powrót

to nie tylko artyzm


 

 

 

Węgrowskie klimaty

Obchody 560 rocznicy nadania praw miejskich dla Węgrowa zainaugurowane zostaną wernisażem fotograficznym autorstwa Michała Kurca. W sali Węgrowskiego Ośrodka Kultury 26 lutego br. nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem " Węgrowskie klimaty". 
Skąd taka właśnie nazwa? Jak wyjaśnił autor wystawy, artysta fotografik Michał Kurc, który jest członkiem rzeczywistym FOTOKLUBU RP STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW nazwa czy też mówiąc inaczej tytuł wystawy został zaczerpnięty ze strony internetowej. 
Jest to zbiór zdjęć wykonanych w technice fotografii cyfrowej, co przyznać trzeba znacznie podnosi atrakcyjność prezentowanych zabytków Węgrowa. 
Na wystawie prezentowanych będzie około 60 fotografii przedstawiających piękno i urokliwe zakątki grodu nad Liwcem, które stanowią tylko niewielką część prac przygotowanych właśnie przez pana Michała do internetu. 

Wystawę " Węgrowskie Klimaty" zwiedzać będzie można do końca marca 2001 roku w godzinach otwarcia WOK-u. Jako ciekawostkę należy podać fakt, iż na otwarcie wystawy zapowiedzieli swój przyjazd do Węgrowa prezes FOTOKLUBU RP pan Mieczysław Cybulski, oraz dyrektor Fundacji "FOTOGRAFIA DLA PRZYSZŁOŚCI" pani Małgorzata Dołowska. 
Wszystkich, którzy cenią sobie piękno płynące z fotografii, w imieniu organizatorów i oczywiście autora, już dziś serdecznie zapraszamy.

 

Antoni Jurkowski 

-----------
Autor wystawy "Węgrowskie klimaty" - Michał Kurc. Fot. A. Jurkowski
Gazeta Węgrowska nr 8 z dnia 22 lutego 2001 r
[Zdjęcie wykonano podczas wernisażu wystawy "Ptaki MALUJĘ" artysty grafika Mirosława Zdrodowskiego].


 

"Węgrowskie klimaty"

 

Do końca marca czynna będzie wystawa zatytułowana "Węgrowskie klimaty", której autorem jest znany węgrowski artysta - fotografik Michał Kurc. Otwarcie wystawy zgromadziło w holu wystawienniczym Węgrowskiego Ośrodka Kultury całą liczącą się w tym temacie społeczność, wśród których byli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego w Węgrowie. 

Burmistrz Węgrowa Janusz Dołęga przypomniał w skrócie historię naszego miasta, oraz przebieg jego, zarówno historycznego jak też gospodarczego, rozwoju. 
Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski wręczył p. Michałowi dyplom w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej. 
Impreza ta, jak określiła dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury Ewa Besztak, inauguruje obchody 560 rocznicy nadania praw miejskich dla Węgrowa. 
W części artystycznej wystąpił Zespół Ludowy "Węgrowianie". Słowno-muzyczna składanka zaprezentowana zgromadzonym gościom przybliżyła zarówno wygląd dawnego Węgrowa, jak też znane dawniej i powszechnie śpiewane, sławiące zarówno urodę jak też pracowitość węgrowskich panien, zwyczaje i wierzenia. 
Dużo uwagi poświęcono - za sprawą słów Józefa Grajnerta - religijności, z której słynęli węgrowianie. 

Twórczość Michała Kurca pozostanie dla potomnych. Będzie dla nich barwną lekcją historii. przybliżającą uroki Węgrowa zarówno tego sprzed wieków jak też tego z dnia dzisiejszego, z przełomu XX i XXI wieku. 
Pamiętając o tym co było musimy myśleć także o tym co będzie -stwierdziła dyrektorka WOK-u p. Ewa Besztak. l naprawdę trudno nie zgodzić się z taką opinią. 
"Wystaw takich powinno być znacznie więcej. Jak patrzę na te fotografie, to chociaż jestem rodowitym węgrowianinem, przypominają mi one zapomniane zakątki i ukazują miasto i jego klimat w całkiem nowym świetle" - powiedział jeden ze zwiedzających wystawę. 
I choćby właśnie dlatego, warto zajrzeć do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, warto spojrzeć na nasze miasto przez obiektyw artysty fotografika Michała Kurca. 
Organizatorami wystawy jest Burmistrz Miasta Węgrowa i Węgrowski Ośrodek Kultury, a materialnej pomocy udzieliła firma OKFENS-2 producent okien i drzwi z PCV, oraz Biuro Usług Mikrokomputerowych SOF T s.c. z Węgrowa, która to firma w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojej działalności.
 

-----------------------------------------
Gazeta Węgrowska nr 9 z dnia  1 marca 2001r

Antoni Jurkowski

 


ECHA "Węgrowskich klimatów"

 

O wystawie fotograficznej. której autorem jest artysta fotografik Michał Kurc, pisaliśmy dość obszernie w jednym z poprzednich numerów "Gazety Węgrowskiej". Dziś natomiast chcemy przekazać naszym Czytelnikom kilka ocen i opinii dotyczących tej właśnie wystawy. 

Okazało się bowiem, ze prace pana Michała Kurca to nie tylko artyzm, estetyka i wyczucie piękna. To także doskonała, zwłaszcza dla młodzieży, lekcja historii, ukazująca Węgrów. jakiego już dzisiaj nikt im nie pokaże. Jakiego już w wielu przypadkach nie zobaczą. 

Listy do autora zdjęć, a także wpisy do księgi pamiątkowej, świadczą o zainteresowaniu wystawą. A oto kilka fragmentów z notatek i listów [ze sprawozdań uczniów Szkoły Podstawowej nr1 w Węgrowie]: "Wystawa bardzo mi się podobała i z przyjemnością ją oglądałam. Wszystkim polecam jej zwiedzenie... Tytuł wystawy "Węgrowskie klimaty" doskonale oddaje tematykę prac... Wystawa to najciekawsze zdjęcia artysty-fotografika Michała Kurca, tematycznie związane z naszym miastem... Prace nie są uporządkowane tematycznie, ale wszystkie fotografie są bardzo ciekawe... Dobrze, ze są organizowane takie wystawy.

ul. Narutowicza

Można zdobyć wiele informacji nie studiując książek... Niektóre prace wyglądają tak, jakby były malowane akwarelami..." 

 

Nadmienić należy, że prezentowane na wystawie fotografie, jak też wpisy do księgi pamiątkowej oraz uwagi i opinie znajdują się na internetowej stronie pana Michała Kurca www.fotografika.w.pl. Dodać należy, ze prowadzący internetowa. stronę Sokołowa pan Piotr Miller ogłosił konkurs na najlepszą i najciekawszą stronę internetową. W  rywalizacji tej na dzień 6 kwietnia br. pan Michał Kurc prowadził zdecydowanie z przewagą 29 punktów nad drugą stroną na liście rankingowej. 

 

Prace pana Michała Kurca nie ograniczają się tylko do Węgrowa. Jako dawny mieszkaniec Sokołowa, stworzył na swojej stronie internetowej galerię zatytułowaną "Sokołów Podlaski - z tamtych lat", a przedstawiającą fotografie z okresu gdy pan Michał mieszkał i pracował w Sokołowie Podlaskim. Naprawdę też warto zobaczyć. 

 

Antoni Jurkowski

Gazeta Węgrowska nr 15 (147) z dnia  12 kwietnia 2001r


 

    

powrót


Copyright © design and photos by Michał Kurc