Węgrów - 12 maja 2005 roku 

565 lat

praw miejskich Węgrowa


Z mojego archiwum

 

 

 

JÓZEFOWI 

PIŁSUDSKIEMU 

HOŁDZIE 

MIESZKAŃCY 

WĘGROWA 

LXX 

ROCZNICĘ 

ŚMIERCI, 

12-V-2005 R.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------------------------

Sławomir Kosiński przed kamerą Telewizji Kablowej SM "Podlasianka" w Węgrowie.

 

 

 

 

 

 

W prasie lokalnej czytaliśmy:

Uroczyście
Marszałkowi pomnik na 70-lecie

 

Kulminacyjnym punktem obchodów 70 rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, które z inicjatywy członków towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej zorganizowano w naszym mieście w niedzielę 15 maja, było odsłonięcie i poświęcenie pomnika, upamiętniającego postać Naczelnika państwa polskiego, Józefa Piłsudskiego. Uroczystości te rozpoczęła msza św. odprawiona w węgrowskiej bazylice z udziałem pocztów sztandarowych węgrowskich szkół, instytucji i organizacji społecznych oraz kompania reprezentacyjna I Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego z orkiestrą garnizonową pod dowództwem Mirosława Rytela. Słoneczna pogoda i odpowiednie informacje o uroczystości sprawiły, że w odsłonięciu pomnika wzięła udział duża grupa mieszkańców naszego miasta.

Po odegraniu przez wojskową orkiestrę hymnu państwowego, burmistrz Węgrowa Jan Górski powiedział między innymi: "Marszałek Józef Piłsudski pozostał w naszej pamięci jako żołnierz i Naczelnik Państwa Polskiego, a ten pomnik ma nam przypominać, że był wśród nas człowiek, który poderwał naród do walki i poprowadził do zwycięstwa. Inicjatywa wzniesienia pomnika Józefa Piłsudskiego podejmowana była w Węgrowie kilkakrotnie, jednak dopiero teraz w 70 rocznicę śmierci Marszałka udało się ją zrealizować."

Ciekawie przedstawia się historia głównej płyty pomnika. Wykonał ją w 1939 roku znany ówcześnie węgrowski budowniczy Józef Koroś, ale rozpoczęcie II wojny światowej i lata powojenne nie sprzyjały wznoszeniu pomników dla takich osób. Płytę pomnika do chwili obecnej przechowywał jeden z mieszkańców Węgrowa Wacław Orzechowski. Pomnik wykonano według projektu Romana Postka, członka Rady Miejskiej Węgrowa. Finansowany był z budżetu Urzędu Miasta oraz funduszy Marszałka województwa mazowieckiego. Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Halina Ulińska odczytała uchwałę w sprawie budowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie w towarzystwie burmistrza Jana Górskiego, radnego Romana Postka i Jadwigi Giers - prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej, dokonała jego odsłonięcia. Pomnik poświęcił ksiądz prałat Hipolit Hryciuk.

Przy pomniku, który usytuowany został przy ulicy Józefa Piłsudskiego tuż obok budynku poczty, wiązanki kwiatów złożyła delegacja wojewody mazowieckiego, Urzędu Miasta Węgrowa, Armii Krajowej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Węgrowie, oraz Urzędu Gminy Liw, który to Urząd czynnie włączył się do prac związanych z organizacją węgrowskich uroczystości rocznicowych.

 

Nie ma to jak orkiestra wojskowa!

 

Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert orkiestry garnizonowej, a najlepszym komentarzem do tego koncertu były słowa jednego z obserwatorów, który stwierdził "Nie ma to jak orkiestra wojskowa!"

 

                            Antoni Jurkowski

 


Rok 2018

 

Z okazji 83. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

 

____________________________

Źródło: tekst pochodzi z Gazety Węgrowskiej nr 8/2005 (292) z dnia 2.06.2005r.

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc