50 lat kultury w Sokołowie Podlaskim 1964-2014 

 

moje wspomnienia

50 lat Domu Kultury (1)

 


Rok 1964

 

W tym samym czasie kiedy uroczyście przecięto wstęgę i zaproszono zacnych gości na salony Powiatowego Domu Kultury, nieopodal za torami - w dawnym "Elżbietowie", w Klubie Pracownika Cukrowni rozpocząłem działalność fotograficzną pełniąc funkcję instruktora fotografii.

PDK - wygląd z 1964 roku 

- pierwszy neon w Sokołowie Podl.

 

Byłem też blisko pracowni fotograficznej Powiatowego Domu Kultury. Mojej pasji fotografowania przypatrywał się dyrektor PDK Wacław Kruszewski. Na X-lecie mojej działalności fotograficznej w Cukrowni łożył mi propozycję pracy u niego w pracowni fotograficznej ale nie mogłem pozostawić Klubu Pracownika Cukrowni i stałą pracę ze stosunkowo b. dobrym wynagrodzeniem na rzecz bycia instruktorem fotografii w PDK - z o wiele mniejszym wynagrodzeniem - jak w kulturze bywało - od zawsze.

Zmiana mapy administracyjnej kraju wniosła wiele zmian w sokołowskiej kulturze.

W 1975 r. przekształcono PDK w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego w Sokołowie Podlaskim.

U mnie "rewolucja" ślub 30 sierpnia i od 1 września praca w Zakładach Mięsnych w Sokołowie Podl. W tym zamieszaniu znalazłem czas na fotografię.

W 1977 r. wspólnie z Grzegorzem Piaskowskim założyliśmy Sokołowski Klub Fotograficzny przy CKiS. Byłem wiceprezesem i instruktorem SKF do 1979 r.

Od 15 kwietnia 1979 roku zostałem instruktorem fotografii i filmu w CKiS.

Michał Kurc - autoportret.

 

 Pod koniec 1979 roku Centrum przeniesiono do Siedlec - tak zaczął się siedlecki okres mojej działalności fotograficznej. 

W Sokołowie Podlaskim przywrócono działalność charakterystyczną miejskiemu domowi kultury i nadano placówce nazwę:

 

Sokołowski Ośrodek Kultury


50 lat    

   

Dowiedziałem się z internetowej strony Życia Sokołowa, że uroczystości zakończenia obchodów jubileuszowych odbyły się 27.11. 2015 r.                                                

Nie zaproszony na jubileuszowe uroczystości, jednak bardzo ciekawy wystawy towarzyszącej wydarzeniu, w dniu 3 grudnia 2015 r. osobiście udałem się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

 

 

Wystawa 

 

Ku mojemu zaskoczeniu las plansz z setkami zdjęć. Zapewne praca nad wystawą była dużym wyzwaniem dla Kolegi Zenka Karpińskiego, świetnego plastyka, który tę wystawę przygotował, opracował i dokonał jej ekspozycji.

Okładka folderu: WYSTAWA FOTOGRAFICZNO -DOKUMENTALNA Lata 1964 - 2014.


 Wspomnienia

 

Spoglądam w folder...

...dobry pomysł - koloryt stron wskazał mi właściwy kierunek oglądania zdjęć i dokumentów.

 


Pierwsze plansze, pierwsze wiadomości 

...  o początkach PDK. 23 lipca 1964 r. w jednej z gazet napisano: "Najpierw były kłopoty z dokończeniem budowy. Zaplanowana w latach, kiedy panowała moda na przesławne giganty i monumentalizm przerosła realne możliwości i nie mogła dobiec końca. Po wielu latach sokołowianie doczekali się Powiatowego Domu Kultury. Wyrosła budowla duża, okazała. Ta wielkość znów przysparza kłopotów. Jak należy zagospodarować obiekt? Jedni żądali: „Wszystko dla kultury!" Drudzy powiadali: "Dlaczego wszystko? Wszystko to za dużo..." 

 


Paweł Kamiński

 

W sąsiedztwie fotografii  wiersz pana Pawła Kamińskiego (1901-1978) żołnierza, nauczyciela, poety – silnie związanego z Sokołowem i regionem:

...

 

czerwienieją się dachy
białymi kolumnami
wpiął się firnament
Sokołowa
Akropol
otworzył bramę
            dla ludu
przerzucił pomost
            do świetlic
             i serc -
roztańczy, rozpieśni
             podlaską
             wieś

 

 

 

 


 ... - wzruszające wspomnienie z 1969 roku...

