Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza '2023


 

 1 grudnia 2023

Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza

 

... jest nagrodą wyjątkową, tak samo jak i jej Patron 

- gorący patriota, powstaniec i artysta, człowiek silnego charakteru. Wielka wola życia i siła tworzenia sprawiła, że nie złamało go nawet kalectwo.

Nagroda jest wysoko ceniona na Podlasiu i Mazowszu, otrzymują ją ludzie, którzy dorobkiem swojego życia przyczynili się do rozwoju tej ziemi w różnych sferach życia. 

Cenią ją laureaci i osoby do niej nominowane. Od początku swojej działalności Kapituła skutecznie opiera się politycznym wpływom, nagradzając ludzi wybitnych i wspaniałych, pragnących dawać innym to, co mają najcenniejsze – talent, zaangażowanie w sprawę i pasję.

 

KAPITUŁA NAGRODY 

im. Ludomira Benedyktowicza w Siedlcach

 

 

 Siedlce, dnia 20 listopada 2023 r.

 

Szanowny Pan

Michał KURC

 

Kapituła Nagrody im. L. Benedyktowicza ma zaszczyt

poinformować o przyznaniu Panu Nagrody w 2023 roku.

 

Pragniemy w ten sposób wyrazić szczególne uznanie dla Pana

twórczości artystycznej, działalności pedagogicznej i popularyzatorskiej

w dziedzinie fotografii.

Mamy nadzieję, że wyrazi Pan zgodę na przyjęcie Nagrody i zechce

wziąć udział w Jej wręczeniu.

Wręczenie Nagród odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Siedlcach 

01 grudnia 2023 roku o godzinie 12.00. Miło nam będzie również gościć Pana Bliskich, Przyjaciół i Znajomych.

 

Patronem Nagrody jest wybitny Syn Podlasia, malarz bez rąk, powstaniec styczniowy.

Uroczystość odbywa się zawsze 1 grudnia w rocznicę śmierci L. Benedyktowicza.

 

Nagroda przyznawana jest od 1987 roku. Jej laureatami jest wielu znakomitych przedstawicieli życia społecznego, kulturalnego, literackiego, artystycznego, patriotycznego, którzy wywodzą się lub mają zasługi w pracy na rzecz Siedlec i Regionu.

 

Gratulujemy Nagrody 

i pozostajemy w oczekiwaniu na spotkanie

 

Z poważaniem w imieniu Kapituły

Zofia Czapska

 

>>> Skan

 


01 grudnia 2023 roku...

 

Laudacja 

 

MICHAŁ KURC 


Urodził się 25 maja 1949 r. w Przeździatce — Sokołowie Podlaskim. Animator kultury, instruktor fotografii, fotografik. Jego rodzinnym miastem jest Sokołów Podlaski, a ostoją życiową od 1988 r. miasto Węgrów. Swoje dokonania prezentuje na autorskiej stronie "Fotografika i nie tylko". 

 

Działalność instruktorską rozpoczął mając 15 lat w 1964 r. w Klubie „Cukrownik" w Sokołowie Podlaskim. 

W latach 1977-1979 prowadził zajęcia dydaktyczne w Sokołowski Klubie Fotograficznym przy Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego. Uczestniczył w plenerach fotograficznych "Gródek '77, '78,'79" w Gródku nad Bugiem. 

 

W latach 1979-1985 był instruktorem fotografii w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego w Siedlcach. Prowadził zajęcia dydaktyczne w sekcjach fotograficznych na terenie Siedlec. W tym czasie ukończył kurs kwalifikacyjny II stopnia w Bydgoszczy. Wspólnie z pracownikami pracowni fotograficznej Wyższej Szkoły Rolniczej w Siedlcach organizował spotkania dla fotoamatorów, powołał Siedleckie Towarzystwo Fotograficzne. 

 

W roku 1985 rozpoczął działalność w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Prowadził zajęcia w Węgrowskim Klubie Fotograficznym i w Sekcji Fotograficznej przy WOK oraz eksponował swoje prace na wielu wystawach autorskich.


