Wieści Węgrowskie - Jubileusz Michała Kurca


 

Wieści Węgrowskie 

Nr 10 (44) 2008

Hanna Kietlińska

 

Jubileusz Michała Kurca

Obrazy obiektywem malowane

Znakomity fotografik, Michał Kurc AFRP, potrafi w taki sposób spojrzeć na nasze miasto, że powstają niepowtarzalne „obrazy sercem i obiektywem malowane”. W tym roku obchodzi Jubileusz 10-lecia popularyzacji fotografii w internecie, w tym uroków Węgrowa i Ziemi Węgrowskiej.

 
Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać, ale może przypomnijmy, że Autor to znany i ceniony artysta fotografik RP, związany z Węgrowskim Ośrodkiem Kultury w latach 1985 - 2004, gdzie prowadził zajęcia w Węgrowskim Klubie Fotograficznym i sekcjach fotograficznych WOK. 15.04.1998 r. został przyznany Panu Michałowi tytuł artysty fotografa (fotografika), członka rzeczywistego Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Od tego roku rozpoczął popularyzację fotografii w internecie. W 2000 r. założył nową stronę zatytułowaną „FOTOGRAFIKA i nie tylko”, gdzie sukcesywnie zamieszcza dokumentację zdjęciową z ważnych wydarzeń kulturalnych i patriotycznych. Prezentuje także zabytki i urokliwe zakątki naszego miasta i powiatu, przyczyniając się tym samym do promocji regionu.

 
Artysta prezentował również swoje prace w powiatowej Galerii „Wiano” (wernisaż 28 kwietnia 2006 r.). Pan Michał kojarzony jest głównie z Węgrowem (chociaż pochodzi z Sokołowa Podlaskiego). Ale właśnie naszemu miastu ofiarował serce i talent. Swojskie i urocze piękno grodu nad Liwcem ożywa w szczególny sposób muśnięte obiektywem artysty. Powaga i dostojność zabytkowych budowli sakralnych, senne, ukwiecone domki przy zaspanych uliczkach, nostalgiczna przyroda występują obok współczesności, tętniącej swoistym rytmem. Pan Michał nie zamyka się bowiem ani w czasie, ani w przestrzeni. Jego sztuka ma charakter uniwersalny, emanujący szczególnym klimatem.

 

 

 
Album „Węgrowskie klimaty”, wydany w 2004 r. przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej, przy wsparciu Burmistrza Węgrowa, Starostwa Powiatowego, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz osób prywatnych to publikacja, w której Pan Michał utrwalił niepowtarzalną atmosferę naszego miasta. Zwrócił na to uwagę także prof. Mariusz Karpowicz, któremu Rada Miejska przyznała w tym roku tytuł Honorowego Obywatela Węgrowa i który jednocześnie otrzymał w prezencie ów album. Pan Michał współpracował także z Redakcją „Wieści Węgrowskich”, a wcześniej z magazynem „Węgrowskie Co? Gdzie? Kiedy?”. Jest laureatem wielu nagród, przyznanych zarówno przez władze branżowe, jak i samorządowe - Węgrowa, Powiatu Węgrowskiego i Województwa Mazowieckiego.

 
Sylwetkę Artysty oraz dorobek artystyczny można dokładniej poznać na autorskiej stronie internetowej - http://fotografika.i-csa.com./ W roku Jubileuszu składamy moc serdeczności: Panie Michale - zdrowia, uśmiechu i czekamy na następne obrazy sercem i obiektywem malowane!

Hanna Kietlińska

 

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc