powrót

CUDZE WIDZICIE, SWEGO NIE ZNACIE


 

Gazeta Węgrowska 1(9) rok 1998

 

 


Fotografia stereoskopowa

CUDZE WIDZICIE, SWEGO NIE ZNACIE


Trochę już zapomniana fotografa trójwymiarowa (stereoskopowa) znana była, jak się okazuje od dawna. Zasadą zdjęć stereoskopowych jest wykonanie dwóch fotografii tego samego przedmiotu po przesunięciu osi obiektywu o określoną odległość w linii poziomej. Zdjęcia takie, jak wyjaśnił nam znany węgrowski fotografik Michał Kurc, wykonać można przy pomocy aparatu fotograficznego. Są również specjalne aparaty stereoskopowe, z dwoma obiektywami, służące do fotografowania tą techniką obiektów ruchomych.  

 


Zajęcia w sekcji fotograficznej w WOK w roku 1987

Projekcja stereoskopowa z użyciem ww. rzutnika

 

Pan Michał Kurc zaprasza wszystkich zainteresowanych tą niezwykle ciekawą techniką fotograficzną, do pracowni, która czynna jest w Węgrowskim Ośrodku Kultury w poniedziałki i środy od 8-15, a we wtorki od 11-18.  

Największym wrażeniem wywołanym podczas oglądania zdjęć stereoskopowych jest efekt "wychodzenia" z ekranu. Niektóre osoby podczas oglądania zdjęć trójwymiarowych wstają z krzeseł, próbują dotknąć oglądane przedmioty, patrzą na nie z różnych miejsc sali. 

 

Rzutnik stereoskopowy wykonany z dwóch rzutników "Diapol" 

 

 

Nadmienić należy że pan Kurc własnoręcznie wykonał rzutnik oraz metalizowany ekran do oglądania fotografii stereoskopowej. Jak twierdzi, jest to jego wielka pasja, którą chciałby "zarazić" innych.  

 


Piękno Tatr  

 

 

Tylko do końca stycznia czynna będzie wystawa fotograficzna ukazująca Tatry w zimowej szacie. Autorem bardzo ciekawych zdjęć jest węgrowski fotografik Michał Kurc, który swe prace prezentuje w Galerii m-wok Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Zdjęcia, głównie z okolic Doliny Kościeliskiej, ukazują piękno i grozę naszych gór w okresie zimowym.   Zapraszamy.

 

/JUR/

 


powrót


Copyright © design and photos by Michał Kurc