Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Z albumu "Skrzata"

 

Zbigniew Trąpczyński i jego "Skrzat"

 

 Rok 1964

  

"Choinka Agatki"  A. Karwatowej.

Obraz I - W chacie ciotki Petroneli. Agatka żegna Buraska.

 

Obraz V - odnaleziony przez przyjaciół Agatki prosiaczek.

 

Miły i sympatyczny zespół wykonawców "Choinki Agatki".

 

Od lewej stoią: Małgosia Walczuk, Jagoda Krzyżanowska, Ania Szlagowska, Magda Śliwińska, Marta Śliwińska, Marylka Kownacka; od lewej klęczą: Zosia Szlagowska, Sławek Jaworki, Marek Wójtowicz.

 

"Złoty Klucz" Romana Długosza.

Obraz I - Michaś na polance wśród lasu spotyka uwięzioną Bajeczkę.

 Rok 1965

 

"LIS PRZECHERA"  N. Gerneta i Gurewicza.

Hania z przyjacielem zajączkiem.

 Rok 1966

 

Wyjazd teatrzyku na występ do Nowej Wsi Grochowskiej - 23 stycznia 1966.

 Wykonawcy i lalki. Od lewej: Antek Roman, Magda Śliwińska, Jagoda Krzyżanowska, Waldek Jadczuk.

 

Pod kierownictwem miłośnika sztuki, ob. Zbigniewa Trąpczyńskiego, pracuje od dłuższego czasu Teatrzyk Lalki "Skrzat" w sokołowskiej cukrowni.

 

 

 

Od naszych Korespondentów

Sukcesy "Skrzata"

 

Pod kierownictwem miłośnika sztuki, ob. Zbigniewa Trąpczyńskiego, pracuje od dłuższego czasu Teatrzyk Lalki "Skrzat" w sokołowskiej cukrowni. Na wysokim poziomie artystycznym, wystawiono bajkę Karwatowej pt.: "Choinka Agatki". Dekoracje i lalki wykonał ob. Trąpczyński

 

Przedstawienie, dopełnione pomysłowymi efektami świetlnymi, cieszyło się wśród dzieciarni i starszych dużym powodzeniem. "Złoty Klucz" Długosza powtarzano 4-krotnie, bajka Marii Kownackiej "O straszliwym smoku..." nie schodziła dłuższy czas ze sceny i pozostanie u dzieci na długo w pamięci. W sumie oglądało bajki 4 tysiące widzów. Ze swoim mistrzem współpracowali: Kazimierz Dubniak - oprawa muzyczna, pomoc: Marian i Tadeusz Tepli, Andrzej Domaniuk i Andrzej Jadczuk.

 

W opracowaniu jest "Rakieta Alfa 2" Niemczykowskiego - widowisko kosmiczne.

 

Jesteśmy pełni uznania dla ob. Zbigniewa Trąpczyńskiego, który daje z siebie wszystko, by postawić teatrzyk lalki na wysokim poziomie artystycznym i dać dzieciom dużo kulturalnych i niezapomnianych wzruszeń. Wydaje się nam, że najwyższy już czas, by dziecięcy Teatrzyk Lalki "Skrzat" wyruszył ze swoim repertuarem do dzieci z innych miejscowości powiatu oraz by znalazł jak najdalej idące poparcie ze strony rady zakładowej Cukrowni.

 

PAWEŁ KAMIŃSKI

Sokołów Podl.

 

Trybuna Mazowiecka z 15 marca 1966 roku.

  

Wpis pani Jadwigi Witkowskiej Kierownika Poradni przy Powiatowym Domu Kultury, później dyrektora Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego.

Wyrażam duże uznanie dla Kierownictwa Teatrzyku Kukiełkowego przy Cukrowni im. Fr. Malinowskiego w Sokołowie oraz dla młodych aktorów, którzy włożyli dużo pracy do przygotowania tak świetnego widowiska.

 

Jadwiga Witkowska

Sokołów, 13.II. 1966 r. 

 

Wpis pana Pawła Kamińskiego (1901-1978) żołnierza, nauczyciela, poety – silnie związanego z Sokołowem i regionem.

Z uczuciem szczerego wzruszenia i zdumienia obejrzałem w Teatrzyku Lalek sztukę Kownackiej "O dzielnym Szewczyku". Przeżyłem cudowną bajkę, o którą upomniał się całą swoją duszą i sercem miłośnik sztuki teatralnej Ob. Zbigniew Trąpczyński. Odniosłem wrażenie, że to naprawdę mówiły lalki i biły w ich piersiach żywe, tętniące krwią serca. Stwierdzam duży wkład pracy w urządzenia scenograficzne i efekty świetlne, co świadczy o nieprzeciętnym wyczuciu artyzmu, zamiłowania i znajomości sztuki scenicznej. W związku z tym gorąca prośba: wyjście z teatrzykiem w teren powiatu. Gorąco i serdecznie życzę Kierownictwu dalszych sukcesów w wychowywaniu naszych "milusińskich" poprzez sztukę.

 

Paweł Kamiński

Sokołów, 13.02. 1966 r.

 Rok 1967

 

"Słowik" Christiana Andersena

Bajka o tematyce chińskiej.

 Rok 1969

Dziecięcy Teatr Lalek "Skrzat" w POCHODZIE 1 MAJOWYM. Kierownik Zbigniew Trąpczyński  przed bramą fabryki w oczekiwaniu na przyłączenie się do pochodu. Rok 1970

 

 

  Rok 1973

 

"MARUBA I LAMPARTY" M. Awgulowej

Premiera 28 lutego 1973 r.

Od lewej stoją: Djabkin Świetłana, Antoniak Krzysztof, Jurczak Waldemar,

Od lewej siedzą: Antoniak Bożena, Jurczak Jolanta, Wlazło Basia, Król Stasia i Zdzisława Wiklińska.

 

Kulisy. Widoczna zapadnia na scenie, która pozwalała na swobodne poruszanie się aktorom-lalkarzom. Sławka z lalką Murzynką.

W prawym górnym rogu zdjęcia widoczne zacieki na ścianach sali widowiskowej wskazuje na remont dachu...

 Współpraca z Panią Modestą Malanowską

 

Pani Modesta Malanowska pisała artykuły, a moje fotografie go ilustrowały. Materiał był upowszechniany np. w Trybunie Mazowieckiej. W ten sposób Warszawa i województwo warszawskie mogło dowiedzieć się o działalności świetlicy w Cukrowni.

 

Karnawał u sokołowskich 

DZIECI
Dyrekcja i Rada Robotnicz Cukrowni im. Fr. Malinowskiego w Sokołowie Podlaskim zorganizowały tradycyjny wieczór karnawałowy dla dzieci pracowników. Kierownik świetlicy - Zbigniew Trąpczyński razem z dziećmi - członkami Klubu "Wigwam" starannie przygotował program i oprawę plastyczną wieczoru. Członkowie dziecięcego teatru lakowego "Skrzat" wystąpili z kolejną premierą bajki murzyńskiej "Maruba i Lamparty" - M. Awgulowej, zyskując sobie uśmiech i uznanie milusińskich na widowni. Recytowano wiersze.
Po części widowiskowej urządzono dzieciom zabawę taneczną, połączono z różnymi, wesołymi grami i konkursami. Na zwycięzców czekały mini-nagrody. Wieczorowi patronowała sekretarz Rady Zakładowej M. Niemirko. Dzieci obdarowane słodyczami w wesołym karnawałowym nastroju bawiły się do późnego wieczoru.

Tekst: Modesta Malanowska
Na zdjęciu: Recytuje Agnieszka Krzyszczak z dziecięcego teatru lalek "Skrzat". Fot. Michał Kurc

   "Jarzębinki Babci Balbinki" Marai Kownacka. 

Premiera 30 listopada 1973 r.

Od lewej stoją: A. Krzyszczak, K. Strubel, A. Żurakowska, I. Kiryluk, H. Protaziuk, E. Jaroszuk, T. Franczuk,

od lewej  w I rzędzie: M. Grząśko, G. Telacka, M. Daciewicz, E. Daciewicz, M. Nowakowska, E. Franczuk.

  Zespół "Uśmieszki" wchodził w skład "Skrzata".

 

Popisowy numer Usmieszków - "Kaczka i Kaczor" w wykonaniu A. Krzyszczak i M. Daciewicz. Wywoływał śmiech aż do łez.

 Rok 1974

 

"Zapusty" - Maria Kownacka.

Premiera 18 stycznia 1974 r.

 

Na tym kończę opowiadanie o "milusińskich" ze "Skrzata". Można zauważyć. że przez systematyczną pracę, z odrobiną cierpliwości można mieć satysfakcję ze swoich podopiecznych... 

 Biblioteka była pomocna "Skrzatowi" dostarczała pomysłów na następny spektakl. 

 

Po za tym organizowała spotkania autorskie np. z podróżnikami - pamiętam bardzo ciekawe spotkanie z Olgierdrem Budrewiczem. Miała bardzo dużo książek, jak na związkową bibliotekę przyzakładową oraz wielu stałych czytelników...


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.