Spojrzenie nie-fotograficzne 

 

Rok 1985                                                        strona 2

Peregrynacja...

 

 

 


W drugim dniu...


 

 

 

Przypomnę fragmenty z Tory i Katechizmu Kościoła Katolickiego, które towarzyszyły mi przy wykonywaniu tej galerii:


Pięcioksiąg...


 

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu...

 

Księga Wyjścia 

20:23-25
Nie będziecie sporządzać obok Mnie bożków ze srebra ani bożków ze złota nie będziecie sobie czynić.
Uczynisz Mi ołtarz z ziemi i będziesz składał na nim twoje całopalenia, twoje ofiary biesiadne z twojej trzody i z bydła na każdym miejscu, gdzie każę ci wspominać moje imię. Przyjdę do ciebie i będę ci błogosławił. A jeśli uczynisz Mi ołtarz z kamieni, to nie buduj go z kamieni ciosowych, bo zbezcześcisz go, gdy przyłożysz do niego swoje dłuto. 

Księga Powtórzonego Prawa 

4:15-19
Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem.

 

 


Katechizm Kościoła Katolickiego


 

476 Ponieważ Słowo stało się ciałem, przyjmując prawdziwe człowieczeństwo, przyjęło także jego ograniczenia. Na tej podstawie ludzkie oblicze Jezusa może być "przedstawiane". Na siódmym soborze powszechnym Kościół uznał za dozwolone ukazywanie go na świętych obrazach.

477 Równocześnie Kościół zawsze twierdził, że w ciele Jezusa Bóg, "będąc niewidzialny, ukazał się naszym oczom". Indywidualne cechy ciała Chrystusa rzeczywiście wyrażają Boską Osobę Syna Bożego. Uczynił On swoimi rysy swojego ludzkiego ciała do tego stopnia, że namalowane na świętym obrazie mogą być otaczane kultem, ponieważ wierzący, który czci Jego obraz, "czci osobę, którą obraz przedstawia".

 

 


Matka Boża objawiła się na drzewie?


Kult obrazów spowodował wiele negatywnych skojarzeń podobnych do tej sytuacji. Dzisiaj (25 lipca 2012 r.) przeczytałem informację na wp.pl:

Tłumy ludzi zbierają się pod miłorzębem, stojącym w centrum miasteczka West New York (stan New Jersey), na którego pniu - według nich - objawiła się Matka Boża z Guadalupe. Wierni starają się dotknąć pnia, wierząc w jego cudowną moc... - (meg)

 

To tylko zwykła rana zadana drzewu

 

... jednak za sprawą kultu obrazów jest kojarzona przez wielu wiernych z obrazem Matki Bożej z Guadalupe, w ich oczach staje się miejscem świętym - można tym osobom tylko współczuć późniejszych rozczarowań, smutku i pustki. 

 


Słowo Boże


Księga Powtórzonego Prawa 4:15-19


"Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety, podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem, podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią. Gdy podniesiesz oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, i wszystkie zastępy niebios, obyś nie pozwolił się zwieść, nie oddawał im pokłonu i nie służył, bo Pan, Bóg twój, przydzielił je wszystkim narodom pod niebem."


                 

 

strona | 1 | 2 |

 

 

na stronie od 2011.07.28

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc