Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 1958

Mój pierwszy niezrozumiały, tajemniczy i smutny dzień - obraz śmierci i kolejny - dzień pogrzebu w rodzinie. W dniu 27 lipca 1958r. (miałem 9 lat) zmarł w Przeździatce ojczym mojego Taty Adam Malarski (ur. 1880 r., pochodził z Ruchny, pracował w pałacu u Łubieńskich).

 

Zdjęcie rodzinne z Babcią Heleną w roku 1959. W mieszkaniu stryjka Mariana - Cukrownia. 

Fot. Sergiej Djabkin.

 

Zdjęcie rodzinne z Babcią Heleną w roku 1960. 

Przeździatka "czworaki" - w tle zabudowania folwarczne. 

Fot. Sergiej Djabkin.

 

Zapamiętałem Babcię Helenę jako osobę małomówną, skromną, zamyśloną... Mieszkała po sąsiedzku z córką Stanisławą - rodziną Pytlaków i oni byli sobie - najbliżej.

 

Moja rodzina częściej odwiedzała Babcię Zosię - rodzinę Mamy. Już w pierwszych latach mojego życia Babcia Zosia cierpliwie odpowiadała na wiele moich pytań. Opowiadała o życiu, o obdarowywaniu dobrocią drugiego człowieka i mówiła do mnie - "Bądź dobrym człowiekiem".

 Rodzina mojej Mamy

 

Pochodziła z Seroczynka (gmina Sterdyń, pow. Sokołowski). W latach trzydziestych przeprowadzili się do dworu w Bachorzy, następnie w roku 1944 zamieszkali w Przeździatce w budynku dwurodzinnym. Kuchnia i mały pokój, a w nich siedem osób.

Rok 1938. Rodzina Zofii i Jana Pasków (ślub 1924 r.). Po prawej stronie stoi moja Mama Kazia ur.1928, przed nią brat Stanisław ur. 1934, po drugiej stronie jej siostra Marysia ur. 1932 i brat Edward ur. 1925.

(W roku 1940 urodziła się Jasia siostra Mamy).

Babcia (z domu Skup) pochodziła z folwarku w Butlerowie należącego do majątku w Jartyporach, a Dziadzio z Seroczynka k. Sterdyni. W Seroczynku mieszkali do roku 1938.

 

Stykowa odbitka (5,3cmX5,3cm) - zdjęcia wykonanego przed wojną - na schodach toskańskiego portyku dworu w Bachorzy. Na zdjęciu pani Irena Oleksiak (Zalewska) z dwiema córkami pani Natalii Zalewskiej, rodziną Pasków i osób mi nieznanych. Od lewej: osoba nieznana, w drugim rzędzie z mojej rodziny: ciocia Marysia Pasek, wujek Staszek Pasek, babcia Zosia Pasek (Skup), Kazia Pasek moja Mama, Józefa Skup (osoba nakryta chustą) mama babci Zosi i obok mojej prababci Józefy, pani Irena. Fot. Irena Oleksiak, rok 1939. 

 

Więcej w galerii

 

 


Po wojnie

 

Wszyscy (rodzina Taty i Mamy) szczęśliwie przeżyli wojnę. Otrzymali prace jedni w  byłym gospodarstwie Malewicza - teraz w Państwowym Gospodarstwie Rolnym, inni w swoich gospodarstwach, Tata i jego brat Marian w Cukrowni Sokołów, a Mama z siostrą Marysią po nauce krawiectwa, jako gospodynie domowe dorabiały szyciem damskich ubiorów.

...

Za chwilę ich samodzielne życie... 

 następne lata

 

Moi chrzestni Maria (Pasek ) i Antoni Świszczewscy

 Z Przeździatki - w dniu ślubu 26 marca 1951 roku.

Edward Pasek z żoną i pierwszym dzieckiem Marianem.

 

Stefania i Stanisław Paskowie. Rok 1954.

 

Jasia Pasek ur. 1940 - najmłodsza siostra mojej Mamy. Jej I komunia św.

 

Zdzisław Tomasiuk mąż Jasi i zdjęcie z chrztu Bogusi córki Stanisława brata Jasi. Chrzestną jest Jasia.

  

Po 50 latach w Przeździatce...

Wczesna wiosna 1954, słoneczny ciepły dzień, ogródek z piwoniami przed domkiem Dziadków. Od lewej stoją: Mirosława Pasek - cioteczna siostra, ja - tak wyglądałem podczas pierwszego wykonania zdjęcia przeze mnie, moja Mama i najmłodsza siostra Mamy Janina Pasek - Jasia.Rok 2012

 

W miesiącu czerwcu 2012 roku ponownie odwiedziliśmy dawny ogród parkowy.  Po dwóch latach można zauważyć większe korony drzew z bogatą paletą zieleni i zmiany przy dawnym pałacu - dążenie do zmiany jego wyglądu na lepsze.


Copyright © design and reproductions by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.