XIV Festiwal Obrzędów Weselnych w Węgrowie



 



 

PREZENTACJE 

KULTURY WŁASNYCH REGIONÓW

 

 



 

Zespół Ludowy „SONINA”

Zespół powstał w 1996r. Założycielem, reżyserem, kierownikiem i autorem scenariuszy jest Roman Skomra, animator kultury w Soninie Gmina Łańcut. Repertuar zespołu to autentyczne przekazy zwyczajów i obrzędów ludowych. Na ich podstawie opracowano wiele programów i widowisk folklorystycznych w tym: „Wesele sonińskie”, „Poprawiny wesela”, „Jasełka”, „Misterium Męki Pańskiej” oraz widowiska sobótkowe i żniwne. Zespół brał już udział w Festiwalu Obrzędów Weselnych w 1998r. zdobywając statuetkę Boryny oraz w 2006r. – wyróżnienie. Zespół wystąpił do tej pory 72 razy, a jego członkami są trzy pokolenia mieszkańców Soniny.

Obrzęd weselny z kołaczem

 

 

 

 

Zespół powsta



 

Zespół Pieśni i Tańca "ŻEJMIANA" 

z Podbrodzia na Litwie

 

 

Zespół powstał w 1991r. Działa przy Miejskim Centrum Kultury. Taniec i piosenka łączy młodzież, dzieci i pracowników. Jest znany nie tylko w swoim rodzinnym mieście – Podbrodziu i kraju, ale również w Polsce, Niemczech, Belgii i Chorwacji. Jest laureatem litewskich festiwali, jak również laureatem i gościem honorowym w międzynarodowych festiwalach. W skład repertuaru wchodzą pieśni i tańce litewskie, polskie i białoruskie.
Kierownikiem artystycznym zespołu jest Lolita Vilimiene

 

 

WESELE NA PODBRODZIU

 




Zespół Pieśni i Tańca „SOKOŁOWIANIE”

  

Podlaska zabawa w karczmie

 

 

Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” działa od 6 lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury i jest menadżerem kultury miasta i regionu. Poprzez liczne występy promuje Sokołów i region w kraju i zagranicą m. in. Ukrainie, Łotwie, Rosji, Grecji, Turcji, Niemczech.
Od roku 2006 Zespół szczyci się patronatem CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej. Został uhonorowany licznymi dyplomami, nagrodami, dowodami uznania. Do najważniejszych należą: Nagroda Ministra Kultury, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Nagroda Rady Miejskiej, Starosty i Burmistrza Miasta Sokołowa Podlaskiego, Wicestarosty Szydłowieckiego. 

Zespół posiada w swoim repertuarze tańce: podlaskie, lubelskie, rzeszowskie, starowarszawskie, z Kurpii Zielonych, górali żywieckich oraz tańce narodowe: Kraków, Polonez.
Kierownikiem artystycznym i głównym choreografem jest pani Iwona Kopiwoda.

 



 

Kapela Ludowa „STERDYNIACY” ze Sterdyni

 

 

Występuje w obecnym składzie od 10 lat. Nagradzana wielokrotnie na konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Kierownikiem kapeli jest – Zdzisław Radzikowski.


 



Na sali widowiskowej...

 



 

 

Finał

 

 

Zdjęcie pamiątkowe. Nagrodzeni i wręczający nagrody.

 



 

XIV FESTIWAL OBRZĘDÓW WESELNYCH
„MAGICZNY WĘGRÓW”
WĘGRÓW 2010




25 - 26 CZERWCA 


PROTOKÓŁ JURY
z dnia 25.06.2010r.




Jury „XIV Festiwalu Obrzędów Weselnych - Magiczny Węgrów „ w składzie:

 
1) Małgorzata Orlewicz – Przewodnicząca, etnograf i Zastępca Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
2) Alicja Jankiewicz – etnograf, choreograf z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
3) Maria Sudnik - Kierownik Wydziału Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach
4) Marian Sołobodowski – animator kultury, kierownik Wydziału Upowszechniania Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
w dniu 25 czerwca 2010r. obejrzało i oceniło 6 prezentacji konkursowych w kategorii „prezentacje kultury własnych regionów”, postanowiło przyznać następujące nagrody:

- NAGRODA SPECJALNA XIV Festiwalu Obrzędów Weselnych - puchar i nagrodę pieniężną otrzymuje Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy ”КОЛОС” za bogate i atrakcyjne przedstawienie fragmentów wesela wołyńskiego, za znakomity śpiew, taniec, choreografię oraz za ciekawą scenografię.

 

Puchar i nagrodę pieniężną otrzymuje:


- Ludowy Zespół „SONINA” z Soniny k/Łańcuta za znakomitą scenografię przybliżającą klimat podłańcuckiej chaty oraz żywiołowość i naturalność.
- Zespół „ŻEJMIANA” z Litwy za pielęgnowanie tradycji obrzędowości weselnej, za bardzo dobry chór kobiet oraz świeżość i dobre wykonanie tańców.
- Kapela Ludowa „STERDYNIACY” ze Sterdyni za żywiołowe wykonanie muzyki do tańców weselnych.

Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia pieniężne:
- Zespołowi Pieśni i Tańca „SOKOŁOWIANIE” z Sokołowa Podlaskiego 
- Zespołowi Ludowemu „WĘGROWIANIE” z Węgrowa 


Na tym protokół zakończono i podpisano...

 



NAGRODA SPECJALNA

XIV FESTIWALU OBRZĘDÓW WESELNYCH

    

Zasłużony Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy "Колос" z Torczyna.

 




Copyright © design and photos by Michał Kurc