Michał Kurc AFRP is a creative photographer  Fellow of the Polish Republic's Photoclub.

na niebie

Ciekawostki

 


NASA

 

ISS014-E-09810 (14 Dec. 2006) --- Astronaut Robert L. Curbeam Jr., STS-116 mission specialist, meets the NASA logo up close during the Dec. 14 space walk to perform ISS work, which he shared with European Space Agency astronaut Christer Fuglesang.

Astronaut Sunita L. Williams

Sunita i...

Inspiracją do powstania galerii Sunita i... były niespodziewane życzenia od Sunity L. Williams astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przekazanej przez Elę M. z USA. 

Moja ciekawość dotyczyła człowieka przebywającego na ISS. Dlatego, oglądając zdjęcia z 14 ekspedycji na stronie NASA,  postanowiłem podzielić się nimi - oczywiście za zgodą NASA

  

Myślę, że Sunita odwiedzi tę galerię. 

 

Tak też uczyniła:

i część zdjęć skopiowała na swój profil na » FB.

Fotografie w tej galerii są upowszechnione za zgodą NASA.

Copyright © by NASA     Wszelkie prawa zastrzeżone >>>więcej


UFO?

.

Plener fotograficzny "Gródek '83"

 

Jest to pierwsza publikacja zdjęć w Internecie wykonanych przeze mnie w dniu 22.08.1983 roku o godzinie 20.52 na trasie Mołożew - Gródek nad Bugiem. 


Jak do tego doszło?


W Gródku nad Bugiem prowadziłem plener fotograficzny "Gródek`83" dla młodzieży z województwa siedleckiego. W dniu poprzedzającym wykonanie zdjęć kilku uczestników podzieliło się  ze mną tą wiadomością: "Proszę Pana widzieliśmy UFO, to było fantastyczne. Naprawdę, proszę nam uwierzyć."
Odpowiedziałem: "Kto wymyślił ten żart? Mnie na to nie nabierzecie." 
Po czym zasypywano mnie szczegółami wydarzenia i często powtarzano, "że jutro w tym samym miejscu pojawi się UFO ". Nie wierzyłem im - ale... wpadłem na pomysł, że będzie to okazja pozyskania zdjęć do wystawy poplenerowej, nie zdjęć UFO, a zakola rzeki Bug w Mołożewie. 

Po kolacji wybraliśmy się na wskazane miejsce. Wykonaliśmy kilka ciekawych zdjęć w oczekiwaniu na UFO. Nadeszła oczekiwana chwila i nic. Około godziny 20.30 powiedziałem -"wracamy". Usłyszałem - "Proszę Pana jeszcze chwilę". Powiedziałem, że możemy obserwować niebo w drodze powrotnej do Gródka. W związku z tym, że UFO miało pokazać się za naszymi plecami, jedna osoba szła tyłem obserwując niebo. 
Zmieniliśmy temat rozmowy i prawie zapomnieliśmy o UFO (nikt nie ustawił - przygotował aparatu na fotografowanie "pojazdu kosmicznego"). 
Nagle rozległ się okrzyk "Jest UFO!".  >>>
więcej

 


"Polskie" UFO!

 

Fot. nr 02. Większy fragment zdjęcia -  kropla wody widoczna z lewej strony.

... Nie! To kropla wody.

Za sprawą artykułu pana Marcina Mizery pt.  Rewelacyjne zdjęcia "polskiego" UFO!, upowszechnionego w  tygodniku "Gwiazdy Mówią" nr 13/2006, w którym napisał: 

"Obie nadesłane przez Czytelniczkę fotografie zostały zrobione aparatem KODAK CX7430 ZOOM DIGITAL CAMERA. Szczególnie interesujące jest zdjęcie, na którym widać połyskujący metalicznie dysk. Na dużych powiększeniach widać, że z dysku po bokach wyłaniają się promienie białego światła lub coś w rodzaju podpór z białego metalu (fot. 1). 

Nasz fotograf, który analizował obie fotografie, stwierdza, że w tym przypadku nie może być mowy o żadnej wadzie aparatu ani zabrudzeniu na obiektywie. Nie stwierdził również, aby zdjęcie było poddane obróbce cyfrowej, a więc z całą pewnością nie mamy tu do czynienia z fałszerstwem. I nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że jest to jedno z najlepszych polskich zdjęć NOL–a ostatnich lat! 
Obie przysłane przez panią Jadwigę fotografie są oczywistym potwierdzeniem tego, że nad naszymi głowami latają nieznane obiekty, które, choć z jakichś względów nie są dostrzegalne dla naszych oczu, to jednak ich manewry mogą być zarejestrowane przez aparaty fotograficzne i kamery." 

