Biesiada Weselna Węgrów...


Zdjęcie pamiątkowe z II Ogólnopolskiego Festiwalu Biesiada Weselna Węgrów'98.

Z Zespołem „Cyganianki” z Cygan.

 

Strona | 1 | 2 |

 

impresja biesiadna 2011062425

Moje wspomnienia

 

W WOK nie było dyrektora Festiwalu Obrzędów Weselnych, który po pierwszej edycji powinien zająć się organizacją następnej. Dlatego reżyser już podczas drugiego widowiska finałowego z braku dostatecznej ilości zespołów folklorystycznych, mocno eksponowal Skaldów, DON VASYL & ROMA, VOX, czy Staśka Wielanka.

 

Karczmarz w widowisku Zespołu "Sonina" z Soniny k/Łańcuta. I miejsce i Statuetka Boryny II Biesiady Weselnej Węgrów'98.

Finał

Zespół "Sonina" z Soniny k/Łańcuta. I miejsce i Statuetka Boryny II Biesiady Weselnej Węgrów'98.

 

Finał wypad okazale - swojsko...

 ... - nawet na scenie pojawił się reżyser widowiska pan Krzysztof Jasiński z panią Niną Terentiew, dyrektorem TVP2.

Zespół Artystyczny DON VASYL & CYGAŃSKIE GWIAZDY, dawnej DON VASYL & ROMA powstał w 1987 roku. „Roma”, ponieważ trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy ROMA, która mogła się poszczycić licznymi tournee po całym świecie.

Niecodziennym wydarzeniem na biesiadnej scenie był cygański ślub członków zespołu,  udzielony przez Don Wasyla.

 

Don Vasyl jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku, który odbywa się co roku i stał się imprezą o światowej renomie. 

 

Zmiany, zmiany, zmiany...

 

Festiwal powinien być spostrzegany przez organizatorów głównie jako przegląd osiągnięć zespołów folklorystycznych. Niestety ten temat był traktowany zbyt powierzchownie. Dlatego po II edycji Ministerstwo Kultury wykreśliło Węgrów z listy dotacji. 

 

W tej sytuacji TVP podporządkowała sobie tylko finał festiwal - tylko tak można było sprostać transmisji imprezy na żywo?

Nazwa

Impreza miała wiele nazw, co nie powinno mieć miejsca w imprezie cyklicznej. Np.: Ogólnopolski Festiwal Biesiada Weselna'99,

Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych "Biesiada Weselna Węgrów - 2000", Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych "Europejska Biesiada Weselna Węgrów - 2003" VII Europejską Biesiada Weselną -Węgrów 2004 i od 9 edycji Festiwalem Obrzędów Weselnych - Węgrów..."

 

Brąz, "spiż" i szkło

Statuetki Boryny. Były nawet dwie różne i nieporozumienia z tego tytułu. Później zastąpione przez "Dzwony Weselne" i ostatnio przez różne puchary.

 

Logo

Było dwa. Pierwsze w kształcie tarczy z napisem "Węgrów, Biesiada Weselna 1997 z niedźwiedziem pośrodku. Zmieniono logo na owal z parą młodą i od drugiej edycji jest niezmienne za wyjątkiem niedbałej zmiany roku imprezy, co popsuło jego pierwotny wygląd - przepraszam autora logo, tyle mogę w tej sprawie zrobić.

 

Pierwsza wersja statuetki Boryny.

 

 

III Ogólnopolski Festiwal Biesiada Weselna Węgrów'99

 

 

 

 

 

III Finał... już przyjechali pierwsi Goście weselni bryczką przystrojoną wielością kwiatów. Słoneczny radosny dzień niepostrzeżenie zamienił się w wieczór pełen niespodzianek - Gdzie się podziały tamte prywatki... - a tu największe wesele w Polsce. 

 

Spójrzcie na fotografie...

 

Żuki zabawiali gości weselnych największymi przebojami Rock`a lat 60 i 70. Głównie utworami The Beatles, której nazwę przejęli w języku polskim oraz innych gwiazd tego okresu: Led Zeppelin, Free, Krzysztofa Klenczona...

 

Kadr z TVP2. Zbigniew Wodecki - wirtuoz - zagrał tak, że porwał wszystkich na rynku w Węgrowie do spontanicznego tańca. 

Spełnił prośbę syna - zaśpiewaj coś mocnego - coś z rocka i zaśpiewał na węgrowskim rynku. Zaśpiewał tak, że węgrowska publiczność nie mogła uwierzyć scenie, tej chwili. Dla mnie to było duże zaskoczenie - Chłop wiosną (no wiesz)... - że zapomniałem zatrzymać w kadrze klęczącego Zbigniewa Wodeckiego.

 

Wypowiedź pani Ireny Santor:

"...Są to ludzie autentyczni, uprawiają tę sztukę z potrzeby serca. Po pracy, po ciężkiej pracy, zbierają się śpiewają, tańczą, układają sztuki sceniczne, występują w tych sztukach, kultywują tę sztukę. Mają taką potrzebę. Są przekaźnikami tej sztuki, zarażają młode pokolenie tę sztuką. I w tym roku mamy tego widomy dowód. Mówię o Zespole z Lipiec Reymontowskich. To jest taki typowy i bardzo widoczny przykład, kiedy młodzi zachęceni, tym, co dawniej robili starsi, tańczą i śpiewają, ale autentycznie, prawdziwie. Ja myślę, że to jest właściwy i prawdziwy następca Zespołu "Mazowsze".

Pani Irena Santor.

Kadr z III Biesiady weselnej - TVP2 z 1999 roku.

 

Po 9 edycji Festiwal został pozbawiony magii telewizji - zawodowego scenarzysty i reżysera oraz pary prowadzących Pani Kasi Dowbor i Sławka Świerżyńskiego.  Po X edycji Prezentacje odbywały się dla jury i kilkunastoosobowej widowni. Podczas finału laureatów widownia liczyła tysiące widzów. Po... była co raz mniejsza i osiągnęła swoje minimum podczas XV finału - liczyła ok. 50 osób.

Jeszcze dwie biesiadne ciekawostki...

 

 

 

Najstarsza uczestniczka Festiwalu (93 lata) z Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Władysława St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich.

 

I...

 ... najmłodszy biesiadnik, dwumiesięczne niemowlę.

 

Miło to miejsce podczas III edycji, bardzo udanej, choć z największą wpadką podczas transmisji na żywo tego Festiwalu.

 

 

I ja tam byłem, miód i wino nie-piłem, A com widział w albumy i w galerie umieścił.

 

Strona | 1 | 2 |

  

na stronie od 2011.07.11


Copyright © design and photos by Michał Kurc