 ... Znana mi scena z Panią Mieczysławą Cwiklińską ze spektaklu telewizyjnego z 1968 roku. Także na żywo ze sceny PDK w tej samej sztuce A. Casony "Drzewa umierają stojąc". Siedziałem na widowni ze swoją wrażliwością odbierając emanujące ze sceny ciepło, wzruszenie, trochę śmiechu. Proste prawdy i optymistyczną wiarę w dobroć i godność człowieka - sentymentalizm w dobrym gatunku.

 

Na kolejnych planszach: zapamiętany podróżnik Olgierd Budrewicz, spotkania z aktorami, koncerty znanych i popularnych piosenkarek i piosenkarzy.

 

Ciekawostka

 

Rok 1974 "Omega" na scenie PeDeKu w Sokołowie Podlaskim

 

 

Na scenie PDK wystąpiło więcej jak wiele znanych zespołów rodzimych i zagranicznych mocnego uderzenia w tym węgierski zespół rockowy Omega.

Niestety nie byłem na występach Omegi. W tym samym czasie poznawałem kulturę Węgier będąc w Budapeszcie, Debreczynie, Hajdúszoboszló... » galeria

 

Skład Omegi : János Kóbor - główny wokal; György Molnár - gitary; László Benkő - klawisze,wokale ; Tamás Mihály - bass, wokale; Ferenc Debreceni - perkusja.

 

Ze zbioru moich czarnych krążków poz. 48:

 Po trzech latach w 1977 nabyłem wegierskojęzyczny album studyjny Omega 7 Időrabló (1977) - w 2002 wydany został jako Időrabló - Time Robber.

I jej sławny przebój „Gyöngyhajú lány” czyli „Dziewczyna o perłowych włosach” z 1969 roku.

 

  

Moje wspomnienia


Był 1974 rok

Po wizytacji Klubu Pracownika Cukrowni przez ówczesnych Włodarzy Województwa Warszawskiego i dyrektora Powiatowego Ośrodka Kultury Wacława Kruszewskiego i zapoznaniu się z dorobkiem fotograficznym Klubu, otrzymałem propozycję spotkania w gabinecie dyrektora PDK na temat fotografii w Sokołowie Podlaskim. Pan Wacław Kruszewski pod koniec rozmowy zaproponował mi pełny etat instruktora fotografii w PDK. Propozycja była na tyle kusząca, że fotografia była moją pasja, a bycie instruktorem w PDK moim marzeniem. Niestety odmówiłem (o czym na wstępie wspominałem) z uwagi na znaczne zaniżenie mojego dotychczasowego wynagrodzenia. W moich planach było założenie rodziny - ślub w 1975 roku.

 


Nastał 1975, 1976 rok 

Powołaną nową wojewódzką instytucją w mieście - Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego w Sokołowie Podlaskim. Na proponowane mi miejsce instruktora fotografii w CKiS zatrudniono Grzegorza Piaskowskiego, znaliśmy się - w jego pracowni często bywałem. Wystawiałem prace na wystawach w CKiS... aż tu pewnego dnia 1976 roku usłyszałem

 

..."PeDeK" płonie!"

 

 ... napisałem w jednej z galerii: " po usłyszeniu tej informacji smutek ogarnął mnie i bezradność. Nie zważając na nic poleciłem kierowcy żeby zawiózł mnie na miejsce pożaru.
Płomienie na dachu rozprzestrzeniały się od sceny na wszystkie kierunki. Zauważyłem przed budynkiem sprzęt fotograficzny, obok leżało wiele książek. Spojrzałem w kierunku pracowni fotograficznej - przez otwarte okno wyjrzał Andrzej Kopczyński i coś krzyknął, nagle obok niego pojawiły się języki ognia, odskoczył w bok. Widok przejmujący. Nad pracownią ogień..."

 Z galerii "Sokołów Podlaski z tamtych lat". Fot. autor nieznany.

 

języki ognia trawią fotogramy

 

W 1976 roku Grzegorz Piaskowski zorganizował jedną z większych wystaw z wieloma moimi pracami. Pojawił się też ogień w górnym holu, który strawił większą część fotogramów z tej wystawy - w tym wszystkie moje. Towarzyszyło mi dziwne uczucie przygnębienia i smutku - miałem wyjątkowo emocjonalny stosunek do tych fotogramów i tego miejsca - Ostoi Sokołowskiej Kultury.

 


Na scenie w Świetlicy Cukrowni

 

Za mały czas można było zauważyć, że jest odczuwalny brak sceny, kina, wystaw... Klub Pracownika Cukrowni starał się łagodzić ten brak udostępniając scenę i widownią 

Na scenie w Świetlicy Cukrowni. Fot. Michał Kurc

 

... - było czasami tłoczno ale "swojsko" - ktoś skomentował tę sytuację. Prawdopodobnie na myśli miał niską scenę (kameralną) niespostrzeżenie przechodzącą w widownię - bliski kontakt aktora z widzem, czego nie dawała scena w domu kultury, bo była bardziej przystosowana wysokością do projekcji filmów.

