Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 1954

 

Na chwilę zatrzymaliśmy się przed budynkiem biura Cukrowni Sokołów. Był ciepły dzień, kwitły dwa kasztanowce przed biurem...

 

Na zdjęciu wykonanym przez pana Sergieja Djabkina 23 lutego 1963 roku - wspomniane przed chwilą dwa kasztanowce - tu oszronione, biuro i mniejszy budynek - portiernia. Tak bardzo chciałem obejrzeć te drzewa i stało się, dzięki miłej i sympatycznej Ani - córce pana Djabkina (dzisiaj 14 maja 201o roku).  Stąd odjeżdżała "Buda" - pojazd konny do przewozu młodzieży uczącej się - dzieci pracowników Cukrowni - uczniów Technikum Rolniczego przy ul. Sadowej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego.

Na przeciwko biura (fotografia z roku 2004) stała kamienna figura Matki Bożej Niepokalanej postawiona:

 

 

NA PAMIĄTKĘ 

CUDOWNEGO OCALENIA FABRYKI 

I OSADY FABRYCZNEJ 

w CZASIE WIELKIEJ WOJNY 

EUROPEJSKIEJ 

1914 R. 1920 R.

FUNDACJA ZARZĄDU TOWARZYSTWA AKCYJNEGO FABRYKI CUKRU I RAFINERJI "ELŻBIETÓW" 

 

Figurka stała na skwerze w cieniu wysokich świerków. Przy skwerze stał budynek, w którym były sklep z  tekstyliami i sklep mięsny. Nad drzwiami sklepu mięsnego widniał jeszcze widoczny fragment napisu "... w Elżbietowie".

 

Następnie udaliśmy się na osadę fabryczną, a tam otrzymaliśmy klucze do mieszkania w budynku drewnianym sprowadzonym w elementach z NRD, potocznie nazywanym "barakiem" - kuchnia z doprowadzoną zimną wodą i jeden pokój. Mieszkanie bez łazienki. Obok baraku stały stosy pustaków i cegieł. Budowano budynki gospodarcze dla mieszkańców "baraków" z przeznaczeniem na opał - węgiel i drzewo. Wiele rodzin przeznaczyło je na kurnik i chlewek - tuczyło w nim "świnkę" na święta. I tak tu było do pierwszych lat siedemdziesiątych XX w.

 



Rok 1959

 

W roku (1955) posmakowałem przedszkola. Nie umiałem podporządkować się ogółowi i po dwóch miesiącach stanowczo powiedziałem nie. Tak samo było z moim synkiem Rafałkiem. Natomiast wnuczek Szymek chętnie chodzi do przedszkola.

 

Jestem na grupowym zdjęciu (1959) przed budynkiem przedszkola...?

Pamiątkowe zdjęcie - fot. Sergiej Djabkin, wykonane na zakończenie półkolonii organizowanych dla dzieci pracowników Cukrowni - jestem na tym zdjęciu - w drugim rzędzie drugi od lewej (?).

 

________________________

Aniu bardzo dziękuję za fotografie i kolejną miłą niespodziankę:)

 



Rok 2010

 

Wygląd figury po renowacji (12 maja), za figurą ponownie rosną świerki. Widoczne ławki wskazują na odbywające się "majowe" - modlitwy przy figurce.

Ogólny widok na figurkę. Od lewej za figurką budynek dawnego hotelu pracowniczego - teraz mieści się w nim Urząd Skarbowy. Obok nowa przychodnia lekarska. 

Dawniej... na zdjęciu pan Roman na koniu na tle figurki, dalej widoczne parterowe budynki mieszkalne - w tym z prawej strony na poddaszu miałem pierwszą prowizoryczną ciemnie fotograficzną, w której wykonywałem odbitki na potrzeby świetlicy - Klubu Cukrowni w roku 1963. Od następnego roku - w nowej pracowni Klubu, prowadziłem zajęcia fotograficzne  z grupą uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2.

 



Szkoła Podstawowa Nr 2 

- tu wiele się wydarzyło...

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.