Figura Jana Nepomucena w Węgrowie. 

Węgrów, ul. Kościuszki - na cokole figura Jana Nepomucena.

 

21 kwietnia 2006

w Węgrowie po renowacji

 

... lokalne media informowały:

 Autor notatki wykazał się brakiem wiadomości i upowszechnił błędną informację o figurce, pisząc, że przedstawia św. Jana apostoła... 

 

W 2005 roku przeprowadzono renowację figury św. Jana Nepomucena przy ul. Kościuszki. W następny roku tak wyglądało dzieło.

Faktycznie biła świeżość farby i nie tylko.

 

 

Święty Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) – prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.
Uważany za patrona spowiedzi, także za patrona chroniącego przed powodzią, patrona mostów i... - figury św. Jana Nepomucena możemy spotkać przy mostach i rzekach w okolicy skrzyżowań dróg na placach przy kościołach.

Św. Jan Nepomucen przedstawiany jest zawsze z broda i wąsami, ubrany zwykle w zwykle w czarną sutannę na którą nałożona jest biała komża wykończona ażurową koronką. Na wierzch narzucona jest gronostajowa peleryna. Na głowie ma widoczny czarny biret z czterema skrzydełkami zwanymi rogami. Tu na zdjęciu trzyma razem z krzyżem palmę - symbol i oznakę męczeńskiej śmierci. Wzrok ma skierowany na krucyfiks.

 

Kult Jana Nepomucena rozwijali głównie jezuici, częściowo po to, aby osłabić silny  kult Jana Husa.

 

Według tradycji Jan Nepomucen po otrzymaniu święceń kapłańskich został kanonikiem kapituły katedry św. Wita w Pradze. Bywał zapraszany na dwór królewski i został spowiednikiem królowej. Król podejrzewając żonę o niewierność próbował wymusić na Janie wydanie tajemnicy spowiedzi. Gdy ten odmówił został poddany ciężkim torturom i w końcu zginął zrzucony z mostu nad Wełtawą. 

 

Nawet w Polsce stawiano liczne Figury. Np. w Węgrowie przy ulicy Kościuszki, w Liwie na skrzyżowaniu ulic i w Sokołowie Podlaskim - drewniana kapliczka z 1806 r. z figurą św. Jana Nepomucena, eksponowana przy ulicy Siedleckiej w pobliżu rzeczki Cetyni. 

 

Patron chroniący mosty, patron chroniący przed powodzią?

 

Pamiętam wielokrotnie wspominaną powódź w Sokołowie Podlaskim z 25 lipca 1948 roku. Powódź nastąpiła po oberwaniu się chmury nad miastem i okolicą. Z maleńkiej rzeczki Cetyni przez miasto płynęła rwąca rzeka o podwyższonym stanie wody o ok. 1,5 m. Niszcząca mosty, zalewająca Bulwar, ul. Magistracką, Lipową i Kosowską.

Burmistrz Jan Pędich (pierwszy z prawej) z przyjacielem przed młynem przy wspomnianej ul. Kosowskiej. Fot. Autor nieznany.

 

Wojsko przewozi mieszkańców z ul. Kosowskiej do miasta - do miejsc wyżej położonych. Fot. Autor nieznany.

   

 

 

na stronie od 2006.05.02.


Copyright © design and photos by Michał Kurc