50 lat Ostoi Sokolowskiej Kultury 

50 lat Domu Kultury - wystawa

 


Wacław Kruszewski

 

"Jednym z najaktywniejszych klubów domu kultury był klub fotograficzny i filmowy. Kierowali nim kolejno Leszek Piećko, Heryk Rudaś, Grzegorz Piaskowski, Michał Kurc i Henryk Rosochacki. Im zawdzięczamy bodaj największy w tej części Polski, zbiór czarno - białych zdjęć ze wszystkiego co ważnego działo się w przestrzeni publicznej miasta i powiatu od 1964 do 1976 roku. Odnalezione negatywy, ówczesna dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury pani Maria Koc - dziś Wicemarszałek Senatu RP zleciła utrwalić w zapisie cyfrowym. Mnie, jako świadka historii, poprosiła o opisanie ich, ufając mojej pamięci. Przez 3 miesiące z Pawłem Kryszczukiem wykonaliśmy benedyktyńską pracę by spełnić wymogi archiwistów." - "Historia rodziny Kruszewskich" - Wacław Kruszewski.


  

Na wystawie:

 

 

 Cytuję:

 

"S E K C J A   F O T O G R A F I C Z N A   - jedna z pierwszych sekcji Powiatowego Domu Kultury; Pierwszym instruktorem był Henryk Rudaś, 

następnie Leszek Piećko, Henryk Rosochacki." *[1]

 

___________________

*1 Z całym szacunkiem dla Henia. Henryk Rosochacki pracował w ZDZ. Na jednym ze spotkań Sokołowskiego Klubu Fotograficznego - w 1978 roku, wypełnił deklarację i został członkiem SKF. Tak zaczęła się jego przygoda z fotografią W SOK. 

W tamtym czasie na etacie instruktora fotografii w Centrum był zatrudniony Grzegorz Piaskowski, po nim moja osoba. Z chwilą przeniesienia Centrum do Siedlec kontynuowałem pracę w CKiS w Siedlcach.

 

Pominięto znaczący i ciekawy, niepowtarzalny okres dla sokołowskiej fotografii?

 

Czas pracy instruktorów fotografii: Grzegorza Piaskowskiego i Michała Kurc'a. Organizatorów ciekawych i znaczących w fotografii polskiej  p l e n e r ó w   w Gródku, założycieli Sokołowskiego Klubu Fotograficznego - Grzegorz był prezesem klubu, na mnie spadł obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych - byłem instruktorem i wiceprezesem Klubu.

Jestem na zdjęciu w towarzystwie miłośników sztuki fotograficznej podczas wernisażu wystawy w CKiS. Fot. Grzegorz Piaskowski. Podpis pod odbitką na planszy: "Wystawy fotograficzne w Domu Kultury" i tylko tyle.

 


Sokołowski Klub Fotograficzny

 

Wystawa pod chmurką "Moje Miasto"

 

Bardzo skromnie zaprezentowano sokołowską fotografię. Autor wystawy blednie zaliczył tę akcję SKF do działań sekcji fotograficznej PDK której w tamtym czasie nie było.

Akcja plenerowa Sokołowskiego Klubu Fotograficznego Fot. Michał Kurc.

 

Plener fotograficzny SKF - "Zabytki Ziemi Sokołowskiej".

Pałac w Patrykozach w 1979 r. Fot. Michał Kurc

 

 Galeria moich poplenerowych prac:


 

  

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc