Autorskie spotkania


 

 

Z cyklu: Spotkania ze znanymi Węgrowianami

 

Michał Kurc AFRP 

     

Rok 2003

 

W dniach 15-17 stycznia oraz 12 lutego spotkałem się z uczniami pierwszych klas Gimnazjum w Węgrowie.

Spotkania były zorganizowane w Węgrowskim Ośrodku Kultury przez Szkolne Centrum Informacji o Węgrowie przy Gimnazjum. 

Po spotkaniu uczniowie napisali sprawozdania. Niektóre z nich cytuje jako ciekawy komentarz do tych spotkań:

     "Dnia 17.01.2003 roku z całą klasą, panią Katarzyną Onyszak oraz z panią Małgorzatą Laskowską udaliśmy się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, w którym spotkaliśmy się ze sławnym węgrowskim fotografikiem panem Michałem Kurcem. Opowiadał o wykonywanym przez siebie zawodzie, który jest dla niego pasją od lat dziecięcych. Prezentował nam swe najlepsze fotografie, które przedstawiały różne uroczystości, piękne i niesamowite widoki oraz jego najbliższych. Prezentacja tych dzieł oraz opowieści pana Michała zaciekawiły każdego z nas.
     Wszyscy uczestniczyliśmy w prezentacji, gdyż pan Kurc zaproponował nam współpracę. Pytał nas jaki tytuł nadalibyśmy kilku z jego dzieł, robił nam zdjęcia oraz zaproponował zajęcia fotograficzne, które są przez niego prowadzone i na które nas serdecznie zaprosił. Wielu z nas zaciekawiły owe zajęcia, a po rozmowie z kolegami i koleżankami z innych klas dowiedzieliśmy się, że niektórzy z chęcią się na nie zapisali.

     Myślę, że będziemy mieli jeszcze niejedną okazję, aby spotkać się z panem Michałem Kurcem i powtórnie móc oglądać i podziwiać jego wspaniałe fotografie."

 

                                                                     Marlena Oniśk i Aneta Grężak klasa I. F

 

       "16 stycznia br. na lekcji plastyki udaliśmy się na spotkanie ze znakomitym węgrowskim fotografikiem Panem Kurcem, który jest autorem zdjęć m. in. do książki "Węgrów dzieje miasta i okolic w latach 1441-1944" napisanej pod redakcją Arkadiusza Kołodziejczyka i Tadeusza Swata.
     Spotkanie to miało przybliżyć nam piękno węgrowskich zabytków i uwrażliwić na ich los. Pan Kurc opowiadał mam o tajnikach pracy artysty fotografika. Pokazał zdjęcia zamieszczone na swojej stronie internetowej. Pan Kurc sfotografował bardzo ciekawe zjawiska nadprzyrodzone i atmosferyczne takie jak UFO czy oberwanie chmury. Spotkanie z Panem Kurcem pozwoliło nam zetknąć się z człowiekiem, który tworzy i dba o historię naszego miasta.
     Mam nadzieję, iż szkoła zorganizuje kolejne spotkanie z tak ciekawymi i wartościowymi osobami."

                                                                            Olga Czajkowska uczennica klasy I. C

 

     

"W czwartek 16.01.2003 roku poszliśmy z klasą w 24 osoby do Domu Kultury do pana Michała Kurca.
     Pan Kurc mówił o fotografice klasycznej i cyfrowej. Mówił też o tym od kiedy pracuje i mieszka w Węgrowie. Pan Michał opowiadał o sytuacjach w jakich robił zdjęcia o o swojej stronie internetowej, którą udostępnił dla całego świata. Na stronie w galerii były zdjęcia jego żony i rodziny. 
     W innych folderach pokazane były zdjęcia pana Kurca. Dla mnie było to bardzo ciekawe - też chciałbym umieć tak fotografować."

                                                                             Grzegorz Grzegorczyk klasa I. E

 


    
" W dniu 16.01.2003 roku nasza klasa I e wybrała się wraz z panią Anetą Karpińską, która uczy nas plastyki do fotografika Pana Michała Kurca.
     Opowiadał nam on o swojej przygodzie z fotografią, która z każdą minutą stawała się ciekawsza. Przedstawił on nam swoje zdjęcia w Internecie oraz własnoręcznie wykonaną stronę internetową, którą codziennie odwiedza wiele osób. Pan Kurc prowadzi również kółko fotograficzne cieszące się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, kilku z moich klasowych kolegów również należało do tego kółka.
     Moim zdaniem Pan Michał jest wspaniałym fotografem, kochającym to co robi. Po jego twórczości widać iż jest do tego stworzony."

                                                                                        Katarzyna Dołowa klasa I E.

"Dnia 17.01.2003r. całą klasą udaliśmy się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, gdzie spotkaliśmy się z panem Michałem Kurcem, słynnym artystą fotografikiem.
     Na początku pan Michał pokazywał nam swoje zdjęcia zrobione w Węgrowie. Fotografie przedstawiały przypadkowe miejsca jak i zabytki naszego miasta. Były to zdjęcia czarno białe, podkreślające piękne widoki na tle zabytków czy natury. Pan Kurc opowiadał nam też śmieszne jak i niezwykłe historie, które przydarzyły mu się w długo już wykonywanym zawodzie fotografika. Każde zdjęcie pokazywane przez pana Michała było niezwykłe i piękne, a w dodatku ciekawie scharakteryzowane. Każdy też z uczniów naszej klasy wyrażał na głos swoje uczucia, jakie budzi w nim dana fotografia.
     Następnie oglądaliśmy zdjęcia będące w stojącym przed nami komputerze. Pan Michał pokazywał nam swoją stronę w Internecie, poświęconą Jemu, a w szczególności Jego zdjęciom. Obejrzeliśmy wiele zdjęć, które stanowiły zaledwie małą cząstkę tej kolekcji. Fotografie przez nas obejrzane były bardzo ładne, budzące w nas wiele wspaniałych uczuć. Dostaliśmy też propozycję na lekcje pana Kurca, na których będziemy mogli pogłębić swoją wiedzę na temat fotografowania. Pan Michał polecił nam też obejrzenie Jego strony w Internecie.
      Byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania z tak ciekawą osobą. Myślę, że obejrzenie tych wszystkich zdjęć było dla nas fantastycznym przeżyciem i wspaniałą rozrywką. Sądzę, że nikt z nas nie spodziewał się aż tak sympatycznie spędzonego czasu i tak wielu wrażeń po obejrzeniu tylu ciekawych fotografii."

 

                                                                                Magda Polkowska klasa I. F

 


 

     Bardzo dziękuję Dyrektorowi Gimnazjum w Węgrowie Pani Teresie Święcickiej oraz Paniom Małgorzacie Laskowskiej i Marii Krasnodębskiej za zaangażowanie się w popularyzację sztuki fotograficznej oraz w popularyzację historii naszego miasta wśród młodzieży szkolnej. Pani  Małgorzacie Laskowskiej dziękuję za wspaniałe zdjęcia ze spotkania. 

     Dziękuje Uczniom za  uczestniczenie w spotkaniach oraz za napisanie ciekawych sprawozdań. Miło jest mi  dowiedzieć się np. od Magdy Polkowskiej z klasy I. F, która w sprawozdaniu napisała: "Byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania z tak ciekawą osobą. Myślę, że obejrzenie tych wszystkich zdjęć było dla nas fantastycznym przeżyciem i wspaniałą rozrywką. Sądzę, że nikt z nas nie spodziewał się aż tak sympatycznie spędzonego czasu i tak wielu wrażeń po obejrzeniu tylu ciekawych fotografii."

     Dlatego podczas kolejnych spotkań zaplanowanych na miesiąc maj z chęcią spotkam się z uczniami podczas zajęć fotograficznych w plenerze.

 

Fotografie: Małgorzata Laskowska, Michał Kurc

 

 

 

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc