Konkursu EWANGELIK-a 2006



 

Rozstrzygnięcie fotograficznego "Konkursu EWANGELIK-a 2006"


Konkurs fotograficzny, który nasza redakcja ogłosiła w 2006 roku, został rozstrzygnięty. Konkursowe jury tworzyli: Bogumił Godfrejów – fotograf i operator filmowy, nominowany do Oscara 2002; Michał Kurc – artysta fotograf – członek Fotoklubu RP; oraz prof. dr hab. Bogdan Zeler – dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego.
Wydano następujący werdykt: zdecydowano nie przyznawać I nagrody, przyznano natomiast dwie II nagrody oraz III i IV. Otrzymali je:


II nagroda – Maciej Szurmiej (Legionowo) i Olga Śmiechowicz (Łódź) 
III nagroda – Aleksandra Brudny (Goleszów) 
IV nagroda – Jan Amos Jelinek (Zelów) 
Wyróżnienia – Dawid Mendrok (Wrocław) i Dawid Badura (Pszczyna) 


Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, swe prace nadesłało 22 uczestników, niektórzy aż po kilkanaście fotografii. Poziom tych prac był oczywiście różny, niektóre prezentowały bardzo wysoki poziom, inne jednak amatorski.
Poziom ścisłej czołówki konkursu był wyrównany, w przyjętej przez jury punktacji dwoje najlepszych uczestników wyprzedziło zaledwie o kilka punktów zdobywcę czwartego miejsca. Zatem rozkład miejsc w czołówce może być w pewnym stopniu przypadkowy.

Michał Kurc, jeden z jurorów, stwierdził: „Podczas oceny nadesłanych prac stwierdziłem, że kilku uczestników przysłało prace bez wstępnej samooceny lub niewłaściwie dokonanej. Np. były dobre prace, które pozwalały wygrać ten konkurs, a wraz z nimi były prace z widocznymi błędami, które prawie dyskwalifikowały tego samego uczestnika. Nie ilość, a jakość jest oceniana, dlatego proszę w przyszłości – zwracam się do uczestników – o dokładne dokonanie samooceny i przesłanie tylko tych najlepszy prac”.

Natomiast Bogumił Godfrejów dopowiedział: „Brakuje mi w tych zdjęciach portretu i ludzi – czegoś na prawdę najtrudniejszego; dominują pocztówki, miejsca mniej lub bardziej znajome, ale za mało kreujące fotografie. Za wyjątkiem paru dokumentalnych portretów, niedoskonałych technicznie ale istotnych, widać, że ich autorom brak odwagi aby podejść, otworzyć oczy na drugiego człowieka”.

Prace laureatów będziemy publikowali na kolorowych wkładkach, które dołączymy do kilku najbliższych numerów. Gratulujemy zwycięzcom, nagrody wyślemy pocztą, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłane prace i za udział w naszym konkursie!

Przedstawiamy laureatów Konkursu


Maciej Szurmiej – ur. w 1987 r., pochodzi z Legionowa, obecnie studiuje w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. „Zdjęcia robię od roku, lecz nie zamierzam ograniczać się jedynie do fotografii”.

 

Olga Śmiechowicz - ur. w 1987 r. w Łodzi, jest autorką dwóch wystaw indywidualnych: „Cmentarz Żydowski w Łodzi” i „W stronę Stalkera”. Od 2002 r. uczestniczyła w ponad 20 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Dania, Hiszpania, Algier, Kostaryka), jest laureatką 16 konkursów fotograficznych, swoje prace publikowała w wielu czasopismach. Obecnie studiuje filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 

 

Alekdsandra Brudny – ur. w 1977 r. w Cieszynie, mieszka w Goleszowie i tam pracuje w urzędzie gminy. Studiuje na kierunku związanym z administracją samorządową. „Wolny czas lubię spędzać w domu przy dobrej muzyce lub gdzieś na koncertach. Od ponad pół roku czas wypełnia mi także robienie zdjęć”.

 

Jan Amos Jelinek – ur. w 1982 r. w Zelowie, jest studentem 5. roku Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, fotografem z zainteresowań. Członek parafii ewangelicko-reformowanej w Zelowie. „Fotografia to dla mnie zainteresowanie i czerpię z niej ogromną przyjemność – z faktu, że mogę swoją pracę przekazać na rzecz społeczną”.

Jury
Bogumił Godfrejów – absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2002 roku za film krótkometrażowy Męska sprawa otrzymał wraz z reżyserem Sławomirem Fabickim nominację do Oscara 2002. Z tym samym reżyserem w 2006 roku otrzymał wyróżnienie jury ekumenicznego festiwalu w Cannes za film Z odzysku, a na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uznany najlepszym autorem zdjęć.

Michał Kurc AFRP
– artysta fotografik, animator kultury, instruktor fotografii. Jest członkiem Fotoklubu RP, autorem wielu wystaw indywidualnych i albumów. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami, m.in. odznaką Ministra Kultury „Zasłużony Działacz Kultury”. Zajmuje się też popularyzacją fotografii w internecie na stronie fotografika.i-csa.com 

Prof. dr hab. Bogdan Zeler – kulturoznawca, polonista, znawca polskiej literatury współczesnej, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku książek z tej dziedziny, m.in. Teofania we współczesnej liryce polskiej (1993), Zrozumieć poezję współczesną (1995), O poezji Wisławy Szymborskiej (1996). 


Redakcja

 

Więcej na stronie Ewangelika: http://www.luteranie.pl/ewangelik/Konkurs_2006.html 

 

 


Copyright © design by Michał Kurc