Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Klub "Wigwam"

Wystawa prac modelarzy w Klubie "Cukrownik" w roku 1972.

 

Wystawę prac modelarskich zwiedza dyrektor Cukrowni inż. Eugeniusz Malanowski.

 Wpis do księgi wystawy.

"Wszyscy zwiedzający z wielkim zainteresowaniem zatrzymywali się przy gablotkach w których umieszczono korespondencję dzieci klubu "Wigwam" prowadzoną z załogami zespołu statków Polskich Linii Oceanicznych M.S. "Diakbier". Statki te od lat uwięzione na Morzu Czerwonym oczekują na możliwość powrotu do kraju. Wzruszające były kolorowe kartki, zdjęcia i unikalne - wykonane przez marynarzy znaczki, pieczęcie i rysunki. Wszystko to tchnie tęsknotą za ojczyzną i bliskimi. Eksponowano też korespondencję z załogą statku M.S. "Liwiec", który pływa do państw skandynawskich. " - Trybuna Mazowiecka 5 stycznia 1973...

Od naszych korespondentów

 

W dziecięcym klubie 



W świetlicy Cukrowni im. Fr. Malinowskiego w Sokołowie Podlaskim czynna była niedawno wystawa obrazująca pracę dziecięcego klubu "Wigwam". Dziecięcy klub przy którym istnieje kółko modelarskie i teatrzyk lalkowy „Skrzat” ma wieloletnią tradycję. Od Chwili założenia, to jest Od 1965 r. gromadziły się w klubie dzieci, gdzie poprzez pracę i zabawę poszerzały swoje zainteresowania. 

Na wystawie, która obrazowała prace klubu na przestrzeni jednego roku, zgromadzono różnorodne eksponaty. Były tam modele pływające i latające, z kartonu, drewna i blachy, od mniej do bardziej skomplikowanych, wymagających wielu miesięcy żmudnej pracy młodych modelarzy. Każdy eksponat starannie opisano, podkreślając wykonawcę. Powtarzały się nazwiska najaktywniejszych modelarzy, którymi są: Jacek Sobaszek, Mieczysław Głażewski, Roman Chiczewski, Jacek Złoch, Bogdan Kwiatkowski, Piotr Gadomski, Ryszard Zonik i inni. Zgromadzono też literaturę marynistyczną i lotniczą, z której modelarze chętnie korzystają uzupełniając swoją wiedzę. 

Ciekawa też była ekspozycja teatru lalkowego „Skrzat” gdzie pokazano lalki szmacianki, lalki-jawajki i inne. Interesujące były projekty lalek, kostiumów i dekoracji wykonane przez dzieci, do przygotowanych obecnie przedstawień, W teatrzyku pracują w większości dziewczęta a najaktywniejsze to Swietłana Djabkin, Bożena Antoniak, Jolanta Jurczak, Zdzisława Wiklińska" i inne. 

Wszyscy zwiedzający z wielkim zainteresowaniem zatrzymywali się przy gablotkach w których umieszczono korespondencję dzieci klubu "Wigwam" prowadzoną z załogami zespołu statków Polskich Linii Oceanicznych M.S. "Diakbier". Statki te od lat uwięzione na Morzu Czerwonym oczekują na możliwość powrotu do kraju. Wzruszające były kolorowe kartki, zdjęcia i unikalne - wykonane przez marynarzy znaczki, pieczęcie i rysunki. Wszystko to tchnie tęsknotą za ojczyzną i bliskimi. Eksponowano też korespondencję z załogą statku M.S. "Liwiec", który pływa do państw skandynawskich. Z radością dzieci czytają listy i oglądają na kolorowych kartach obce nie znane im kraje. Wystawę uzupełniały wykonane przez dzieci projekty masek karnawałowych wzorowane na obrzędowych maskach afrykańskich. 
Ładną oprawę plastyczną nadał całości ekspozycji kierownik świetlicy - Zbigniew Trąpczyński. Wystawę obejrzeli mieszkańcy dzielnicy i przedstawiciele Powiatowej i Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych z Warszawy. 

 

W okresie ferii zimowych klub "Wigwam" z kierownikiem świetlicy (pod patronatem dyrekcji i Rady Zakładowej) organizują członkom i dzieciom pracowników atrakcyjne zajęcia świetlicowe. Jak co roku projektuje się urządzenie zabawy przy choince połączonej z licznymi konkursami i zgaduj-zgadulą. W programie jest też tradycyjny kulig z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek na patykach O ile oczywiście spadnie śnieg. 


M. Malanowska

Na zdjęciu: Mali modelarze - Jacek Złoch, Jacek Sobaszek, Marek Wieckowski i Piotr Gadomski - oglądają prace własne i kolegów. [Fot. Michał Kurc.]

 

Udział modelarzy w pochodzie pierwszomajowym w roku 1972. Grupę prowadzi kierownik Klubu Pracownika Cukrowni Zbigniew Trąpczyński - zamiłowany modelarz.

 

Rok 1978. Wystawę dorobku kół zainteresowań skupionych w Klubie zwiedza naczelny dyrektor Cukrowni inż. Albin Makowski.

 

Wystawa dorobku kół zainteresowań skupionych w Klubie - rok 1978. Modelarstwo kartonowe Tomasza Bindasa lat 13.

Na stadionie miejskim w Sokołowie Podlaskim. Stoją od lewej: Jacek Sobaszek, Ryszard Zonoik, Kwiatkowski Bogusław.  W pierwszym rzędzie od lewej: Waldemar Zonik, Jacek Złoch, Grzegorz Turos, Marek Więckowski.



 "Amory 66"

 

Młodzież starsza z ciekawością uczestniczyła w koncertach zespołów mocnego uderzenia - nie tylko rodzimych, ale też z Anglii, Węgier w nowo oddanym PDKu. To inspirowało miłośników gry na gitarze do zakładania podobnych zespołów. Pierwszym zespołem big bitowym w Klubie "Cukrownik" był Zespół "Amory 66"...


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.