Jedną z pierwszych w Polsce była jego wystawa grafik komputerowych w fotografii, eksponowana w Węgrowskim Ośrodku Kultury na 150-lecie Fotografii w roku 1989. 

 

Jest autorem wielu wystaw indywidualnych. W autorskim albumie „Węgrowskie klimaty" ukazuje piękno Węgrowa, w którym mieszka i tworzy. 

Fot. Jarosław Kurzawa

 

Od 15 kwietnia 1998 r. jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. 

 

W tym samym czasie rozpoczął popularyzację fotografii w Internecie. Na autorskiej stronie poza swoją twórczością, prezentował działalność Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców.

 

W 2000 r. założył nową stronę pt. "FOTOGRAFIKA i nie tylko", której myślą przewodnią jest "Piękno małej Ojczyzny — piękno Polski". 

 

Z dniem 1 czerwca 2004 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę. "Wolny czas" przeznaczył na tworzenie nowych galerii na internetowej autorskiej stronie. Jest fotograficznie obecny w życiu swoich miast, opowiadając o ich pięknie... i najważniejszych wydarzeniach z życia Sokołowian i Węgrowian. 


Na autorskiej stronie upowszechnił ponad 25 tysięcy utworów fotograficznych, które cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza w latach (2019-2022), co zaowocowało ponad 1 milionem wejść na stronę. 

 

Pan Michał Kurc posiada odznakę Zasłużony działacz Kultury i Zasłużony dla Kultury Polskiej Również został uhonorowany m.in. statuetką Boryny —nagrodą specjalną IX Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie. Jego prace zaprezentowano w Almanachu (1995-2017), wydanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, w 2017 roku. 

 

W 2018 roku został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej" — odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców — w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 

 

W 2009 i 2020 odznaczony Złotym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość" —odznaczeniem ustanowionym przez Zarząd i przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. 

Rok 2023 jest podsumowaniem 25 lat popularyzacji fotografii w Internecie. Systematyczne redagowanie strony, galerii fotograficznych, e-albumów i opowiadań fotograficznych w „galerii_m" oraz pojedynczych prac eksponowanych w „galerii_1", zasługuje na wielki podziw i uznanie. 

 

W uznaniu jego zasług na polu fotografiki Kapituła Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza postanowiła przyznać w roku bieżącym tę zaszczytną nagrodę.

 

Nagrodę wręcza pan Robert Szczepanik Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce.

 Fot. Jarosław Kurzawa.

 

Fot. Jarosław Kurzawa

 

Laureaci Nagród im. Ludomira Benedyktowicza '2023. Od prawej: Witold Okniński pisarz i regionalista z Siedlec, Przemysław Wróblewski Przedstawiciel Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola, Michał Kurc fotografik z Węgrowa.

Fot. Jarosław Kurzawa.

 

Jarku bardzo dziękuję za miłą niespodziankę. Zdjęcia super!

 

Dzięki uprzejmości Tygodnika Siedleckiego (fot. sej) publikuję zdjęcie z galerii strony Tygodnika na którym jestem z moim Synem Rafałem.. Dzięki niemu mogłem uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu. Dziękuję Synku.

 

Jeszcze raz dziękuję Kapitule Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza, Przewodniczącej Pani Zofii Czapskiej, Sławomirowi Kordaczukowi Dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Siedlcach. 

 

Jeszcze raz gratuluję tegorocznym Laureatom.

 

W drodze do Węgrowa...

 

 


Fotoklub RP Stowarzyszenie Twórców na FB

 

 


Węgrów FB i Oficjalna Strona Miasta

 

 

05-12-2023
Michał Kurc laureatem Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza
Pan Michał Kurc mieszkaniec Węgrowa został laureatem Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. W Muzeum Regionalnym w Siedlcach 1.12.2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagrody.

W tym roku do grona laureatów dołączyły kolejne w tym mieszkaniec naszego miasta, artysta fotografik Pan Michał Kurc, który otrzymał nagrodę za twórczość artystyczną, działalność pedagogiczną i popularyzatorską w dziedzinie fotografii.

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku. Do tej pory kapituła przyznała 109 nagród, którymi wyróżniono osoby fizyczne, instytucje i organizacje.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Pana Michała Kurca z relacją z wydarzenia
http://www.fotografika-kurc.prosta.pl/aaa/autobiografia/nagroda_ludomira_benedyktowicza_2023.html

Gratulujemy!

 

Fot. S. Jastrzębski

 

Bardzo dziękuję Miastu i Panu Jastrzębskiemu.


 

 

Uhonorowano laureatów 35. edycji Nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza

Witold Okniński, autor książek i artykułów o siedleckich prawnikach i lekarzach. Michał Kurc, artysta fotografik. Koło Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. To laureaci 35. edycji Nagrody imienia Ludomira Benedyktowicza.
...

Michał Kurc to prawdziwy człowiek-instytucja. Od kilkudziesięciu lat fotografuje i uczy fotografowania. Pracował w Sokołowie Podlaskim i Siedlcach, by potem związać się z Węgrowem. Na swoich zdjęciach utrwala wszystko: ludzi, historię, zabytki, przyrodę. Pokazuje swoje prace zarówno na tradycyjnych wystawach, jak i w prowadzonej już od ćwierć wieku galerii internetowej. Podkreśla wychowawczą rolę fotografii, która – traktowana poważnie – uczy uważniejszego spojrzenia na świat i ludzi.

Rozmowy z laureatami będą mogli Państwo posłuchać w sobotnim magazynie „Kultura na fali”. Podsumowanie tegorocznej edycji nagrody – w poniedziałek, 4 grudnia w porannym programie „Dzień dobry Podlasie”.

 

Fot. AB, Piotr Grabowski

 

Dziekuję Portalowi Podlasie24 i Panu Piotrowi Grabowskiemu za fotografie.

 


 

 

Tegoroczne Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza zostały wręczone. Od 35 lat Kapituła Konkursu przyznaje je osobom zaangażowanym w promowanie własnego regionu i jego historii. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w siedleckim Muzeum Regionalnym. Nagrody wręczono pisarzowi regionaliście Witoldowi Oknińskiemu z Siedlec, artyście fotografikowi Michałowi Kurcowi z Węgrowa, a także przedstawicielom Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola.


Patron Nagrody był powstańcem styczniowym, który stracił obie ręce podczas walk, a na wystawie o powstaniu styczniowym, która jest teraz dostępna w muzeum, prezentujemy specjalną obręcz, której używał, do tworzenia swoich prac plastycznych. 

 

W tym roku mamy już 35. edycję Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Wielu wcześniejszych Laureatów twierdzi, że tworzą elitę Podlasia, bo wyróżnienie to jest przyznawane wybitnym twórcom i autorom opracowań naukowych za taką pracę, którą wykonywali poza obowiązkami służbowymi, a która podnosi walory turystyczne naszego regionu i atrakcyjność tej części wschodniej Polski – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Do tej pory wyróżnionych Nagrodą im. Ludomira Benedyktowicza zostało już ponad 100 osób (...)

Ostatnim z tegorocznych wyróżnionych jest artysta fotografik Michał Kurc, który dokumentuje na zdjęciach zmieniający się wygląd okolicznych miast, m.in. Węgrowa, Siedlec czy Sokołowa Podlaskiego. Z jego doświadczeń latami korzystała młodzież.

Mam 74 lata i według mnie nie był to czas stracony, bo przez 40 lat prowadziłem zajęcia fotograficzne z młodzieżą. Było to bardziej wychowywanie młodzieży przez fotografię, a osoby chętne uczyłem fotografowania. Była to powiedzmy rodzinna więź, która wytworzyła się między za każdym razem, mną jako instruktorem, a grupą, którą uczyłem – powiedział nam Michał Kurc po odebraniu wyróżnienia. Zachęcał też do odwiedzania swojej strony internetowej www.fotografika-kurc.prosta.pl, na której można znaleźć galerie historycznych zdjęć z okolicznych miejscowości i wiele inspiracji.

Wszystkim Laureatom Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza w 2023 roku serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej działalności!

foto: Monika Półbratek

 

Bardzo dziękuję Radiu ESKA i Pani Monice Półbratek za zdjęcia.

