Magia, legendy i...Z Krakowa do Węgrowa (2) - na podstawie obrazu Wojciecha Gersona,

Zjawa Barbary Radziwiłłówny, rok1886, fresku Michała Anioła Palloniego Czyściec 

oraz fotografii lustra i bazyliki mniejszej w Węgrowie

 - miejsca ekspozycji tzw. lustra Twardowskiego. 

►►

 

Dwa dni z życia Węgrowa

Magia, legendy i...

 

W dniu 1 czerwca 2008 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Zalewu. Poświęcenia akwenu wodnego dokonał ks. Biskup Antoni Pacyfik Dydycz. Ale, dzień wcześniej, węgrowskim Rynkiem zawładną duch czarnoksiężnika Twardowskiego, - tak, tak, tego z karczmy "Rzym". A wszystko to za sprawą tzw. lustra Twardowskiego z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie oraz projektu "Pan Twardowski na kogucie – niematerialne dziedzictwo kulturowe Słowian w procesie edukacji dzieci i młodzieży”, którego autorką była Pani Maria Koc.

 

Pierwszego dnia...

Uczestnicy Festiwalu Baśni Słowiańskich – „Pan Twardowski na kogucie” i...

 

Legendy Doliny Liwca

Praca Krzysztofa Buczaka

II Międzynarodowy Plener Malarski w Węgrowie            

Zatrzymałem w kadrze obrazy dokumentujące ten czas - upływający w sąsiedztwie zabytków, zieli pól, błękitu wody i legend tu i ówdzie wypowiadanych... 

 

Maciej Pol

 

 

Najpopularniejszy polski iluzjonista i magik. Maciej Pol urodzony w Łęczycy, jak powiadają miasta z legendą o diable...

 

 

Zespół Horpyna 

Zespół Horpyna pochodzi z Olsztyna i nazwę swoja zawdzięcza sienkiewiczowskiej wiedźmie z Czarciego Jaru. Grupa powstała w 1999 roku. Muzyka, którą wykonują to ukraiński folk-rock okraszony własnymi kompozycjami.

 

 


Miejski Teatr Woskriesinnia z Lwowa


Gloria

... to tytuł spektaklu, zaprezentowanego widzom zgromadzonym przed Bazyliką Mniejszą w dniu 31 maja 2008 roku przez Artystów Miejskiego Teatru Woskriesinnia z Lwowa. Aktorzy, przy dźwiękach symfonicznej muzyki oraz wielości scen z ogniem, zaprezentowali niezwykłe sytuacje, sceny rodem z apokaliptycznych wizji unicestwiania człowieka, kończąc widowisko sceną triumfu ludzkiego istnienia na ziemi. Zapraszam do galerii

 

 

 

Drugiego dnia...

 

Nad Zalewem 

Jak za dawnych dobrych czasów...

 

 

LONSTAR

LONSTAR
To nie kwestionowana najważniejsza postać muzyki country w Polsce, inicjator i czołowa siła napędowa tej subkultury, jej autentyczna Żywa Legenda. Spadkobierca i kontynuator tradycji westernowych „Samotnych Jeźdźców”, który wierzy w dobro i przeciwstawia się siłom zła.

Sam siebie woli określać jako uniwersalnego człowieka kultury. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki. Jego życiową misją jest obrona kultury, piękna i ludzkiej godności przed zalewem obłudy, głupoty i miernoty.

 


>>> powiększenie zdjęcia

 

Zawsze są piękne

 

 

2008.06.06


Copyright © design and photos by Michał Kurc