Na spacerku w świąteczny poniedziałek 20230410 

...

 

strona (1) | 1 | 2 |

 

na spacerku

Świąteczny poniedziałek

Spacerkiem dla zdrowia - ze smartfonem. Udałem się do parku AK i dzielę się kilkoma kadrami z postępu prac. Mam nadzieję, że otwarcie nastąpi podczas Dni Węgrowa 8 sierpnia 2023.

 

 

 

 

 

Dawny browar i tkalnia
... obiekty lokalizowane przy ulicy Kowalskiej 5 w Węgrowie zostały wpisane do rejestru zabytków. Już nie istnieją. Ich wygląd utrwalony np. na moich fotografiach. Obiekty znajdują się (1998) na tyłach klasztoru Reformatów, stanowiły zaplecze gospodarcze klasztoru. Budynek tkalni wzniesiono w końcu XVIII w. i stanowił centrum manufaktury sukna jedyny w całej prowincji franciszkańskiej. 

Budynek browaru zbudowano w 1824 r. na potrzeby klasztoru. Przy tkalni zachował się fragment muru z zabudowań manufaktury. Obiekty stanowią przykład architektury przemysłowej i świadczą o próbie uprzemysłowienia Węgrowa w XVIII w.

 

 Piwo... - sposób na post?
Np. Abbey Ale taką nazwę nosiło mocne piwo warzone przez mnichów belgijskich, stosowane jako “płynny chleb” przez współbraci w czasie długiego postu; czy piwo Double Bock lub Dopplebock, było pierwotnie wytwarzane przez Franciszkanów w Bawarii i pomagało im przetrwać Wielki Post.

Czy piwo warzone przez franciszkanów z Węgrowa mogło być "płynnym chlebem"?

Browar (2010) popadał w ruinę jednak nadal był ciekawostką turystyczną ze względu na "płynny chleb" i wspomnianą kulę armatnią we wschodniej ścianie, ścianie o grubości ok. 90 cm.

Elewacja browaru z kulą armatnią. 
Pamiętam wycieczkę rowerową z Sokołowa Podlaskiego do Zamku w Liwie w 1961 roku. Miałem 12 lat. Browar był - powiedzmy, w dobrym stanie. Nawet tablica umiejscowiona obok kuli (na powyższym zdjęci już oderwana) informowała: "Obiekt zabytkowy /pod ochroną prawa/ naruszanie stanu surowo zabronione - Min. Kulrtury i Sztuki" i legenda o kuli, że jedna z kul wystrzelonych z armaty podczas bitwy pod Węgrowem w 1863 roku trafiła w browar.

Przypominała zbrojne przeciwstawienie się "brance" i bohaterską walkę grupy 1000 kosynierów dowodzonych przez Władysława Jabłonowskiego ps. „Genueńczyk” w ataku na rosyjskie armaty. - "Polskie Termopile"...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

na stronie od 2023.04.11

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc