Mój praprapradziadek Wawrzyniec Motyl...
w Elżbietowie
List otwarty do Mieszkańców Sokołowa Podlaskiego,
Potomków osób związanych z Fabryką Cukru w Elżbietowie
i Zainteresowanych historią.
Szanowni Państwo,
Poszukuję mieszkających w Sokołowie Podlaskim lub pochodzących stamtąd osób o nazwisku Motel lub Motyl. Moi przodkowie noszący to nazwisko prawdopodobnie byli niemal od samego początku związani z Fabryką Cukru i osadą Elżbietów. Mój praprapradziadek Wawrzyniec Motyl, urodzony w 1836 r., przyjechał do pracy w Cukrowni mając około 20 lat. Dnia 31 stycznia 1859 r. zawarł związek małżeński w parafii sokołowskiej z Marianną Brzozowską. W akcie ślubu zostało zapisane:
" (…) na dniu dzisiejszym zostało zawarte religijne małżeństwo między Wawrzeńcem Motylem, (…), zamieszkałym przy Fabryce Cukru robotnikiem w Elżbietowie lat dwadzieścia trzy mającym (…)."
Na zdjęciu wykonanym prawdopodobnie około 1900 r. w pracowni Gancwola znajduje się syn Wawrzyńca, mój prapradziadek, Emilian Motel i jego żona, Marianna z Lamontów. Ich dzieci, Jan Motel i jego siostra Antonina również urodzili się w Elżbietowie, on 24 maja 1903, a ona 18 stycznia 1900 r. Stamtąd po Pierwszej Wojnie Światowej, około 1924 r., przyjechali z matką na stałe do Warszawy. Niestety nie wiem, w jaki sposób i gdzie zmarł Emilian.
Akt
urodzenia Emiliana Motela.
Wiem tylko, że urodził się 13 czerwca 1870 w Elżbietowie i że praprababcia Marianna została pochowana bez niego.
Jeśli ktokolwiek nadal nosi to nazwisko, miał kogoś takiego w rodzinie, lub wie czy gdziekolwiek zachowały się dokumenty czy opowieści dotyczące robotników zatrudnionych w Cukrowni Elżbietów to bardzo proszę o kontakt. Mam nadzieję poznać więcej tej historii - może ktoś wie, czy na cmentarzach w Sokołowie znajdują się nagrobki Motelów?
Pozdrawiam serdecznie,
Radosław Rasiński
r.rasinski@student.uw.edu.pl
Rodzina
BOETTNER w Elżbietowie
ALBERT
BOETTNER
Urodzony 13
grudnia 1797 roku w Bawarii, zmarł 15 stycznia 1870 roku.
Pojawił się w Sokołowie Podlaskim w cukrowni , w ówczesnej
Guberni Siedleckiej, prawdopodobnie po 1845 roku,
|