XVII Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

 Strona 4

 

XVII Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

jak to drzewiej na Zamku bywało

  

 

 

 

- Cuda światowe was ciekawią, a przecież i o waszym Liwie w świecie głośno. Rok temu, na dożynkach aż Łucku byłem i kumoter opowiadał mi o jakiejś zjawie, która się podobno w ruinach waszego zamku pokazuje. Obecni pokiwali potakująco głowami, a ksiądz proboszcz, przysłuchujący się z boku rozmowie, z powagą powiedział: - Wszystko to prawda, ale co to takiego i czemu się po świecie błąka, tego nikt w Liwie nie wie...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Żółta Dama"?

 

 

 

... Od tej pory na zamku straszy. Pojawia się zjawa w sukni świecącej żółto w ciemnościach (ostatnio opuszcza zamek i czasami jest widoczna poświata zjawy podczas Turnieju, tak jak to było podczas XVII - zdjęcie poniżej - dotknij bieli sukni...) Nie jest to zły upiór, tylko duch niewinnej ofiary spisku, która szuka oczyszczenia w oczach ludzkich. Kto chciałby pomóc kasztelanowej, musi wybrać się o północku w czasie pełni księżycowej do ruin zamku, a wtedy już ona powie, jak jej dopomóc można i od cierpienia doczesnego uwolnić.- ciągnął bajarz.
-O matko, nigdy w życiu - otrząsnęła się ze zgrozą Jadwiga - choć chrześcijański byłby to uczynek. Straszno tam w dzień chodzić, a co dopiero w nocy! 

- Śmiałek ów - kończył swą opowieść, lirnik - nagrodzony będzie tysiąckrotnie za swą dobroć i odwagę, otrzyma bowiem od Żółtej Damy owe trzy pierścienie, które sroka skradła, a po zgonie kasztelana przepadły na dobre. 
- A, jeżeli tak się sprawy mają, to co innego, trzeba tam iść, jak najprędzej! - I ja tam pójdę, i ja! - ozwały się licznie głosy w ciżbie zebranej wokół bajarza, który uśmiechnął się pod siwym wąsem i począł zbierać do drogi.

 

Coś w tym było, coś w tym jest - turniej o pierścień...?

 

 

 

"Żółta Dama"? - dotknij bieli sukni. - Oj!!!

 


Od 200 lat na zamku straszy. Pojawia się zjawa w sukni świecącej żółto w ciemnościach i ostatnio za dnia - złotym rozbłyskiem na bieli - jak wyżej na zdjęciu z XVII Turnieju. Nie jest to zły upiór, tylko duch niewinnej ofiary spisku, która szuka oczyszczenia w oczach ludzkich. Kto chciałby pomóc kasztelanowej? Więcej >>>tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

na stronie od 2019.08.17

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc