O stronie FOTOGRAFIKA i nie tylko


 


NR 238       PIĄTEK 11 PAŹDZIERNIKA   2002

 

ZACHĘCIĆ  MŁODZIEŻ  DO  FOTOGRAFICZNYCH  EKSPERYMENTÓW

 

Świat pana Michała

 

Dzięki pasji pana Michała Kurca i wykorzystaniu Internetu zdjęcia Węgrowa i okolic mogą podziwiać mieszkańcy Szwecji, Kanady czy Nowej Zelandii.

BOŻENA GONTARZ

 

 

        Pod internetowym adresem www.fotografika.w.pl można znaleźć nie tylko zdjęcia. Strona internetowa, którą w 2000 roku założył węgrowski artysta fotografik, to usystematyzowany projekt. Ma on - jak przyznaje jego twórca - popularyzować fotografię, miasto i zachęcić młodzież do fotograficznych eksperymentów.

 

Pana Michała Kurca z nieodłącznym aparatem można spotkać na niemal każdej imprezie, koncercie czy uroczystości. Na internetowej stronie zaprezentował tylko niektóre prace z 36 autorskich wystaw.

 

                                                                 

 fot. Henryka KURC

 

Michał Kurc należy do prestiżowego Fotoklubu RP

Stowarzyszenia Twórców

 

Podlaskie chaty, mazowieckie wierzby, czarno-białe zdjęcia wykonane w Treblince. I oczywiście fotografie miejsc dobrze znanych mieszkańcom miasta, jednak ukazanych w nowym, refleksyjnym ujęciu. Obok zdjęć, komentarze gości - internautów: "Ten Pana Węgrów,,- zachwyca się Michał z Jeleniej Góry. " - Chciałoby się natychmiast wsiąść w pociąg i pojechać obejrzeć to miasto".

Zespół Kussanguluka z Angoli w Węgrowie

 

Pani Ewa z Nowej Zelandii, Polacy ze Szwecji czy Kanady - Michał Kurc otrzymuje od nich sygnały świadczące o tym, że jego twórczość cieszy się popularnością nie tylko w naszym kraju. Fotograficzna relacja z węgrowskiego występu zespołu z Angoli zaowocowała z kolei ciekawą wymianą korespondencji z ambasadorem RP w Luandzie panem Andrzejem Braiterem.

 

Interesująca jest także zawartość działu "Ciekawostki". Pan Michał zgromadził wiele materiałów dotyczących tzw. Lustra Twardowskiego, znajdującego się w jednym z węgrowskich kościołów. Opisał tam również i zilustrował fotograficznie swoją przygodę z UFO w czasie pleneru fotograficznego w Gródku, w sierpniu 1983 roku.

 

Michał Kurc urodził się i przez wiele lat mieszkał w Sokołowie Podlaskim. Od 1985 r. pracuje w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Prowadzi zajęcia w Węgrowskim Klubie Fotograficznym i sekcjach fotograficznych WOK. Przez 37 lat działalności instruktorskiej zorganizował wiele plenerów i wystaw. 15 kwietnia został artystą fotografem (fotografikiem), członkiem rzeczywistym prestiżowego Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców. Otrzymał też wiele cennych wyróżnień od władz państwowych i klubowych. Jednak, jak sam podkreśla, „z wyróżnień, jakie były mym udziałem, najwyżej sobie cenię dowody sympatii Tych, którzy odnaleźli dla siebie coś w mych poczynaniach twórczych".

 

Odrębnym problemem pozostaje kwestia praw autorskich. Obok zamieszczonych na stronie zdjęć znajduje się informacja o ich ochronie prawnej.

 

- Jestem otwarty na to, żeby osoba skopiowała sobie zdjęcie i wykorzystała prywatnie w swojej galerii. Jestem jednak uczulony na sytuacje, gdy ktoś bez pisemnej zgody przetwarza moje prace, zmienia kadr i upowszechnia. Co ciekawe, dokonują tego przeważnie nie osoby prywatne, lecz instytucje. To tam brakuje przekonania o konieczności szanowania praw twórców.

 

 

 

 

 

Skanografia

 

Węgrowski artysta zamieścił także na stronie przystępnie napisane porady dla fotoamatorów. Popularyzuje również nowe formy fotograficznej działalności, na przykład skanografię. I zachęca wszystkich do odwiedzania strony w Internecie, Cóż dodać. Naprawdę warto!

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc