Media


 

 

Nowy album Michała Kurca

 

Staraniem TMZW ukazał się album Michała Kurca „Węgrowskie klimaty.” Miłośnikom twórczości Pana Michała nie trzeba prezentować tej postaci.

 

Znakomity fotografik, Pan Michał Kurc, potrafi jako jedyny w swoim rodzaju, spojrzeć na nasze miasto w taki sposób, że powstają niepowtarzalne „ obrazy sercem i obiektywem malowane”.

 

Odznaczony Srebrnym Medalem Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców „ Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, artysta prezentował już trzykrotnie swoje prace. 

Tak to wspomina:

 

"W dniu 26 lutego 2001 roku podczas inauguracji obchodów 560 lat praw miejskich Węgrowa, w Węgrowskim Ośrodku Kultury, wystawą zatytułowaną "Węgrowskie klimaty", zapoczątkowałem cykl wystaw fotografii cyfrowej, przedstawiającej piękno i uroki Grodu nad Liwcem.  

 

W  dniu 10 sierpnia 2001 roku w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego w Węgrowie, odbył się wernisaż wystawy fotografii cyfrowych zatytułowanej "Węgrowskie motywy w fotografice Michała Kurc'a". Była to kolejna wystawa z cyklu pt. "Węgrowskie klimaty" .

 

W Kawiarni WOK dnia 24.04.2002r. podczas inauguracji Programu "Węgrów Stolicą Kulturalną Mazowsza 2002", zaprezentowałem trzeci zestaw 60 obrazów cyfrowych z cyklu "Węgrowskie klimaty", przedstawiający zabytki i urokliwe miejsca, które towarzyszą Węgrowianom w ich codziennym życiu.
Równolegle z tą wystawą w Galerii m-wok  eksponowałem zestaw 14 fotografii pt. "Spacerkiem po Węgrowie" - na stronie  zatytułowany "Węgrowskie klimaty na pocztówkach"(...) Mam nadzieję, że (...)także ten album jest w części spełnieniem oczekiwań sympatyków mojej twórczości."

 

Swojskie i urocze piękno naszego miasta ożywa w szczególny sposób muśnięte obiektywem artysty. Powaga i dostojność zabytkowych budowli sakralnych, senne, ukwiecone  domki przy zaspanych uliczkach, o których – mówiąc słowami poety –„ Bóg nie pamięta, a ludzie zapomnieli”, nostalgiczna przyroda  występują obok współczesności, tętniącej swoistym rytmem.

 

Pan Michał nie zamyka się bowiem ani w czasie, ani w przestrzeni. Jego sztuka ma  charakter uniwersalny, emanujący szczególnym klimatem.

 

Najlepiej przekonać się o tym osobiście, zwiedzając wirtualną galerię Michała Kurca: www.fotografika.w.pl

 

Album wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej, przy wsparciu Burmistrza Miasta Węgrowa, Starostwa Powiatowego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie oraz osób prywatnych.



                                                                 
Hanna Kietlińska

 

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ POWIATU WĘGROWSKIEGO

Autor wiadomości: Hanna Kietlińska
Data: Środa, 9 Czerwca 2004, godz. 12:41

 

 


Album z fotografiami Michała Kurca

Węgrów na nowo odkryty

 

Wystawy i czasowe ekspozycje są z natury rzeczy ulotne. Książki zostają na zawsze. Z tego punktu widzenia wydany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej album fotografii Michała Kurca "Węgrowskie klimaty" jest publikacją wyjątkowo cenną. 

Nawet ci, którzy wcześniej oglądali wystawy węgrowskiego artysty fotografika, choć nie zobaczą zapewne nic, czego wcześniej nie podziwiali, powinni czuć się usatysfakcjonowani. Do fotografii Michała Kurca można bowiem wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając w nich coś nowego.

Dzięki artystycznym przetworzeniom (w znacznej części dokonanym za pomocą techniki komputerowej), fotografikowi udaje się wydobyć z rzeczywistości takie perspektywy, detale i ujęcia, które uwodzą, urzekają i zaskakują. Chwilami to już nie fotografia - to malarstwo!  

W tym starannie wydanym albumie (graficznie zaprojektowanym przez Mirosława Zdrodowskiego) znajdziemy migawki z węgrowskich uroczystości - Biesiady Weselnej, Dni Węgrowa. Zasadniczą jego część wypełniają jednak nastrojowe fotografie. W tej dziedzinie Michał Kurc nie ma sobie równych. W tych zdjęciach jest cały Węgrów, artystyczna kwintesencja miasta: barokowe mury kościołów i drewniane domy, kwiaty w ogródkach i frontony kamienic w jesiennym krajobrazie, cmentarze i uliczna pompa.

 

W słowie wstępnym do albumu historyk sztuki Roman Postek napisał: „Typową dla odwiedzających jego wystawy lub stronę internetową reakcją jest uczucie zaskoczenia, wywołanego faktem zetknięcia się z nową i oryginalną interpretacją pozornie znanych i przez to uznanych za banalne motywów. Dom, u1ica, rynek, kościół nabierają w fotografiach artysty nowego pogłębionego znaczenia pod wypływem zawartego w nich piękna, pochodzącego ze świata wrażliwości dostępnego dla niewielu. Wejście do tego świata jest nagrodą za wieloletnie obcowanie z pejzażem miejskim, obserwowanym z uwagą czasem większą niż ma to miejsce u ludzi wyrosłych od urodzenia w tym pejzażu i traktujących go jako coś jednoznacznego i niezmiennego w swojej potocznej oczywistości ".

 

Album Michała Kurca " Węgrowskie klimaty" wydało Towarzystwo Miłośników Węgrowa dzięki wsparciu: Burmistrza Miasta, Starostwa Węgrowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kilkudziesięciu prywatnych darczyńców.

 

Dariusz Kuziak                     

 

Tygodnik Siedlecki Nr 29 (1152) 18 lipca 2004 r.

 

 


Kronika Mazowiecka

 

Piękno małych ojczyzn - Węgrowskie klimaty 

w Kronice Mazowieckiej nr 10 (34) / 2005

 

 

 

 


 

                                     fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Węgrowie

 

Gimnazjum w Wierzbnie. Podczas otwarcia wystawy i cyklu imprez edukacyjnych "Dziedzictwo kulturowe regionu".

 


Na FB

Pani Wanda Pani Krystynie: "... by węgrowskie klimaty były blisko Ciebie."

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc