Sokołów Podlaski - z tamtych lat


"Syndykat"

 

... był przy ul. Wolności. Odgrodzony czerwonym parkanem. Miejsce budynku mieszkalnego i magazynów Cukrowni. Tu pracował mój Tata. Wielokrotnie odwiedzałem go w pracy - miejsce zapamiętane. Budynki murowane i drewniane - z nawozami mineralnymi solą potasową i superfosfatem, siarczanem miedzi, czarnym azotniakiem. W innym cukier, nasiona buraków, worki. Przy bramie stróżówka, obok stylowy murowany budynek zamieszkały przez cztery rodziny Trzcińskich, Ryszkowskich, Staruniów i Bielickich. Przed wejściem (drzwi w elewacji szczytowej) do mieszkania Trzcińskich były klomby kwiatowe, po brzegach obsadzone gałązkami wierzby wygiętymi w półkola. Mam nadzieję, że w przyszłości załączę zdjęcia tego budynku, zdjęcia z życia zamieszkałych tu rodzin.

 

Są pierwsze zdjęcia...

 



Rok 2011

 

Z albumu pani Jagody Starczewskiej

 

@ Jagoda Starczewska z d. Ryszkowska

Sent: Wednesday, February 16, 2011 6:20 PM

Witaj Michale!
Ogromnie się cieszę, że trafiłam na Twoją stronę. Jak bardzo ogromne było moje wzruszenie , nie wspomnę o szoku jak ujrzałam na zdjęciu ślubnym Twoich rodziców mojego ojca tj. Kazimierza Ryszkowskiego. Obejrzałam całą galerię zdjęć, wspaniale przeniosły mnie w okres kiedy chodziłam do szkoły i tam mieszkałam. Szczerze się przyznam, że mieszkając w Sokołowie do 1970r o wielu miejscach i sytuacjach nie widziałam, a teraz mogłam się tego dowiedzieć ze zdjęć. Gratuluję pomysłu i dobrze wykonanej pracy. 
Jagoda Starczewska z d. Ryszkowska

 

Pani Jagoda - dla mnie Jagódka, na moją prośbę udostępniła kilka zdjęć (autorzy zdjęć nieznani) z życia "Syndykatu". Jej Tata był magazynierem, z nim współpracował mój Tata. Znali się od młodych lat - ufali sobie - a to najważniejsze przy tego typu pracy.

 

Życie za czerwonym parkanem...

Rok 1963. Wojtek Ryszkowski, za nim przydomowe inspekty Telesfora Bielickiego.

 

Rok 1969. Wesele Krystyny Staruń. Przed domem parkiet do tańca, obok stolik i ławka. Od lewej: Sławek Ryszkowski, jego siostra Jagoda, Ania Djabkin, siostra Krystyny Teresa i Wojtek Ryszkowski.

 

Na fotografii od lewej: Adolf Staruń i Kazimierz Ryszkowski - sąsiedzi -  pracownicy cukrowni.  Stoją przed domem (nie mam jeszcze zdjęcia tego domu), za ogrodzeniem widoczne magazyny - od lewej strony magazyn cukru i buraków nasiennych, niższy to magazyn superfosfatu i soli potasowej. Pod ścianą tego magazynu od strony miasta hitlerowcy rozstrzelali 10 Polaków.

 

Jagódko dziękuję za zdjęcia.

 



Rok 1980

 

"NIGDY WIĘCEJ"

 

Rok 1980. Podczas rodzinnych spacerów odwiedziliśmy to miejsce.

 

Tu w dniu 17 listopada 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali 10 Polaków. Fragment tej ściany jest eksponowany jako główny element pomnika "NIGDY WIĘCEJ".

 



Rok 2010

Po 30 latach - nie ma śladu po Syndykacie poza tym fragmentem ściany magazynu, obudowanej - nowy wygląd pomnika "NIGDY WIĘCEJ".

 

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 



Lata 70-te

 

Na przedostatnim zdjęciu można było zauważyć ul. Olszową w 2010 roku. 

Wykonałem zdjęcie tej ulicy w latach 70-tych XX w.

 

Ul. Wolności - od niej ukośnie odchodziła mało widoczna, wspomniana już Olszowa...

Za nią przepływała leniwie rzeczka Kościółek. We wcześniejszych latach był tu drewniany most, a właściwie dwa mosty. Jeden łączący ul. Wolności dla pojazdów i drugi łączący chodnik. Jak przejeżdżał samochód słychać był trzeszczenie konstrukcji mostu. Czasami w dzień targowy żartownisie zabawiali się, kładąc na mostku dla pieszych portfel z przywiązaną do niego żyłką. Szczęście znalazcy szybko pryskało jak pociągali za żyłkę.

 



Za rzeczką po prawej stronie widoczne Osiedle Robotnicze "ZOR-y"...


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.