Postanowiłem zbadać to zjawisko. 

Do jednego z ufologów napisałem: "Przeczytałem artykuł w ‘’GM’’ i jeszcze raz obejrzałem zdjęcie. 

Tak jak wcześniej pisałem - jest to kropla wody. >>> więcej

 


 Meteoryt ...

 

... - prawdopodobnie - nie jestem znawcą. O ile ktoś uzna, że może to być meteoryt, proszę o kilka słów.

Zdjęcie wykonałem w Węgrowie dnia 17.11.2002 o godz. 16.12 aparatem cyfrowym  - Olympus C-700 UZ. Dane: przysłona f 3,5, czas 1/40 sek, ob. 175mm, ISO 200

 

Poniżej powiększenie wskazanego  meteorytu >>> więcej

 


Halo

 

Słońce pozorne (poboczne) - 31 stycznia 2012 r.

 

...  To zjawisko optyczne (powstaje przez załamanie promieni w kryształkach lodu) jest umiejscowione w mgle lodowej oraz w chmurach wysokich, które poprzedzają front ciepły. Wskazuje to na wystąpienie opadów w najbliższych 1-2 dniach. 

 

Jak mówi stare przysłowie: 

"Halo wokół Słońca lub Księżyca, w lecie deszcz, w zimie śnieżyca". >>>więcej

 


Obłoki srebrzyste

Obłoki srebrzyste obserwowane nad Węgrowem w dniu 13 lipca 2009 roku.  

Widok z godziny 22.22 Copyright © photos by Michał Kurc >>> więcej

 

 


słup słoneczny (sun pillar)

21-12-2012

... był podobny do wczorajszego - może bardziej słoneczny. Podczas obiadu spojrzałem przez okno i powiedziałem do Żony - słoneczko mówi nam do widzenia - zaświeciło grudniowym kolorytem - jednak za chwilę nietypowo, ciekawie i intrygująco - w dniu, który był ostatnim dniem w kalendarzu Majów.

Widok z mojego balkonu na zachodzące słońce. Godz. 15:21 

Widoczny słup słoneczny to zjawisko optyczne w atmosferze polegające na ukazaniu się kolumny świetlnej powstałej w wyniku odbicia światła od kryształów płatkowych lodu.>>> więcej

 


Chmury nad Węgrowem

 

Chmury nad Węgrowem

 

W dniu 30 maja 2000 roku utrwaliłem ciekawy układ chmur, któremu towarzyszył dziwny przejmujący "szum" oraz dało się odczuć  wibrację pochodzącą od tej chmury - to powodowało niepewność, uczucie strachu.

 

 

 


Błyskawice nad Węgrowem

 

 

Zdjęcie wykonałem w dniu 19 sierpnia 2000 roku.

 

 

Z mojego balkonu...

Błyskawice nad Węgrowem

 

 

Zdjęcie tej błyskawicy wykonałem na początku lat dziewięćdziesiątych.

Eksponuję na stronie od dnia 10 czerwca 2005 roku.

 

 

 


Krwawy księżyc

 

Chmury jakby chciały ukryć księżyc przed dzisiejszą jego wędrówką.

 

... widziany w Węgrowie w dniu 28 września 2015 r. Po raz pierwszy obserwowałem całkowite zaćmienie Księżyca z Węgrowa 3 marca 2007 roku o godzinie 23.51. Więcej w galerii

Z tym widokiem zasypiam. Dobranoc. >>>więcej


Zaćmienie Słońca

 


 

 

Tranzyt Merkurego

 

Tranzyt Merkurego

 

... przed tarczą Słońca. W dniu 9 maja 2016 roku utrwaliłem to zjawisko o godz. 17:55 i 18:27 aparatem Nikon P900 z filtrem wykonanym z kliszy RTG.>>> więcej

 




UFO?"Polskie UFO" METEORYT Halo i słońce pozorne (poboczne) obłoki srebrzyste 21 grudnia 2012
Błyskawice nad Węgrowem. Całkowite zaćmienie Księżyca Chmury

tranzyt_Merkurego_2016




Copyright © design and photos by Michał Kurc