 

 


0dbudowa

 ... rozpoczęła się bezzwłocznie. Dach był najważniejszy. Utrwaliłem zakładanie przęseł przy użyciu śmigłowca na dachu budynku. Wykonałem kilka zdjęć z różnych punktów. 

To był najbardziej niebezpieczny moment, kiedy śmigłowiec prawie dotykał dachu. Fot. Michał Kurc.

 

W pewnym momencie, po zrobieniu zdjęcia przelatującego śmigłowca z przęsłem nad pocztą, poczułem dziwny ciężar. Okazało się, że w kieszeniach i pod ubraniem, miałem dużo ubitego śniegu - była to tak wielka moc tego śmigłowca.

 o fotografii

 

Na pierwszej planszy:

 

Fotografie przypomniały mi pierwsze lata PDK. Wystawy, rozmowy z Leszkiem Piećko i Heniem Rudasiem. Pamiętam wygląd pracowni fotograficzno-filmowej z ciemnią i pracownią widną z małą salą projekcyjną.

 

Jestem na zdjęciu - miła niespodzianka,

... w towarzystwie miłośników sztuki fotograficznej podczas wernisażu wystawy w CKiS. Fot. Grzegorz Piaskowski. Podpis pod odbitką na planszy: "Wystawy fotograficzne w Domu Kultury" i tylko tyle.

 


 Cytuję informację z planszy:

 

"S E K C J A   F O T O G R A F I C Z N A 

- jedna z pierwszych sekcji Powiatowego Domu Kultury; 

Pierwszym instruktorem był Henryk Rudaś, 

następnie Leszek Piećko, Henryk Rosochacki." * [1]

 

Dlaczego pominięto znaczący i ciekawy, niepowtarzalny okres dla sokołowskiej fotografii?

 

... Były to lata CKiS w Sokołowie Podl. - czas pracy instruktorów fotografii: Grzegorza Piaskowskiego i Michała Kurc'a - mojej działalności fotograficznej tutaj:

- organizatorów ciekawych i znaczących w fotografii polskiej  p l e n e r ó w   w Gródku,

- założycieli Sokołowskiego Klubu Fotograficznego - Grzegorz był prezesem klubu, na mnie spadł obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych - byłem instruktorem i wiceprezesem Klubu.


"Jednym z najaktywniejszych klubów domu kultury był klub fotograficzny i filmowy. Kierowali nim kolejno Leszek Piećko, Heryk Rudaś, Grzegorz Piaskowski, Michał Kurc i Henryk Rosochacki. Im zawdzięczamy bodaj największy w tej części Polski, zbiór czarno - białych zdjęć ze wszystkiego co ważnego działo się w przestrzeni publicznej miasta i powiatu od 1964 do 1976 roku. Odnalezione negatywy, ówczesna dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury pani Maria Koc - dziś Wicemarszałek Senatu RP zleciła utrwalić w zapisie cyfrowym. Mnie, jako świadka historii, poprosiła o opisanie ich, ufając mojej pamięci. Przez 3 miesiące z Pawłem Kryszczukiem wykonaliśmy benedyktyńską pracę by spełnić wymogi archiwistów." - "Historia rodziny Kruszewskich" - Wacław Kruszewski.


 

___________________

*1 Z całym szacunkiem dla Henia. Henryk Rosochacki pracował w ZDZ. Na jednym ze spotkań Sokołowskiego Klubu Fotograficznego - w 1978 roku, wypełnił deklarację i został członkiem SKF. Tak zaczęła się jego przygoda z fotografią W SOK. 

W tym czasie na etacie instruktora fotografii w Centrum był zatrudniony Grzegorz Piaskowski, po nim moja osoba. Z chwilą przeniesienia Centrum do Siedlec kontynuowałem pracę w Siedlcach. Henryk Rosochacki został zatrudniony na etacie instruktora fotografii w Sokołowskim Ośrodku Kultury. > powrót 


Sokołowski Klub Fotograficzny

 

Wystawa pod chmurką "Moje Miasto"

 

Bardzo skromnie zaprezentowano sokołowską fotografię. Autor wystawy blednie zaliczył tę akcję SKF do działań sekcji fotograficznej PDK której w tamtym czasie nie było.

Akcja plenerowa Sokołowskiego Klubu Fotograficznego Fot. Michał Kurc.

 

Plener fotograficzny SKF - "Zabytki Ziemi Sokołowskiej".

Pałac w Patrykozach w 1979 r. Fot. Michał Kurc

 

 Galeria moich poplenerowych prac:

 

 

na stronie od 2015.12.06


Copyright © design and photos by Michał Kurc