Sokołów Podlaski - z tamtych lat


Rok 2004

 

W roku 2004 po raz pierwszy nad cukrownią nie będą się unosić kłęby pary, nie będzie specyficznego zapachu, odgłosów zasypywania pieców wypalających wapienny kamień. Brama przez którą wjeżdżały pociągi z wagonami wypełnionymi burakami, kamieniem wapiennym i węglem jest zamknięta. Tory porastają chwasty...

 

Nie pomogły strajki i inne formy obrony...

22 marca 2004 r. w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie przeciwko planowanej przez rząd likwidacji miejscowej cukrowni. W trakcie spotkania, na które przybyło blisko 600 osób, ukonstytuował się Komitet Obrony Cukrowni w Sokołowie Podlaskim. W akcie powołania Komitetu czytamy: „W poczuciu ważności sprawy utrzymania dalszego funkcjonowania cukrowni w Sokołowie Podlaskim wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec rządowego planu restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A., który przewiduje likwidację cukrowni w Sokołowie Podlaskim. Uważamy, że brak jest racjonalnych przesłanek, uzasadniających decyzję o likwidacji cukrowni w Sokołowie Podlaskim. Ewentualna likwidacja cukrowni uniemożliwi plantatorom uprawę buraków, ponieważ najbliższe zakłady położone są w odległości ponad 100 km i pozbawi ich podstawowego źródła dochodu, ponieważ utrzymują się oni głównie z tego typu produkcji. Dlatego postanowiliśmy powołać do życia Komitet Obrony Cukrowni w Sokołowie Podlaskim, którego celem będzie podjęcie działań, zmierzających do utrzymania produkcji w cukrowni w Sokołowie Podlaskim, a tym samym do zmiany rządowych planów restrukturyzacyjnych względem Krajowej Spółki Cukrowej S.A” .Rok 2010 - "Piknik z historią w tle"

Nie było słonecznej pogody, jednak wiele osób z osady fabrycznej opuściło domowe pielesze i podążyło na "Piknik z historią w tle" zorganizowany z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 - "od pomysłu do przemysłu".»

 Rok 2015 - "moje sokołowskie..."

Spacerkiem po Sokołowie Podlaskim 11 czerwca 2015 roku. Więcej »

 

 

 Miasto - Sokołów Podlaski

 

Zapraszam na dalszy spacerek za przejazd kolejowy w kierunku miasta.


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.