Biesiada Weselna Węgrów...


Zdjęcie pamiątkowe z "I Biesiady Weselnej" 1997 rok.

 

Strona | 1 | 2

 

impresja biesiadna 2011062425

Moje wspomnienia

 

Pierwsza Biesiada Weselna Węgrów'97...

 

... węgrowska impreza zaistniała w czasie, kiedy w Węgrowie nie było zespołu folklorystycznego oraz osoby oddanej tej sprawie, pasjonata folkloru, który od samego początku byłby w stanie poprowadzić Biesiadę. Węgrowski Ośrodek Kultury nie miał aspiracji popularyzowania folkloru swojego regionu.

 

Okazją do wspomnień był nie-jubileuszowy 15 Festiwal Obrzędów Weselnych, Węgrów - 2011. Niestety jakby zapomniany, niechciany. Złożyło się na to wiele... 

 

A taki był początek - "przepyszne pierogi"

 

Przez żołądek do serca... 

Decyzja dotycząca zorganizowania biesiady weselnej w Węgrowie, prawdopodobnie zapadła podczas smakowania przepysznych pierogów przez pewną osobę pracująca w TVP - u cioci wspomnianej osoby - mojego imiennika, w okolicach Węgrowa... Po słowach: Niech tutaj coś się dzieje godnego pokazania w TV... Za chwilę przed Węgrowskim Ośrodkiem Kultury pojawiły się zespoły folklorystyczne ze swoimi kapelami.

 

 

Tu należy wspomnieć kapelę z Zespołu Obrzędowego "Tkacze" z Wysokiej i ich skrzypka nie żyjącego już pana Stanisława Raka. W ich duszach grało...

 

jak tylko się pojawili... 

... mocno zagrali. To skrzypce pana Stanisława sprawiły..., że pierwsze pary ruszyły w pląsy... i w ten sposób nieoficjalnie zapoczątkowali Biesiadę Weselną w Węgrowie. Podziękowania dla "Tkaczy" z Wysokiej.

 

Kilka miniaturek z WOK

GRAND PRIX I Biesiady Weselnej Zespół „Mogilanie” z Mogilan.

W trzecim dniu Festiwalu...

Pierwsza Młoda Para udaje się na...

 

Finał!!!

 

"To wesele słyszy cała okolica

i już wszyscy przekonani, że stolica

nie w Warszawie się znajduje, nie w Krakowie,

ale dzisiaj - na tym rynku, tu w  Węgrowie.

Otwierając więc szeroko grodu bramy

na Biesiadę do Węgrowa zapraszamy." - Jadwiga Zgliszewska

Czołówka I Biesiady Weselnej Węgrów'97. Obok Sławek Świerzyński lider zespołu "Bayer Full" - prowadzący 11 edycji Festiwalu. Na pytanie zadane na początku pierwszego widowiska finałowego przez prowadzącą z nim panią Kasię Dowbor - Sławku, na ilu weselach byłeś? Odpowiedział - Na około dwustu...

Panu Sławkowi należą się szczególne podziękowania za scenariusze, prowadzenie, występy i dobry klimat imprezy i wiele innych dobrych uczynków.

"... Drodzy Państwo, a ja dowiedziałam się, że tutaj w tej oto kolegiacie prawdopodobnie przebywał, dawno, dawno temu Twardowski. I proszę sobie wyobrazić, że na pamiątkę tego wydarzenia zostawił czarnoksiężnik wspaniałe ze srebra i złota lustro  M I S T R Z A.

 

... B r a w a   za to diabelskie wesele!"

 "Pan Twardowski" w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego 

i aktorów Teatru Komedia w Warszawie.

 

Na Rynku Mariackim w Węgrowie - podczas finału I Biesiady Weselnej, w nawiązaniu do lustra z Bazyliki Mniejszej, zaprezentowano biesiadnikom widowisko pt. "Pan Twardowski" autorstwa Włodzimierza Jasińskiego w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego i aktorów Teatru Komedia w Warszawie. 

 


Wspomnienie na FB (2017)

 

20 lat temu...
Biesiada Weselna '97
Czerwiec jest nie tylko początek wakacji ale też był czasem największego wesela w Polsce tu w Węgrowie. Niestety Festiwal Obrzędów Weselnych pozostał tylko we wspomnieniach - w moich galeriach. Zapraszam Biesiadników na węgrowski rynek. 

Odbiorcy - 1632, - w jednym dniu.

 

Ten post budzi większe zainteresowanie niż 85% innych postów na Twojej stronie. 

 


 

II Biesiada Weselna'98

 

Miało być zdecydowanie więcej zespołów folklorystycznych na Biesiadzie, a praktycznie... był jeden, nie obrażając "Cyganianek" z Cygan i "Węgrowianek" z Węgrowa, to Zespół Ludowy "Sonina" z Soniny - wówczas z dwuletnim dorobkiem, ale zasłużenie uhonorowany Statuetką Boryny.

 


Zbiór opowieści biesiadnych...

Postanowiłem po każdej edycji Festiwalu dokonać wyboru 300 fotografii i umieścić je w autorskim albumie. Pozostawiłem w WOK 8 albumów, w tym jeden wykonałem będąc na wcześniejszej emeryturze (2005 r.), w tym samym czasie wykonałem zbiór 350 fotografii z 9 edycji Biesiady Weselnej i wystawiłem go w Galerii m-wok (hol i kawiarnia) - skromny prezent dla WOK i Miasta. Przepraszam za brak skromności.

 

Byliśmy świadkami pierwszej udanej imprezy, która wymusiła na WOK zainteresowania się folklorem, założenie zespołu "Węgrowianki", później Zespołu Ludowego "Węgrowianie".

Na początku było pięć pań, które  śpiewały dawne pieśni ludowe. Pierwszy ich występ już na II Biesiadzie Weselnej Węgrów'98 i od razu wyróżnienie!

Panie zostały nagrodzone Statuetką Boryny za zestaw dań weselnych - napój weselny, kiełbasę napychaną palcem i placek z przetaka. Założycielką "Węgrowianek" i Zespołu Ludowego "Węgrowianie" była Pani Maria Koc - etnograf.


Skład Komisji II Biesiady Weselnej Węgrów'98:

Irena Santor - przewodnicząca,
Maria Koc - etnograf,
Ryszard Poznakowski - kompozytor,
Janusz Kondratowicz - autor tekstów,
Krzysztof Kryszczuk - z-ca dyr. CKiS Województwa Siedleckiego,
Sławomir Świerzyński - lider zespołu "Bayer Full"


 

"Węgrowianki" za "swoim" stołem weselnym.

 

I...

... uroczyste wręczenie Statuetki Boryny za napój weselny, kiełbasę napychaną palcem i placek z przetaka. Nagrodę wręczą Pani Irena Santor w asyście Ryszarda Poznakowskiego - spowodowało to leki uśmiech na twarzach wręczających i zgromadzonej widowni - specjały kuchni weselnej jak się mają do śpiewania i muzykowania :) 

W Komisji Festiwalu nie było - od zawsze - specjalisty kucharza.

 

Powracając przed Węgrowski Ośrodek Kultury...

II Biesiada, a tu skromna scenografia jak przed wejściem do domu panny młodej.

 

Biesiadna widownia...

... - liczna kilku tysięczna przed WOK - zapewne pamiętająca niezwykłe jak na Węgrów, największe wesele w Polsce z ubiegłego roku na węgrowskim rynku.

 

 

 

Strona | 1 | 2

 

na stronie od 2011.07.11


Copyright © design and photos by Michał Kurc