeszcze raz bardzo dziękuję. Dziękuję Osobom Dobrego Serca.

 

- --

W mediach, z poczty i... o autorze i stronie.


6.

Kapitalnie uchwycił Pan chwile z naszej muzycznej przygody... - Jacek Kret.

Gratuluję sześćdziesięciolecia wspaniałej twórczości - Adrianna.

zasługuje na wielki podziw i uznanie - Fotoklub RP

... kim jest Michał Kurc? - Aneta Abramowicz-Oleszczuk 

Pana zdjęcia mają to "coś"... - Bożena

Łączy nas kultura i Sokołów - Wacław Kruszewski

Ordonka w obiektywie wyjątkowego artysty - Marlena Uziebło

Jestem wdzięczny panu Michałowi Kurcowi z Węgrowa - Peter Paul Bajer

... został fotograficznym piewcą Węgrowa - Violetta Nowakowska

... za owocną pracę w Sokołowskiej Kulturze - Wacław Kruszewski

tutaj chodzi o ten artyzm - Kinga Baraniuk-Morka

upowszechnił tysiące zdjęć związanych z Węgrowem - Jan Mielniczek

Jednym z najaktywniejszych klubów domu kultury był klub fotograficzny...

Miejscowy fotografik, starszy, siwy mężczyzna... - Michał Lipka

„I jesień radość niesie" Wieści Sokołowskie”

odsyłam do strony internetowej Michała Kurca - Życie Siedleckie

Jestem dumny, że z nimi pracowałem - Życie Sokołowa

Prawdziwym internetowym hitem wśród kamiennogórzan... - RTI24

 

5.

Fotograf - amator, a dziś już znakomity... - Wieści Sokołowskie

Miejscowy fotografik, starszy, siwy mężczyzna... - Głos Węgrowa

estetyczny ekstrakt wysublimowany... - Cyfrowe Mazowsze

Jestem wierny sobie... - rozmawiał ze mną Krzysztof Mazur z TS

To prawdziwy skarb! - Życie Siedleckie

Dziękuję za możliwość oglądania najpiękniejszych... - Pani Jadwiga Snopkiewicz

z dobrymi życzeniami - Mira Kuś

Jedyną wcześniejszą wzmiankę na jego temat znalazł Michał Kurc

Życzę aby to, co Pan robi trwało wiecznie - Marlena Pióro

Gratuluję Panu pomysłu i realizacji... - Krystyna Schabowska

świąteczna rzeczywistość wydaje się jak z baśni... - Hanna Kietlińska

Michał Kurc mieszkańcom Węgrowa - Oficjalna strona Miasta

Artystyczne przygody pana Michała - Dariusz Kuziak TS

Wołodyjowski węgrowskiej fotografii - Aneta Abramowicz TS

fotografie Michała Kurca - www.fodz.pl

"Sokołowska szkoła fotografii" - Wacław Kruszewski

pragniemy Panu podziękować za pasję, trud i...

Obrazy obiektywem malowane - Wieści Węgrowskie

.-

4.

pragnę gorąco podziękować Państwu... - Małgorzata Kalicińska

...gdy nieznajomy przechodzień powiada - Tak, to o mnie. - Patrycja Tomczak

Swoją osobą chciałby połączyć te dwa miasta. - Gazeta Sokołowska

pańskie fotografie zawierają to nieuchwytne COS!!! - Barbara Marszał

ze wzruszeniem oglądałem historię Pańskiej rodziny - Zdzisław Łabucki

Mówiła bądź dobrym człowiekiem ! - Paweł Jagła AFRP Poznań

w niepowtarzalny sposób ukazuje pan piękno... - Życie Węgrowa

jestem pod wrażeniem i dziękuję - Janicka, Kórnik FORUM DYSKUSYJNE

Album p. Kurca jest urzekający... - Zofia Maciejowska

Za "Kardię" czyli "Serce" dziękujemy Panu Michałowi. - Wieści Węgrowskie

popularyzacja dobrej fotografii, promocja Węgrowa i okolic - Życie Węgrowa

Taki niewinny, a cieszy - heyleo

Dzięki Panu przybliżyłem sobie obraz przeszłości Węgrowa - Mirek Paliszewski

Michał Kurc, jeden z jurorów, stwierdził: - Ewangelik

O jednej ławce w Węgrowie - Anna Gawrońska

.-

3.

Spacerkiem po Sokołowie - Gazeta Sokołowska

o stronie... z e-maili - Daniel, Paweł, Edward, Piotr

jest kolejną odsłoną piękna Węgrowa - Starosta Węgrowski

ujmująca swą prostotą, konsekwencją, emanująca pasją - BGWM

urzeczony urokiem Węgrowa... - Henryk Kalata

Rocznicowe refleksje w Internecie - Gazeta Węgrowska

Wybrani polscy twórcy grafiki komputerowej - Rafał Witkowski

Z ogromną przyjemnością odwiedzam Pańską stronę - Jan Szturc

Na stronie znajdziemy praktyczne porady - Interia.pl

Piękno małych ojczyzn - Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Fotografik Węgrowa i Sokołowa - Gazeta Sokołowska

Jestem dumna, że mam tak zdolnego brata - Jadwiga Siwiak

Pana zdjęcia zachwycają i poruszają równocześnie - Kamila Nowotarska

Warto zobaczyć z różnych powodów - ZPAF

O kulturotwórczej roli artystów w "małej ojczyźnie" - Magdalena Przewoźniczuk

.-

2.

to najlepszy prezent jaki ostatnio otrzymałam - Agnieszka Bałkowiec

Spędziłam TU kilka godzin... Dzisiaj wróciłam - Grażyna Głowala

Znany fotograf artysta, pisze wiersze - miasto literatów 2000 ++

Jeszcze raz zobaczyłem jak piękna jest Polska - Ks. Kazimierz Kubat SDS

Twoja strona zrobiła na mnie ogromne wrażenie - Wiesław Matuch

Alarmujące wieści dochodzą z Polski - prof. Roman Antoszewski

Jego umiłowany Węgrów - prof. Roman Antoszewski

Patriocie Węgrowa, znakomitemu artyście - prof. Marek Kwiatkowski

Węgrów na nowo odkryty - Tygodnik Siedlecki

Witryna dnia - PC WORLD KOMPUTER

miałem niekwestionowaną ucztę duchową oglądając Pana prace - Stanisław Ciszek

Jestem pod wielkim wrażeniem Pana prac - Magdalena Sopyła

Zajrzyjcie do galerii - Tygodni Siedlecki

Przygodę z fotografią zaczął 37 lata temu - TVP WOT

Michał okazał się doskonałym grafikiem - TVP WOT

Świat pana Michała - Życie Warszawy

.-

1.

Zrobił zdjęcie meteorytu nad Węgrowem - Tygodnik Siedlecki

Edukacja regionalna w bibliotece szkolnej... - profesor.pl

Dużą zaletą jest regionalny, Węgrowski... - Basia Sokołowska

Niebanalne lekcje - Tygodnik Siedlecki

Stolica w obiektywie - Gazeta Węgrowska

Pragnę szczerze pogratulować Panu - Ambasador RP w Angoli

Czy jest Pan sentymentalny? - Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?

Prace pana Michała Kurca to nie tylko artyzm - Gazeta Węgrowska

Cyfrowe nastroje - Tygodnik Siedlecki

Wydobywa z cyfrowego zapisu obrazki - marzenie - Tygodnik Siedlecki

Planując urlop postanowiłem przejechać przez Węgrów - Michał Rażniewski

Zostawić ślad - to ważna rzecz i to Ci się udało - Roman Postek

W Roku Reymontowskim 2000 - Tadeusz Samborski

Młodemu pokoleniu ku pamięci - Gazeta Węgrowska

CUDZE WIDZICIE, SWEGO NIE ZNACIE - Gazeta Węgrowska

Gratulacje dla Członków Fotoklubu RP - Wiadomości Fotograficzne

Pasje pana Michała - Gazeta Węgrowska

PLENER - Tygodnik Siedlecki

  

Strona 1    
Strona 1 Strona 2 Strona 3


autor | galeria m | galeria_1 | Fotoklub RP | ciekawostki | porady | linki | kontaktCopyright ©  design and photos by Michał Kurc