Treblinka w dwunastu obrazach



NIGDY WIĘCEJ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

MAKIETA OBOZU ZAGŁADY W TREBLINCE

1. RAMPA KOLEJOWA.
2. BUDYNKI IMITUJĄCE DWORZEC KOLEJOWY.
3. ROZBIERALNIA.
4. KOMORY GAZOWE.
5. DOŁY, W KTÓRYCH PALONO ZWŁOKI POMORDOWANYCH.

 



 


@

 

----- Original Message -----

From: Matthew

Sent: Tuesday, May 02, 2006 11:48 AM

Subject: Re: Twoja strona


Serdecznie dziękuję Panie Michale

za zaproszenie do galerii Quo Vadis. Odwiedziłem z uwagą ekspozycję zdjęć z Treblinki, być może dlatego, że niedawno tam byłem. Idąc nasypem, po którym niegdyś jechały wagony pełne ludzi zastanawiałem się nad tym, w jaki sposób ochrzczeni w imię Ojca i Syna katolicy, luteranie i prawosławni w praktyczny sposób wydali świadectwo, z jakiego są ducha. Bardzo trafnie oddają to świadectwo Pańskie zdjęcia z Treblinki.

Boże dzieła oddają chwałę Stwórcy; jakże różnie wygląda to z ukoronowaniem Bożego stworzenia, jakim jest człowiek.

"Oko, które widzi... Bóg uczynił" Prz. 20, 12

Maciej Wierszyłowski,
grzesznik - usprawiedliwiony z wiary Rz. 3, 28.

 


Gazeta Węgrowska Nr 17(149) rok 2001

 

KWIECIEŃ - MIESIĄC PAMIĘCI NARODOWEJ

Młodemu pokoleniu ku pamięci ...

 

 

Stacja "T"

Nie wiadomo dlaczego, ale obchody dni pamięci narodowej, jakie jeszcze kilka lat wstecz świętowano w kwietniu w naszym kraju bardzo uroczyście, powoli odchodzą w zapomnienie. Co prawda ogólnokrajowe media (prasa, radio, telewizja) trochę coś na ten temat wspomniały, ale na niższym szczeblu jest, jak jest. 

Tym większa chwała dla węgrowskiego artysty fotografika, pana Michała Kurca, który jest autorem wystawy fotograficznej - Stacja "T", przypominającej dramat wojennych dni.

 

Dwanaście fotografii, które wstrząsnęły światem - tak zatytułować można by było tę wystawę. Autor, pan Michał Kurc, w węgrowskiej Galerii m-wok, Węgrowskiego Ośrodka Kultury, ukazuje wykonane techniką izohelii kolorowanej obrazy wykonane w Mauzoleum Martyrologii Męczeństwa w Treblince. 

 

Przyznać trzeba, że każda z przedstawionych fotografii opracowana jest bardzo starannie, a rzucający się w oczy napis "Nigdy więcej" umieszczony na pamiątkowym obelisku, niezwykle trafnie oddaje atmosferę tamtych dni, tamtych lat, oraz dramat osób które nie ze swojej winy przecież, więzione były w obozie w pobliżu Małkini. 

"Nigdy więcej" - te słowa, uważam, trzeba w tym konkretnym przypadku kultywować, przekazywać młodzieży, która powinna znać prawdę o wydarzeniach z lat II wojny światowej, o ludzkiej tragedii, o tym, że to przecież "Ludzie ludziom zgotowali ten los".


Antoni Jurkowski

 



 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc