Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Święto Pracy

Odświętny wygląd fabryki w maju 1974 r. Na planszach: 1 MAJA; 9 MAJA DZIEŃ ZWYCIĘSTWA; 30-LECIE ZWYCIĘSTWA NAD FASZYZMEM; PRZYJAŹŃ WSPÓŁPRACA I WZAJEMNA POMOC.

 

Pochód pierwszomajowy

 

ROK 1973. Pochód pierwszomajowy "cukrowników" na tle zakładu pracy. 

 

Rok 1972. Cukrownia - wymarsz Zakładowej Orkiestry. W tle budynek Szkoły Podstawowej Nr 2. Szkoła istnieje od roku 1926, a wygląd budynku pamięta rok 1928.

 

 

Cukrownia z osadą fabryczną była, najdelikatniej mówiąc - niedoceniana  przez wielu Sokołowian - nie wiem dlaczego? "Ludzie za torów..." to oni współzawodniczyli - z powodzeniem, o miano najlepszej w Polsce: Cukrowni Elżbietów, Cukrowni Sokołów, Cukrowni w Sokołowie Podlaskim.

 Rok 1972.

 

Życie na osadzie fabrycznej było podporządkowane cyklowi rocznemu cukrowni - czas kampanii i po: czyszczenie, remonty, rozbudowa... W pierwszych latach mojego pobytu w Cukrowni kampania rozpoczynała się ok. 20 września i trwała do końca stycznia - cztery miesiące - praca zmianowa.

To czas krótkiego dnia, pierwszych dni nauki w nowym roku szkolnym oraz osamotnionych przez ten czas dzieci - drugi rodzic podejmował pracę sezonową dla poprawy budżetu rodzinnego.

 

Tu kampania, a w domu czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Dział socjalny organizował zapisy na choinki, karpia i inne słodkości - była to znacząca pomoc rodzinom. Po każdej kampanii Noworoczna zabawa dla pracowników...

 

 Przed trybuną...

Rok 1972. Z głośników nagłaśniających pochód można było zawsze usłyszeć wiele dobrych słów o Cukrowni, podziękowań za efektywną pracę, za dobre wyniki... - to zawsze była miła chwila dla uczestników pochodu i dla mnie.

 

Rok 1972.

 

Rok 1975.

Rok 1975.

Rok 1978. Dyrekcja Cukrowni przed trybuną.

  Rok 2008 

 

Prawie milion Polaków pracuje ponad 12 godz. dziennie...

 

Efekt? 

Choroby, 

rozpadające się związki 

i coraz gorsza jakość pracy.

 Świetlica Cukrowni

 

 

Najpierw był wybudowany murowany budynek w latach 1950-1951, następnie dobudowano skrzydła drewniane. Jedno przeznaczając na świetlicę z kinem, a drugie na stołówkę robotniczą na 60 osób i część na sklep spożywczy. Sala widowiskowa z kinem "Cukrownik" stanowiła 40% budynku. W kolejnych latach cały budynek należał do Klubu Pracownika Cukrowni.

 Klub Pracownika Cukrowni...


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.