XV Festiwal Obrzędów Weselnych w Węgrowie


Sala widowiskowa Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Godz. 16.47.

 strona 1

nie-jubileuszowa groteska

impresja biesiadna

 

Jubileuszowy XV Festiwal Obrzędów Weselnych to okazja do wspomnień, porównań - jak dawniej bywało...

  

Dlatego w dniu 30 maja 2011, zaproponowałem WOK dodanie odnośników do mojej strony z galeriami z poprzednich edycji Festiwalu.

Dom Kultury bez wahania przystał na propozycję, dziękując i zachęcając mnie do udziału w imprezie. Z radością zaproszenie przyjąłem - j u b i l u s z ! ! !

Za kilka dni 3 czerwca poproszono mnie o zdjęcie na zaproszenie i plakat...

Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni.

Fina XI Festiwalu... Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni. Fot. Michał Kurc

 

 - grafik przekształcił zdjęcie nawiązując do jubileuszu. Organizatorom projekt się spodobał, mnie mniej, ale przystałem na tę formę upowszechnienia, bo czasu było mało - jak zwykle.

Zaproszenie strona tytułowa.

 

 


PREZENTACJE KULTURY WŁASNYCH REGIONÓW

 

Pierwszy dzień Festiwalu. 

 

Jestem przed WOK... 

... jest godz. 14.55 i nic nie wskazuje, że tu coś się będzie działo.

 

Zaglądam do programu:

 

"24.06. PIĄTEK  

od 15.00 prezentacje festiwalowe w kategoriach: "specjalność kuchni weselnej" oraz "kultura własnych regionów" (WOK)"

 

Wchodzę do środka... 

i tu cisza, pustka... lekko zakłócona pojedynczymi dźwiękami dobiegającymi z końca pustego holu, po chwili rozpoznaje... to skrzypce "Sterdyniaka". 

 

Niespodziewanie podchodzi do mnie Pani Kasia dyrektor WOK, serdeczne powitanie. Jednak jestem zaskoczony tą ciszą - przed, jak i wewnątrz domu kultury - przecież to XV Jubileuszowy...!?

 

"Nie inaczej było i w tym roku" - (?)

 

Zastana rzeczywistość jest inaczej spostrzegana przez Urząd Miasta - w trzy dni po Festiwalu na oficjalnej stronie Urzędu Miasta napisano (fragment):  

 

"Koniec czerwca jest w Węgrowie już od wielu lat czasem nierozerwalnie kojarzonym  z kolorowymi ludowymi strojami, śpiewami oraz wszędzie panującym klimatem weselnym."

Skan strony "Wrota Węgrowa" z opisem XV Festiwalu Obrzędów Weselnych. Podkreślenia moje.

 

 

"Klimat weselny" - niestety był - w pierwszych edycjach - zapraszam do galerii - zdjęcia z pierwszych trzech Festiwali.

 


Zastana sytuacja 24 czerwca 2011 roku była wręcz przeciwna 

klimatowi imprezy festiwalowej.


 

Następne zdanie z w/w informacji: "W tym bowiem czasie już od 15 lat w Węgrowie odbywa się Festiwal Obrzędów Weselnych. Przez ten czas do Węgrowa przyjechało setki zespołów ludowych z całej Europy..." 

Było ok. 90 zespołów ubiegających się o Grand Prix i nie "z całej Europy", a z 1/4 ilości państw Europy.

"Nie inaczej było i w tym roku" - Miasto, a rzeczywistość - jak na załączonych fotografiach.

 

Z małej galerii w holu WOK...

 

 

pozostały tylko ramy, a można było (bez dodatkowych kosztów) wystawić kilka zestawów zdjęć, które przygotowałem nieodpłatnie - będąc na emeryturze - na X-lecie Festiwalu. 

 

Zaglądam na salę widowiskową - godz. 15.00, a tu też pustka i cisza.

Scena z wielością mikrofonów - dla mnie to duże utrudnienie podczas fotografowania, ale... Pocieszeniem jest właściwe oświetlenie sceny - podziękowania dla Kolegi Mirka.

 

W tym zastanym klimacie ciszy... w dawnej kawiarni WOK z 20 minutowym opóźnieniem Komisja XV Festiwalu rozpoczęła smakowanie specjałów kuchni weselnej.

 

 

Specjalność kuchni weselnej

 

Piętnasty raz obserwuję prezentację, - i nie wiem, do dzisiaj, kto i co może tu smakować? Przechodząc obok stołów nie usłyszałem - "może pan się poczęstuje, zapraszam do degustacji naszych specjałów...". Popatrzyłem, zrobiłem kilka zdjęć i tyle.

Desery - Kto nie lubi słodyczy?

 

"I - super kicz kulinarny?"

II nagrodą XV Festiwalu

Spojrzałem na weselny tort z zatopioną w niego "parą młodych" (!?) - wykonaną z plastyku, szmatek, sztucznych włosów - niejadalnych, a tym samym niejadalny tort, jednak nagrodzony przez Komisję II nagrodą  XV Festiwalu - pucharem i nagrodą pieniężną.

Jak fotografowałem tort, usłyszałem pytanie skierowane do autorki tortu: "Czy można będzie tym tortem poczęstować uczestników spotkania na kempingu?". Odpowiedź była - tak.

 

"II - super kicz kulinarny?"

Wyróżnienie XV Festiwalu

Drugi weselny tort. Ten ozdobiony (nie cukrowym), a oryginalnym białym pierzem - oczywiście, że niejadalnym, co czyni cały tort niejadalnym. Komisja była innego zdania i nagrodziła wyróżnieniem XV Festiwalu.

 


Jak to dobrze, że nie jestem cukiernikiem ;) 


 

A tak było w tym miejscu podczas pierwszych edycji...

 

Pani Irena Santor - Przewodnicząca Komisji III Festiwalu

... Gwarno, dużo stołów obficie zastawionych. Pani Irena Santor - Przewodnicząca Komisji III Festiwalu, była mile zaskoczona specjałami i ich prezentacją. 

 

Po ocenie Komisji III edycji reżyser wybierał prezentowane specjały kuchni weselnej na stoły biesiadne Finału, gdzie były prezentowane widzom i telewidzom.

 

Na scenie finałowej..

 

... reżyser za każdym razem prosił wykonawców z ludowych zespołów: "na scenie zachowujcie się jak najbardziej naturalnie - jak na weselu", i inna podpowiedź - nie spożywajcie tych specjałów, bo po transmisji będą potrzebne - nie spożywajcie! Jedni byli naturalni i spożywali, inni niezdecydowani - reżyser był niezadowolony - transmisja na żywo - i poszło jak było.

Pamiętam "aferę" z roku 2002 z pieczonym prosiakiem:) Podejrzenia i szukanie winnych, kto odważył się na degustacje tego specjału? Zarzut i tłumaczenie się... - osoby w wieku mocno dojrzałym: "Ja go nie jadłam, tylko zjadłam jedną, jedyną wisienkę" - ze smutkiem wspominam tę upokarzającą chwilę.

Smakoszy prosiaczka było wielu. Po co komu ten prosiaczek poza kadrem? - Ale to już inna, nieznana mi bajka.

 


 

 

Na sali widowiskowej WOK...

 

... rekordowe opóźnienie!!! Wg programu - na plakacie i zaproszeniu godz. 15.00, a dopiero o godz. 16.47 rozpoczęły się prezentacje konkursowe zespołów. 

"Jak za pięć minut nie wystąpimy, to wyjeżdżamy" - usłyszałem będąc za kulisami, zwróciłem wzrok w tamtym kierunku, chcąc przeprosić za to opóźnienie... - jak prorocze okazały się te słowa...

 

Na sali poza uczestnikami prezentacji, było ok. dziesięciorga widzów - oczywiście policzonych ze mną - można powiedzieć, że - tradycji stało się zadość.

 

Brakowało podniosłej chwili - uroczystego powitania uczestników, przez Samorząd Miasta Węgrowa i uroczystego otwarcia Festiwalu. Na tego typu imprezie jest to czymś normalnym. Tu było inaczej, nawet nie zauważono, że XV jest jubileuszowym. 

Uroczyste powitanie - to jedna z form podziękowania za działalność w amatorskim ruchu artystycznym... Dobry początek wprowadza miły nastrój. Tak było w pierwszych latach Biesiady Weselnej, ale nie w tym roku.

 

camping NAD LIWCEM

 

Przypomnę: Jak fotografowałem tort, usłyszałem pytanie skierowane do autorki tortu: Czy można będzie tym tortem poczęstować uczestników spotkania na kempingu?. Odpowiedź była - Tak.

Liwiec - muzyka przepływającej wody.

 

I do mnie: "Panie Michale zapraszam pana na spotkanie integracyjne, na kemping o godz. 20.00." Podziękowałem za zaproszenie.

 

Baner... nad rozkopaną ulicą:)

Dokumentując prace na rynku zauważyłem festiwalowy baner nad rozkopaną ulicą - zamkniętą dla ruch od dłuższego czasu - uśmiechnąłem się:). Ktoś podejmując tę decyzję nie znał teraźniejszości Węgrowa.

 

Zapraszam na drugą stronę.

strona | 1 | 2 | 3 |

 

na stronie od 2011.07.11


Copyright © design and photos by Michał Kurc