... został fotograficznym piewcą Węgrowa.


 

Pierwsze spojrzenie (2018) Eni mojej Żony na strony Historii obecności Pani Violetty Nowakowskiej. 

 

Violetta Nowakowska "Węgrów. Historia obecności".

 

Credo Michała Kurca, który z wyboru i ze zrządzenia losu został fotograficznym piewcą Węgrowa, to słowa jego babci. „Bądź dobrym człowiekiem”. Pobrzmiewały mu w uszach całe życie. 

   To, że kieruje się nimi teraz, jako człowiek dojrzały, dziwić raczej nie może. To dowiedziona prawidłowość: gdy tracimy zdolność słyszenia i słabiej odbieramy bodźce zewnętrzne, dostajemy w zamian cenną rekompensatę. Rozwijają się pozostałe zmysły, wyostrza się słuch wewnętrzny. Łatwiej rozpoznajemy szlachetne tony i szybciej wychwytujemy fałszywe. 

Mały Michaś najwyraźniej posiadł tę umiejętność jako dziecko. Słowa babci Zosi schował na dnie serca i zaczął wprowadzać w życie. 

... 

   Zofia Paskowa musiała być mądrą kobietą, z wnukiem rozmawiała dużo, odpowiadając cierpliwie na każde pytanie, i więcej jeszcze dopowiadała od siebie. Z jej chałupy — raju swojego dzieciństwa — vis a vis browaru w Sokołowie Podlaskim Michał zapamiętał piec, krosna i dwa obrazy wiszące na kuchennej ścianie. 

— A co z fotografią? 

— Wygląda na to, że była mi pisana.

      

   Pierwsze zdjęcie — portret babci i dziadka — zrobił w wieku pięciu lat. Aparat skrzynkowy marki Kodak Brownie był własnością jego wujka Antoniego Świszczewskiego. Ten z natury otwarty człowiek, widząc ekscytację siostrzeńca, włożył w jego ręce czarną skrzynkę z podwójnym okienkiem i pozwolił fotografować.

Zofia i Jan Paskowie, przejęci chwilą, zastygli na tle przydomowego ogródka. Przed nimi, nieco z boku, kwitną piwonie. Jest rok 1954... 

 

Violetta Nowakowska

 Wielkanoc 18 kwietnia 1954 roku

Na pierwszym od góry: Zofia i Jan Paskowie - moje pierwsze zdjęcie wykonane w 1954 roku - ujęcie z perspektywy żabiej, co może dowodzić, że jego autorem był 5-letni fotoamator. W porównaniu z następnym zdjęciem wykonanym przez wujka Antoniego Świszczewskiego (inna perspektywa). Na mi od lewej: Mirka cioteczna siostra, obok w jasnym chłopięcym garniturku wspomniany 5-letni fotoamator i moja Mama z jej siostrą Jasią. 

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc