IX Festiwal Obrzędów Weselnych - Węgrów 2005 

Węgrów 2005

IX Festiwal Obrzędów Weselnych

 

Specjalną Statuetkę Boryny odebrał węgrowski artysta fotografik, Michał Kurc. 

 

Prezentacje Finał
Gwiazda Wieczoru Tatiana Okupnik i Blue Cafe

 

 

Festiwalowe impresje

Wakacje sprzyjają podróżom. Zapraszamy na niepowtarzalną podróż szlakiem fotografii IX Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie, których autorem jest laureat statuetki Boryny - Pan Michał Kurc AFRP.

Zapewne wiele osób uczestniczyło w IX Festiwalu Obrzędów Weselnych, który odbył się w czerwcu br. w Węgrowie. Dla tych z Państwa, którzy byli wówczas na węgrowskim Rynku i dla tych, którzy nie mogli przybyć, mamy propozycję wspólnej wędrówki szlakiem festiwalowych fotografii, których autorem jest Pan Michał Kurc, artysta fotografik.

 

Pan Michał prowadził dokumentację fotograficzną także poprzednich ośmiu edycji Festiwalu. Dzięki popularyzacji w internecie - w Biesiadzie Weselnej mogło uczestniczyć bardzo wielu gości.

Z przyjemnością informujemy, że podczas tegorocznego Festiwalu Pan Michał Kurc został uhonorowany specjalną statuetką Boryny. Gratulujemy!

Laureaci Statuetki Boryny:

Zespół Obrzędowy "Róża" z Gawron
Koło Gospodyń Wiejskich z Zakrzewa – kat. „Specjalność kuchni”

Nagroda specjalna 

Michał Kurc z Węgrowa - za całokształt pracy twórczej, dokumentację fotograficzną wszystkich edycji Festiwalu Obrzędów Weselnych. Popularyzację Festiwalu na wystawach fotograficznych i na stronach internetowych

Laureaci w kategorii „ Zespoły obrzędowe”:
1. Zespół „Róża” z Gawron
2. Zespół Ludowy „Węgrowianie”
3. Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni 
4. Zespół „Puszcza Zielona”z Łysych 

Kategoria „Specjalność kuchni”:
1. I miejsce i statuetka Boryny – koło Gospodyń Wiejskich z Zakrzewa 
2. Dwa II miejsca: Irena Zawadzka z Żulina, Mirosława Szymońska z Polkowa Sagały
3. Dwa III miejsca:Jolanta Stolarczyk ze Starejwsi, Stanisław Szydlik z miejscowości Bandysie
4. Dwa IV miejsca: Maria Piórkowska z miejscowości Bandysie, Krystyna Serwatka z Łukowca

Gwiazda wieczoru – zespół Blue Cafe;
Prowadzenie: Katarzyna Dowbor, Sławomir Świerzyński.


Zapraszamy do internetowej Galerii p. Michała Kurca http://fotografika.i-csa.com oraz na stronę „Wieści Węgrowskich” - pisma Samorządu Powiatu Węgrowskiego
http://www.powiatwegrowski.pl/wiesciwegrowskie/ 

 

Autor wiadomości: Hanna Kietlińska


________________________________

źródło: http://www.powiatwegrowski.pl 

 

Pani Hanna Kietlińska - Redaktor Naczelny "Wieści Węgrowskich", postanowiła fotograficznie opowiedzieć o IX Festiwalu. Zaprezentowała galerię fotografii z albumu Węgrowskiego Ośrodka Kultury.

 

Na zdjęciach:

1. Zespół obrzędowy "Róża" z Gawron - I miejsce i statuetka Boryny 
2. Artysta fotografik Michał Kurc - specjalna statuetka Boryny (fot. A. Okulus) 
3. Barwny korowód 
4. W sektorze dla gości 
5. Irena Zawadzka z Żulina - nagroda w kat."5pecjalność kuchni" 
6. Jarmark ludowy 
7. Ukraińska "Horpyna" 
8. Gwiazdą Wieczoru był zespół "Blue Café"

___________________________

źródło: "Wieści Węgrowskie" Nr 5/2005 lipiec 2005

 


 

Boryna dla sokołowianina

 

W dniach 17-18 czerwca w ościennym Węgrowie odbył się IX Festiwal Obrzędów Weselnych. Tematem Festiwalu jest bogata polska obrzędowość weselna. Impreza przeprowadzana jest w formie przeglądów zespołów i kapel ludowych, zespołów folklorystycz- nych oraz teatrów obrzędowych. Prezentują one szerokiej publiczności zwyczaje weselne z różnych regionów Polski i Europy.


Tegoroczny Festiwal zgromadził kilkutysięczną widownię. Drugiego dnia, na Rynku Mariackim w Węgrowie, odbył się finał. Był on transmitowany przez II Program TVP S.A. W widowisku finałowym uczestniczyli laureaci prezentacji konkursowych oraz w tym roku zespoły mniejszości narodowych: białoruskiej "Prymaki", ukraińskiej "Horpyna", niemieckiej "Kapela Bawarska", greckiej "Orfeusz", słowackiej "Kumoradki". Gościnnie wystąpił zespół folklorystyczny z Cypru "ZIDROS DANCING GROUP". Jako "Gwiazda wieczoru" wystąpił zespół Blue cafe.

To wszystko uwiecznił i eksponuję na swojej stronie były sokołowianin, artysta fotografik, Michał Kurc, który za pośrednictwem Gazety zaprasza bywalców Festiwalu z Sokołowa Podlaskiego do ponownego obejrzenia widowiska finałowego i pozostałych swoich prac fotograficznych. Na stronie są reportaże z wszystkich edycji Festiwalu.

Michał Kurc otrzymał nagrodę specjalną festiwalu - statuetkę Boryny - za całokształt pracy twórczej, dokumentację fotograficzną wszystkich edycji Festiwalu Obrzędów Weselnych. Popularyzację Festiwalu na wystawach fotograficznych i na stronach internetowych. 

- Tę nagrodę uważam jako specjalne wyróżnienie dla mojej twórczości fotograficznej. Jeszcze raz dziękuję Organizatorom IX Festiwalu za uhonorowanie mnie Statuetką Boryny - powiedział Michał Kurc.

________________________________

źródło: http://sokolowska.home.pl/

 


 

 

(30 Cze, 2005 - 00:51)


Węgrowski festiwal w obiektywie

Zapraszamy na foto- (i nie tylko) reportaż z IX Festiwalu Obrzędów Weselnych Węgrów 2005, na stronach Michała Kurca.

Miło nam też poinformować, że artystę uhonorowano nagrodą specjalną, statuetką Boryny, za całokształt pracy twórczej, dokumentację fotograficzną wszystkich edycji Festiwalu Obrzędów Weselnych, popularyzację Festiwalu na wystawach fotograficznych i na stronach internetowych.

Fotogaleria festiwalu na stronach fotografika.i-csa.com

 

 

źródło: nwg,pl 

 


 


Copyright © design and photos by Michał Kurc