Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 2004

Linia kolejowa Małkinia-Siedlce oddana do użytku w roku 1887, wyznaczała wschodnią granicę Dóbr Przeździatki z Elżbietowem oraz zachodnią granicę Miasta. 

 


"Melaśnik" "Melasa", "Kałakut" - o tym wstydliwym temacie też trzeba wspomnieć, w tym miejscu.

 

"Kałakut"

 

1. Na Podlasiu powstała społeczność ukraińskojęzycznych rzymskich katolików Kałakutów. Aby ograniczyć wpływy polskie, w 1912 r. utworzono gubernię chełmską z tych części Podlasia i regionu chełmskiego, w których Ukraińcy stanowili większość. Koniec XIX wieku oznaczał początek ukraińskiego odrodzenia narodowego na Podlasiu, szczególnie wśród młodych nauczycieli.

 

2. Niektórzy twierdzą, że nazwa ta związana jest ze społecznością unicką, którą car zmuszał (XIX w.) do przejścia na prawosławie. — Unici przeciwstawili się i przestali chodzić do cerkwi. Dlatego władze rosyjskie nazywały ich „opornymi”. Prawdopodobnie z tym słowem „oporni” wiąże się powszechnie używane słowo „Kałakut” - ktoś, kto trwa przy swoim.

 

W środowisku cukrowników kałakut, to ktoś wyniosły, uparty, zarozumiały, - niesłusznie trwający przy swoim.

 

"Melasa" "Melaśniki"

Łatwiej skojarzyć znaczenie słowa "melasa", "melaśniki"  wymawiane najczęściej po drugiej wschodniej stronie torów. W potocznym mniemaniu sokołowiaków - to ludzie "drugiej kategorii" - tam gdzieś za torami...

 

Linia kolejowa dzieliła mieszkańców Sokołowa Podlaskiego na lepszych i gorszych obywateli Sokołowa Podlaskiego - czy jeszcze dzieli?  Tory porośnięte trawą mówią o malejącym znaczeniu drogi żelaznej, a tym samy - może i o zacierających się wspomnianych podziałach: na tych z Cukrowni i na tych z Miasta.

 


 w jednym z wywiadów:

Nawet wypowiedziałem to zdanie (mając na myśli podziały) w jednym z wywiadów:

 

"jestem wierny sobie..."
Rozmowa z Michałem Kurcem, fotografikiem

Panie Michale, przyznam, że rozśmieszyły mnie słowa, którymi skwitował pan propozycję rozmowy: "A kogo może interesować, co ma do powiedzenia fotografik z cukrowni" - jak należy to rozumieć? 
-Dosłownie! Moją drogę do profesjonalnej fotografii zaczynałem jako instruktor fotografii w klubie działającym przy sokołowskiej cukrowni... - "KRZYSZTOF MAZUR - Tygodnik Siedlecki nr 27 z 7 kwietnia 2013 roku.

 

Myślałem, że podział na lepszych i gorszych w Sokołowie Podlaskim był znany panu Krzysztofowi. Jedna nie. Dlatego moje słowa zaskoczyły i rozśmieszyły go. Może przeze mnie przemówił patriotyzm lokalny? Niezgoda na obrażanie Cukrowników. 

Być człowiekiem "drugiej kategorii" nigdy nie godziłem się z tą opinią, stąd moje przypomnienie podczas wywiadu.

 


 

... Powracając do PKP i po drugiej stronie podobny widok - cisza i spokój na stacji PKP Sokołów Podlaski.

 



Rok 2007

 

 

W dniu 16 października 2007 roku postanowiłem utrwalić to co pozostało po dworcu PKP w Sokołowie Podlaskim. 

 



Rok 2010 - 7 października

 

W dniu 7 października 2010, w drodze powrotnej z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, nie sposób było pominąć miejsca dawnej stacji PKP, obecnie budynku Biblioteki Miejskiej i Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta...

 



Rok 2011 - 28 września

 

... Pan Bogusław Karakula Burmistrz Sokołowa Podlaskiego otworzył spotkanie w dawnym dworcu PKP - znanym młodzieży już tylko z nazwy i zachowanych zdjęć - adaptowanym na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej.  [Galeria »]

 


 

 



Rok 2010

Przy ul. Kolejowej w sąsiedztwie byłego dworca...

... ciekawa zabudowa drewniana.

 

Przy ul. Kolejowej...

kapliczka z figurką.

 



Rok 1959/60

 

Tak wyglądała ul. Kolejowa w latach 50-tych XX wieku.

Pochód pierwszomajowy - Cukrownia "Sokołów" przy ul. Kolejowej od skrzyżowania z ul. Lipową. "Kocie łby" brak chodnika, przestrzeń nie zabudowana... Z albumu Bogumiła Kwiatkowskiego. Autor nieznany. 

Tak wygląda to miejsce dzisiaj....

Ulica Kolejowa w roku 2012.

 



Lata 70-te

 

Powracając na ul. Wolności...

Przejazd kolejowy. Wielokrotnie w ciągu dnia zamknięty - powodował po jednej i drugiej stronie wielominutowe korki.

 



"Syndykat"

 

12 maja 2010 r. Przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Wolności był tzw. "Syndykat" - magazyny Cukrowni. Tu pracował mój Tata...

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.