MBP w Sokołowie Podlaskim 

Na podstawie zdjęcia fot. Pędicha z archiwum MBP w Sokołowie Podl.

 

od roku 1870...

Tu był dworzec PKP

 

We wnętrzu...

 

... Był np. 1960 rok. W poczekalni dworcowej ustawione równolegle dębowe ławy, a na nich podróżni z różnego rodzaju bagażami. Tu grabie, tam kosy, jeszcze dalej kosze przykryte chustami z pod których dochodziły odgłosy piskląt. W innym miejscu unosił się zapach swojskiej kiełbasy w innym świeżego chleba. Wchodzącym do baru dworcowego towarzyszył stukot otwieranych drzwi, wewnątrz - barowy gwar, opary piwa i dymu papierosowego, co chwilę mieszały się z obrazami z poczekalni... - tak zapamiętałem to miejsce udając się z Mamą na zakupy do Siedlec.

 

16 października 2007 r. 

... odwiedziłem dworzec i nagle zapamiętane obrazy z tamtych lat, zostały zakłócone zastaną rzeczywistością... panowała tu hałaśliwa cisza...[»]

 

7 października 2010 r.

 


Miejska Bibliotekai Publiczna 

im. K. I. Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim


 Obecny budynek choć nie nawiązuje wyglądem do stacji z lat siedemdziesiątych XIX w., zapewne można będzie wyruszyć stąd także w daleką nieznaną podróż.

Na skwerze pozostały ruiny fontanny...

i nie ma tu ławek.  Mam nadzieję, że skwer im. zacnego człowieka sokołowianina  ożyje i podróżni XXI wieku będą mogli z niego korzystać.

Za chwilę nastąpi przecięcie wstęgi.

Pan Bogusław Karakula Burmistrz Sokołowa Podlaskiego w dniu 29 września 2 2011 r. - w dniu moich imienin, otworzył spotkanie w dawnym dworcu PKP - znanym młodzieży już tylko z nazwy i zachowanych zdjęć - adaptowanym na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Portyk - prawie pałacowy, przypomina wcześniejszy wygląd wejścia na poczekalnię od strony skweru i miasta.

 

Przez dziurkę od klucza przedostałem się do środka i możemy już teraz przed wprowadzeniem się i oficjalnym otwarciem delektować się pięknem wnętrza. Miejsce niby znane Sokołowianom, a jak innym jest.

 

Jestem pod wrażeniem. 

 Jesienny widok.

 


 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc