Bitwa pod Węgrowem - inscenizacja 2008 rok



 

***

inscenizacja

Bitwa pod Węgrowem 1863

 

CENA BITWY


Bitwę pod Węgrowem należy uznać za nierozstrzygniętą. Wojska rosyjskie nie osiągnęły celu operacyjnego: zniszczenia przeciwnika i same poniosły ciężkie, choć starannie później ukrywane straty. Natomiast niedoświadczeni wojskowo powstańcy kilkakrotnie stawili czoła zawodowej armii i wycofali się w zwartym szyku, co można uznać za ich sukces, pomimo dużych strat w ludziach.

Bitwa pod Węgrowem nabrała ponadto dużego znaczenia propagandowego jako jedno z pierwszych poważnych starć zbrojnych tej kampanii.

 

 

 

 

 

 

Odgłosy bitwy węgrowskiej, nazwanej dzięki straceńczej szarży kosynierów "Polskimi Termopilami", rozeszły się szerokim echem w całej Europie stając się tematem dzieł plastycznych i literackich, min. M. Konopnickiej, A. Barbiera, C.K. Norwida.

 

Grek ma więcej świetnych w dziejach kart 
Niż łez... w mogile - 
U Polaka tyle Węgrów wart, 
Tyle!... co Termopile... 

                                      Cyprian Kamil Norwid Vanitas

 


Jeszcze Polska nie umarła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca moc wydarła,
Szablą odbierzemy.

               Marsz, marsz, Dąbrowski...

 

 

POMNIK POWSTAŃCÓW

 

Na podstawie fotografii mojego syna Rafała Kurc'a.

 

Po bitwie, jak zapisał w dniu 5 lutego 1863 r. proboszcz węgrowski ks. Ignacy Jemielitty: ,,66 mężczyzn nieznajomych (...), z obcych parafii ów pochodzących - ranami od strzałów i kłucia (tak) przez wojsko okryci" pochowanych zostało na pobojowisku we wspólnej mogile. 

W roku 1917, kiedy Rosjanie musieli wycofać się z Królestwa Polskiego, powstał w Węgrowie komitet budowy pomnika upamiętniającego poległych bohaterów. 

Fot. autor nieznany. 

 

   

 

Z pól pomiędzy Szarutami i Ruchenką mieszkańcy Węgrowa i okolicznych wsi przyciągnęli głaz narzutowy, przemieszczany na saniach wleczonych ręcznie po drewnianych okrąglakach. Po pokonaniu dystansu 5 km ogromny kamień ustawiono na mogile powstańczej. 

Prace kamieniarskie wykonał znany warszawski warsztat Bolesława Sypniewskiego, który na pomniku umieścił inskrypcję - wiersz autorstwa W. Roguskiego: BOHATEROM 1863 r. NA PROCHACH WASZYCH, Z PÓL POLSKICH KAMIENIA WZNOSZĄ PRZEZ PAMIĘĆ WDZIĘCZNE POKOLENIA.

 



 

Podziękowanie

Galeria jest moim skromnym podziękowaniem Organizatorom - Samorządowi Miasta Węgrowa i Samorządowi Powiatu Węgrowskiego oraz Współorganizatorom. Dziękuję Pani Wiceburmistrz Marii Koc pomysłodawczyni i współautorce projektu imprezy - pierwszej w historii Węgrowa.  Doceniam trud Kolegi Romana Postka i Pana Łukasza Gołosia - współautorów projektu imprezy i jego wykonania. Dziękuje Wykonawcom biorącym udział w Inscenizacji Bitwy na Rynku w Węgrowie.

 _____

 - Ilustrację słowną opracowałem na podstawie scenariusza oraz innych tekstów Kolegi Romana Postka.

 - Fotografię Pomnika wykonał mój 12 letni syn Rafał Kurc.

 - Kopię sztandaru powstańczego wykonały: Panie Bogusława Gierłowska i Małgorzata Konopińska.

 - Wykonanie replik broni powstańczej: Warsztaty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie.


Poczta @

 


Historia i współczesność, sugestywne relacje historyków i silne emocje mieszkańca Węgrowa.

 

Sent: Thursday, February 07, 2008 12:20 PM

Witam, Panie Michale.
Jestem pod silnym wrażeniem. Naprawdę. Historia i współczesność, sugestywne relacje historyków i silne emocje mieszkańca Węgrowa. To robi ogromne wrażenie. Gratuluję serdecznie i pozdrawiam.
H. Kietlińska

 


Patrzyłam jak na rzeczywistych uczestników sprzed 145 lat...

 

Sent: Friday, February 08, 2008 6:20 PM

...Po wczorajszym mailu, który sprawił mi radość bo brakowało mi Pana w poczcie zaglądnęłam jeszcze raz do tych zdjęć z Węgrowa i stwierdziłam jeszcze raz, że ogląda się je z dużą przyjemnością, jest to naprawdę duże przeżycie estetyczne. ... Piękne zrobił Pan portrety nie szukając łatwej urody, wyszły bardzo przejmująco i wyraziście, nie widać było udawania i pozowania. Patrzyłam jak na rzeczywistych uczestników sprzed 145 lat... Pozdrawiam Ania

 


Pańska pasja i praca są znakomitą promocją Węgrowa.

 

Sent: Tuesday, February 12, 2008 8:08 AM

Drogi Panie Michale,
... 

Jestem oczarowana Pańskim reportażem! Jak zawsze przepiękne fotografie i znakomicie dobrany tekst! Panie Michale, bitwa widziana Pańskimi oczami jest jeszcze bardziej niesamowitym i wzruszającym wydarzeniem. Dziękuję Panu, że zadał sobie tyle trudu, Pańska pasja i praca są znakomitą promocją Węgrowa, jestem przekonana, że każdy kto obejrzy Pańskie fotografie opatrzone tak interesującym tekstem zapragnie przyjechać do nas na kolejną inscenizację. 

Dziękuję również za miłe słowa skierowane do mnie, miłe i ważne dla mnie.

Pozdrawiam serdecznie Panią Henię i Pana, do miłego zobaczenia!
Maria

 



Dziękuję za gratulacje i miłe słowa, są dla mnie największym wyróżnieniem. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

 

 

 


I inscenizacja bitwy pod Węgrowem (kolor)

 

 


I inscenizacja bitwy pod Węgrowem (migawki)

 

 



 

II inscenizacja bitwy pod Węgrowem

 


Powrót do galerii 

"Sokołów Podlaski - z tamtych lat" - "Elżbietów".

  20160403


Copyright © design and photos by Michał Kurc