powrót

... wydobywa z cyfrowego zapisu obrazki-marzenie


 

         

 

Węgrowskie klimaty II

 

Michał Kurc AFRP 

fot. Janusz Mazurek

Taki tytuł nosi wystawa fotografii węgrowskiego artysty fotografika Michała Kurca, którą w Węgrowskim Ośrodku Kultury można oglądać przez cały maj. Michał w cudowny sposób zawarł w fotogramach piękno i charakter miejscowych zabytków. Jego zdjęcia pokazują to, czego zwykły śmiertelnik nie jest w stanie zauważyć. Autor oparł się modzie na barwy w fotografii i pozostał w dużej mierze wierny: czerni, bieli i delikatnym półtonom. Obrazy poddawane obróbce komputerowej, lekko zgrafizowane, nadają uwiecznionym obiektom niespotykany wyraz. Wielu ludzi uważa, że komputer to bezduszne urządzenie, które potrafi zniszczyć nawet najładniejszy obraz. Nie dotyczy to Michała Kurca, który z ogromną swobodą wydobywa z cyfrowego zapisu obrazki-marzenie.

Ktoś ze zwiedzających wystawę napisał w Księdze Pamiątkowej: "Panie Michale, zawsze dziwiło mnie, jak 'to się dzieje, że świat w Pana fotografiach jest zdecydowanie piękniejszy; niż maluje go rzeczywistość. Węgrów to miasteczko trochę senne, z licznymi zabytkami ale też drewnianymi chałupkami, które "przycupnęły" na obrzeżach miasta. Pan ukazał te specyficzne klimaty, które kocham, a których dotknąłem dzięki wystawie. Choć wiele lat patrzyłam na Węgrów nie widziałam wielu rzeczy. Dzięki fotografii w pańskim wykonaniu, nauczyłam się patrzyć i dostrzegać..".

Podobnych wpisów do Księgi jest bardzo wiele. Na wystawie zdjęć Michała Kurca można bowiem dużo zobaczyć, ale i jeszcze więcej się nauczyć.

 

Janusz Mazurek

 

Tygodnik Siedlecki nr 18 (1037) 5 maja 2002 r.

 

 

                   

 

 

 

 

Węgrowskie klimaty II

 

Jedną z imprez zorganizowanych w ramach cyklu " Węgrów - Stolicą Kulturalną Mazowsza 2002" jest wystawa fotografii cyfrowej otwarta w sali kawiarnianej Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Autor wystawy, artysta fotografik Michał Kurc, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, już nie raz udowodnił, że w tym fachu nie ma sobie równych. Z każdego fotografowanego przedmiotu potrafi wydobyć najciekawsze elementy, co sprawia, że jego prace po prostu przyciągają wzrok, zmuszają do zatrzymania się, do refleksji. 

 

Wystawa " Węgrowskie klimaty II" to sześćdziesiąt fotografii, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wystawa czynna będzie do końca maja br. a zwiedzać ją można codziennie od 8.00 do 18.00.  

Michał Kurc fotografowaniem interesuje się "od zawsze". Działalność instruktorską rozpoczął w 1964 roku w klubie "Cukrownik" w Sokołowie Podlaskim. Był także współzałożycielem i instruktorem Sokołowskiego Klubu Fotograficznego, zaś na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zorganizowana przez niego wystawa "Sokołów moje miasto" w ciągu zaledwie czterech godzin obejrzało 2500 osób.

Michał Kurc uczestniczył w plenerach fotograficznych w Gródku nad Bugiem, w których brali udział m.in. znani fotograficy z grupy "FAKT" z Warszawy.  

W latach 1979 -1985 był instruktorem fotografii w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, a od 1985 pracuje w Węgrowskim Ośrodku Kultury. W 1998 roku rozpoczął popularyzację fotografii w Internecie, gdzie ma swoją stronę "FOTOGRAFIKA i nie tylko". Jest autorem strony internetowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Współpracuje też z Fotograficznym Magazynem Internetowym NEGRONIA.

W roku ubiegłym został uhonorowany dyplomem Fotoklubu RP "W uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej", a także odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Działacz Kultury".  

Michał Kurc jest ponadto laureatem I nagrody w konkursie ogłoszonym przez Burmistrza Sokołowa Podlaskiego pt. "Najlepsze strony Sokołowa", ale jak sam powiedział, najwyżej ceni sobie dowody sympatii tych, którzy znaleźli coś dla siebie w jego twórczych poczynaniach.  

Wystawę " Węgrowskie Klimaty II" Michał Kurc prywatnie dedykuje swojej żonie, która jest pierwszym krytykiem i recenzentem jego prac, a także aktywnie uczestniczy w organizowaniu jego wystaw autorskich.

 

Antoni Jurkowski               

 

Gazeta Węgrowska nr 19 (202) 9 maja 2002r. 

 

 

powrót


Copyright © design and photos by Michał Kurc