powrót

Młodemu pokoleniu ku pamięci ...Gazeta Węgrowska Nr 17(149) rok 2001

 

KWIECIEŃ - MIESIĄC PAMIĘCI NARODOWEJ

Młodemu pokoleniu ku pamięci ...

 

Stacja "T"

 

Nie wiadomo dlaczego, ale obchody dni pamięci narodowej, jakie jeszcze kilka lat wstecz świętowano w kwietniu w naszym kraju bardzo uroczyście, powoli odchodzą w zapomnienie. Co prawda ogólnokrajowe media (prasa, radio, telewizja) trochę coś na ten temat wspomniały, ale na niższym szczeblu jest, jak jest. 

Tym większa chwała dla węgrowskiego artysty fotografika, pana Michała Kurca, który jest autorem wystawy fotograficznej - Stacja "T", przypominającej dramat wojennych dni.

 

Dwanaście fotografii, które wstrząsnęły światem - tak zatytułować można by było tę wystawę. Autor, pan Michał Kurc, w węgrowskiej Galerii m-wok, Węgrowskiego Ośrodka Kultury, ukazuje wykonane techniką izohelii kolorowanej obrazy wykonane w Mauzoleum Martyrologii Męczeństwa w Treblince. 

 

Przyznać trzeba, że każda z przedstawionych fotografii opracowana jest bardzo starannie, a rzucający się w oczy napis "Nigdy więcej" umieszczony na pamiątkowym obelisku, niezwykle trafnie oddaje atmosferę tamtych dni, tamtych lat, oraz dramat osób które nie ze swojej winy przecież, więzione były w obozie w pobliżu Małkini. 

"Nigdy więcej" - te słowa, uważam, trzeba w tym konkretnym przypadku kultywować, przekazywać młodzieży, która powinna znać prawdę o wydarzeniach z lat II wojny światowej, o ludzkiej tragedii, o tym, że to przecież "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

Antoni Jurkowski


Galeria

NIGDY WIĘCEJ 

 

 

powrót


Copyright © design and photos by Michał Kurc