Sokołów Podlaski - z tamtych lat


 Ciąg dalszy ze strony: Zginęli z rąk Niemców...

 

 

Z poczty @  

 

dotyczy: Grzegorza Ząbeckiego

 

Grzegorz został aresztowany w maju 1943 r. za przemyt broni do obozu w Treblince i kontakt z więźniami. Następnie w lipcu 1943 r. przewieziony do więzienia na Pawiaku, potem zaś do Auschwitz, stąd zaś wywieziono go do Mauthausen-Gusen, gdzie zginął w kamieniołomach 13.05.1944 r., jako więzień 45330.


... Interesuje mnie, jeśli jakieś dokumenty są jeszcze dostępne, od kiedy Grzegorz pracował w cukrowni. Na jakim stanowisku? Według moich informacji był księgowym. Pan zaś podaje, że szefem biura. Cukrownia zaś podczas wojny przeszła pod zarząd Niemców. Czy zatem reszta pracowników Polaków jeszcze sprzed wojny wykonywała nadal te same obowiązki? Czy znane są Panu informacje nt. aresztowań w 1943 r. pracowników cukrowni. Może zachowały się jeszcze w archiwum? Ze szczątkowych wiadomości ustaliłam, że Grzegorz został aresztowany w maju 1943 r. za przemyt broni do obozu w Treblince i kontakt z więźniami. Następnie w lipcu 1943 r. przewieziony do więzienia na Pawiaku, potem zaś do Auschwitz, stąd zaś wywieziono go do Mauthausen-Gusen, gdzie zginął w kamieniołomach 13.05.1944 r., jako więzień 45330.
Byłabym wdzięczna za okazaną mi pomoc i podpowiedzi, gdzie poza IPN, obozem w Oświęcimiu mogę poszukać informacji o nim.
Z poważaniem
Jolanta ...

 

2-
Sent: Saturday, January 20, 2024 5:21 PM

 

... Dziękuję za odpowiedź. W poniedziałek sprawdzę, czy uda mi się coś więcej dowiedzieć o dziadku. 
A oto co udało mi się dotąd ustalić.

Grzegorz Ząbecki

Grzegorz (09.05.1904-13.05.1944 r.) był jednym z czworga dzieci Franciszka i Rozalii. Urodził się w Łyszkowicach koło Łowicza (powiecie Łowickim, obecnie woj. Łódzkie). Rodzeństwo: Wita, Stanisław, Franciszek.
Pracował w „Cukrowni i Rafinerii Sokołów” w Sokołowie Podlaskim jako księgowy.
Grzegorz Ząbecki (1904–1944), pseudonim „Zbroja” był żołnierzem Armii Krajowej. W maju 1943 r. za przemyt broni do obozu w Treblince i kontakt z więźniami został aresztowany (z artykułu Piotra Ząbeckiego zamieszczonego w Katalog-Stacja-Treblinka.pdf). W przypisie książki „Wspomnienia dawne i nowe” Franciszka Ząbeckiego, brata Grzegorza podano, że aresztowanie miało miejsce w lipcu 1943 r. Następnie przewieziono go do więzienia na Pawiaku, potem do Auschwitz. Stąd wywieziono go do Mauthausen-Gusen, gdzie zginął w kamieniołomach. jako więzień nr 45330 13.05.1944 r. 
Grzegorz osierocił żonę Mariannę i trójkę dzieci: Danutę, Zbigniewa i Barbarę.

Proszę wykorzystywać informację o dziadku, bo chciałabym, aby też pamiętano o nim. Jeśli chce Pan wykorzystać moje imię i nazwisko, to też nie mam nic przeciwko.
Pozdrawiam
Jolanta Styrczula

 

3-
Sent: Monday, January 22, 2024 2:01 PM

 

... Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Jest jeszcze jedna poprawka, co do życiorysu, choć może nieistotna. Dotyczy bowiem imion dzieci Grzegorza. „Grzegorz osierocił żonę Mariannę i trójkę dzieci: Marię, Grzegorza i Barbarę”. Był taki zwyczaj w mojej rodzinie, że dzieci nazywano ich drugim imieniem, które Babcia chciała im nadać jako pierwsze imiona, ale Panowie którzy zgłaszali urodziny dziecka zrobili inaczej. 
Przesyłam 3 fotki: 

 

Pierwsza jest w bardzo złym stanie, przesłana przez mojego kuzyna.

 Grzegorz Ząbecki

 

Dwie pozostałe ważą trochę więcej, 

Na tym Grzegorz jest z żoną,

 

na drugim z żoną i dziećmi Grzegorzem, Zbigniewem i Marią Danutą. Nie ukrywam, że sama jestem zainteresowana zdjęciem, zdjęciami Grzegorza, które mogłabym dołączyć do jego krótkiej notki o nim. ...
Pozdrawiam
Jolanta Styrczula

 

4-

Temat: Re: dot. informacji-Sokołów Podlaski
Data: 2024-02-13 10:09

 

Szanowny Panie,
Bardzo dziękuję za uzupełnienie informacji o moim dziadku Grzegorzu. Szczególnie podoba mi się zestawienie starego zdjęcia z tym poprawionym przez Pana. Wielkie dzięki.

 

Przesyłam jeszcze kilka zdjęć rodzinnych zrobionych w Sokołowie. 

 

Na przedostatniej fotce jest Babcia z mężem i dzieci: Maria, Grzegorz. Nie do końca jestem pewna, czy to zdjęcie zrobione jest w Sokołowie. A może w majątku Janusza Radziwiłła-Nieborów Zygmuntów. 

 

Ostatnie zdjęcie to dom, w którym mieszkali dziadkowie w Sokołowie. Należał do Cukrowni.

Pozdrawiam serdecznie
Jolanta Styrczula

 

 

dodane na stron 20240214

-/-



Sprawozdanie Cukrowni SOKOŁÓW w Sokołowie Podl. za okres od 10.VIII.1944 do 31.III.1945 r.


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.