Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 2004

 

Podczas tego spaceru podzieliłem się z Żoną pomysłem galerii o miejscach nam bliskich, i innych ważnych dla historii Sokołowa Podlaskiego. Dlatego zdjęcia z 2004 roku były na początku każdej strony, a pod nimi inne dotyczące tego miejsca, wspomnienia z minionych lat i zdjęcia z tych lat - po 2004 r.

 

I tak powstały pierwsze strony projektu "Sokołów Podlaski - z tamtych lat".

Gablota - informator Urzędu Miasta Sokołów Podlaski. Żona z zaciekawieniem ogląda zdjęcia z ostatnich imprez Sokołowskiego Ośrodka Kultury, którym kieruje pani Maria Koc.

 Rok 1998

 

Z panią Marysią Koc współpracowałem przy projekcie  "Podlaska wieś na starej fotografii", którego celem było pozyskanie fotografii opowiadających o życiu ludzi dwóch rejonów sokołowskiego i węgrowskiego. Owocem projektu była wystawa reprodukcji ze zdjęć nadesłanych na konkurs.

 

 

 

Na zdjęciu: Ekspozycja fotografii przedstawiająca Szymona Strąka i jego żonę. Jedna z fotografii nadesłanych przez Janinę Czubę z Węgrowa.

Więcej o Szymonie Strąku w galerii "Szymon Strąk 1872-1929 sukmana, krakowska czapka i..." »


W styczniu 1998 roku Węgrowski Ośrodek Kultury zaprosił uczniów szkół podstawowych i ponadpostawowych z rejonu węgrowskiego i sokołowskiego do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Podlaska wieś na starej fotografii" Przedsięwzięcie wzbudziło duże zainteresowanie nauczycieli i młodzieży. Na konkurs napłynęło około 700 zdjęć o tematyce wiejskiej z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Najciekawsze zbiory nadesłali uczniowie szkół podstawowych z Wyszkowa, Sokołowa Podlaskiego i Łochowa. Spośród fotografii, zebranych w drodze konkursu, komisarze wystawy - Maria Koc etnograf i Michał Kurc artysta fotografik wybrali do ekspozycji 250 prac. Zdjęcia - powiększone reprodukcje, dokumentujące ważne wydarzenia z życia dawnej wsi można oglądać na wystawie czynnej w WOK od 3 do 16 czerwca.

W trakcie wernisażu miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu. 

 

- Pierwszą nagrodę jury w składzie: Maria Koc, Michał Kurc i Roman Postek przyznało Tomaszowi Popowskiemu ze szkoły Podst. nr 2 w Sokołowie Podl.

- Drugie miejsce (ex aequo) zajęły: Marzena Tomaszewska ze Szkoły Podst. w Wyszkowie oraz Karolina Śliwowska ze Szkoły Podst. nr 2 w Łochowie. 

 

- Trzecią nagrodę otrzymała Anna Bieńkowska sz Szkoły Podst. nr 2 w Sokołowie Podl. 

 

- Wyróżnieniami uhonorowano: 

Katarzynę Mioduszewską z Łochowa, Kamilę Brzezik z Wyszkowa, Urszulę Zdzieborską z Sokołowa Podl., Andrzeja Olkowicza z Węgrowa, Teresę Lipkę z Węgrowa, Annę Piszczyk z Liwa, Barbarę Sylwestrzak z Węgrowa i Janinę Czubę z Węgrowa. 

 

- Specjalną nagrodę jury przyznało nauczycielce - opiekunce uczestników konkursu ze Sz.P. w Wyszkowie - pani Czesławie Urban.

 

Niejednokrotnie fotografia pozwala zilustrować czyjeś opowiadanie o miejscu, wydarzeniu czy zwykłym codziennym życiu - wzbogacając w ten sposób historię tego miejsca.

 


I informacja o wystawie w Internecie

 

Była to jedna z pierwszych informacji zamieszczonych na mojej stronie o działalności fotograficznej i etnograficznej w WOK, w 1998 roku:

Strona z informacją o konkursie i wystawie z 1998 r.

 

 Rok 2012

 

Kolejny dzień w rodzinnym Mieście zaowocował nową galerią. Efekt podczerwieni pozwala na inne ukazanie znanych miejsc.

 Rok 2015

 

Powtórzyć się: "Kolejny dzień w rodzinnym Mieście zaowocował nową galerią sokołowskie klimaty.

 

 

 

 Rok 1986

 

 

 

Poczta i Telefony...


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.