Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 1964

 

Dalsze losy pałacu

 

 Podczas kolejnej przebudowy pałacu rozebrano ozdobną balustradę dachową oraz przebudowano oranżerię. Moje zdjęcie pałacu z 1964 roku.

 

 

 



Rok 1968

 Zdjęcie wykonałem z ul. Lipowej w 1968 r.

 



Rok 1970

Fot. 1. Rok 1970. Stanisław Chądzyński przed dawnym pałacem w Przeździatce - rodzinnym domen żony Heleny z Malewiczów Chądzyńskiej. Fot. Autor nieznany.

 



Po roku 1979

Urok i piękno pałacu - bezpowrotnie odeszło. Podczas wiosennego spaceru po parku zaskoczony byłem wyglądem opuszczonego budynku w którym przyszedłem na świat w maju - 30 lat temu.

 



Rok 1999

Fot. 2. Rok 1999.

 

"Niegdyś piękny i zadbany pałac w Przeździatce projektu Domeniko Merlini po przymusowym w 1945 r. przyjęciu przez Rząd Polski Ludowej został kompletnie zniszczony, okradziony z mebli z boazerii z luster ściennych, park dziko zarósł... Właściciele wypędzeni i dziś w 1999 roku to już tylko zagrzybiona rozpadająca się ruina... Oto dzieło 44 lat celowego zaniedbania!" *|1

 

Fot. 1 i 2 oraz powyższy tekst pochodzi z albumu Pani Heleny Chądzyńskiej z Malewiczów. Fot. Autor nieznany. Copyright © Helena Chądzyńska z Malewiczów.

 



Ciekawostka

 

*|1 W tekście pod fot. 2: "Niegdyś piękny i zadbany pałac w Przeździatce projektu Domeniko Merlini ..." jest wymienione nazwisko Domenico Merlini - włoskiego architekta działającego w Polsce, od 1773 roku jak naczelnego architekta Rzeczypospolitej, zm. 1797 roku. Przebudowy jego projektu były tak radykalne, że z poprzednich brył zwykle nie pozostawało wiele. Mam na myśli Pałac na Wodzie w warszawskim kompleksie pałacowo-ogrodowym w Łazienkach Królewskich. Właściwie cały ten kompleks powstawał według projektu Merliniego, na miejscu wcześniejszej, małej rezydencji królewskiej.

 

Prawdopodobnie w 1926 podczas przebudowy pałacu w Przeździatce posłużono się najchętniej stosowanymi detalami przez Merliniego...

Fot. 3. Pałac w Przeździatce - lata trzydzieste XX w.  

 

- Tu balustradą, powiedzmy: upodabniając wygląd do wspomnianego Pałacu na Wodzie. Może dlatego w tekście pojawiło nazwisko "Domenico Merlini". 

 

Fot. 1, 2 i 3 oraz cytat pochodzi z albumu Pani Heleny Chądzyńskiej z Malewiczów. Fot. Autor nieznany. Obróbka cyfrowa: Michał Kurc - utwór zależny.

 

 



Portyk...


Copyright © design and photos by Michał Kurc

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.