 


Na moim profilu FB

 

Komentarze

 

Dorota Żebrowska
Robić coś z pasją to wielka rzecz. Robić coś z satysfakcją i miłością to potęgowanie efektu końcowego.
Największą radość osiąga ten, kto zostaje dostrzeżony i nagrodzony.
Panie Michale, efekty Pańskiej pracy powinny być częściej doceniane! Zasługuje Pan na najwyższe odznaczenia.
Z podziwem (dla efektów) i radością (że mogę oglądać pańskie prace), GRATULUJĘ!

 

 

 

Elwira Adamska
Dziękuję za pięknie prowadzoną przez Pana stronę. Podziwiam kunszt artystyczny fotografii, które często przypominają dzieła sztuki. Gratuluję nagrody jestem dumna że mam Takiego sąsiada. Życzę dużo zdrowia dla Pana i całej rodziny. P.S Widzimy to samo niebo z naszych balkonów , ale na Pana fotografiach wydaje się jakby było nie z tego świata.

Małgorzata Danielak-Chomać
Gratuluję. Bardzo zasłużona nagroda.

Elżbieta Świerczewska
Gratuluję panie Michale.
Dariusz Koterba
Gratuluję wyróżnienia!
Agnieszka Bierdzińska
Panie Michale Gratulacje i Wszystkiego najlepszego życzę Panu samych pięknych kadrów
Rafał Kurc
Jeszcze raz gratuluję!
Jolanta Latosi
Gratulacje
Aga Kiljańczyk
Brawo, Gratulacje
Aneta Abramowicz-Oleszczuk
Bardzo się cieszę. Gratuluję! Dawno nie widziałam Pana z aparatem w ręku. Pozdrawiam serdecznie Panie Michale. Czekam na Pana kolejne fotografie. ��
Anna Jedrzejczyk
Serdecznie gratuluję. Zasłużona
Magdalena Zawadzka
Gratulacje Panie Michale!
Danuta Ufnal
Gratulacje Panie Michale
Eliza Maciopa
Gratuluję!
Wanda Zasim
gratuluję i oby tak dalej w zdrowiu pozdrawiam
Jadwiga Zgliszewska
Wow, Michał!
Najserdeczniejsze gratulacje
Maria Pietrzak
Gratulacje
Robert Zalewski
Gratulacje
Henryka Lawnik
Gratulacje!!!!!
Małgorzata Pepłowska
Gratulacje Panie Michale!
Maria Jurczak
Michał gratulacje
H Maria Mach
Gratulacje!
Piotrowska Gonia
Super, gratulacje, brawo...
Mirosław Doncbach
Michał gratulacje, pozdrawiam
Dorota Anna Wróblewska
Wspaniale, wielkie gratulacje 
Grażyna Frączek
Gratulacje!
Elzbieta Batorowicz
Gratulacje.!!!
Danuta Elżbieta Mazurek
Gratuluję
Grzegorz Mateusiak
MOJE GRATULACJE …!!!
Tomasz Krzysztoń
WIELKIE GRATULACJE WUJKU!!!!!!
Elżbieta Fechner
Gratulacje
Dorota Dejnarowicz
Gratulacje
Roma Orłowska
Serdecznie gratuluję
Maria Wrzeszcz
Brawo
Danuta Nikiel
Brawo. Gratuluję
Jadwiga Soroka
Bardzo GRATULUJĘ ......
Grzegorz Mieczkowski
Jest Pan wielki Panie Michale. GRATULACJĘ
Agnieszka Białek
Gratuluję
Dm Rafał
Gratulacje
Mariusz Witkowski
Mistrz fotografii,niedościgniony wzór zatrzymywania czasu dla potomnych.Szacunek
Gyöngyös Nagy
Wow! Congratulations!
Bożena Gontarz-Górzna
Gratulacje!
Ewa Styś
Gratulacje.Brawo
Bożena Izdebska
Gratulacje p.Michale.

 

Bardzo dziękuję za cierpło Waszych Serc.

 


 

powrót-autor

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc