Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 2004

W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Najświętszej Marii Panny, która została sprowadzona w roku 1953 z Piekar Śląskich i po renowacji w 1992 roku pozostała w centralnej części nowego ołtarza. Rzeźby boczne wykonał Dariusz Kowalski wraz z żoną, a Chrystusa Zmartwychwstałego prof. Gucław Żeniło, który jest również autorem projektu całego ołtarza. W przedsionku znajduje się kropielnica prawdopodobnie z XVI wieku. 

  Rok 2005

Podczas Mszy św.

  Rok 2006

Sobotni wystrój kościoła.

 Rok 2009

 

Postanowiłem przybliżyć wystrój domu modlitwy, który jest dla mnie pewnym wspomnieniem z tamtych lat...

We wnętrzu...

 Rok 2014

 

W dniu 4 lipca w drodze do Gródka 

postanowiłem spojrzeć na kościół biskupi i jego dziedziniec. 

 

Wnętrze

 

... choć wzbogacane o kolejne witraże i nowe ołtarze, niestety nie jest przyjazne odwiedzającym to miejsce - turyście przejeżdżającym przez Sokołów Podlaski. 

 

Po pokonaniu masywnych wejściowych drzwi, kolejne z metaloplastyki - niestety zamknięte.

 Dwa klęczniki i półmrok za metaloplastyką z którego w tym dniu dochodziły mocne dźwięki organów układające się w piękną muzykę.

 Spojrzenie na ołtarz główny z nadal mocno eksponowaną rzeźbą wizerunku NMP po renowacji w 1992 roku pozostała w centralnej części nowego ołtarza.

Mocno eksponowany krzyż zastąpiono ołtarzem z wielością wieżyczek...- ozdabiając całość krzyżem, 

podobnie jak w bramie głównej konkatedry.  W roku 2012 ku mojemu zaskoczeniu zauważyłem w miejscu krzyża figurkę Matki Bożej. Jest to brama zabytkowa i nie powinno być tu tych zmian - wstawienia w miejsce szczególnym dla krzyża figurki Matki Bożej. Według mnie to pomniejsza krzyżowi, a tym samym Panu Jezusowi, który to krzyż w obecnej jego ekspozycji bardziej przypomina pewną "dekorację" tego miejsca, przepraszam za to określenie, ale tak to odbieram.

 

Na dziedzińcu

nagrobek z 1855 roku

a na płycie w miejscu krzyża - na nim, donice z kwiatami.

 

Zdjąłem jeden

... pod donicami wielość robactwa na krzyżu i napisach - niestety zniszczonych.

 

Jeżeli spostrzegamy krzyż, czy napisy na płycie, nie zakrywajmy ich, nawet najpiękniejszą wiązanką kwiatów - są do czytania. Są to znamiona profanacji krzyża i braku poszanowania dla zabytków - tu płyty nagrobnej.

 Kaplica...

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.