Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie


 

WERNISAŻ

 

MOJA PASJA

WYSTAWA MALARSTWA 

ZE ZBIORÓW GABRIELI I ADAMA GÓRECKICH

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Kietliński 

dziękuję Państwu Góreckim za udostępnienie kolekcji mieszkańcom Węgrowa.

 

Adam Górecki kolekcjonerstwem zajmuje się od 10 lat, kiedy po raz pierwszy zetknął się z wybitnymi malarzami i ich twórczością podczas słynnych „Plenerów na Południowej” organizowanych przez Jacka Gołębiewskiego.

Obudzona w ten sposób pasja zaowocowała w odkryciach dokonywanych podczas własnych wyjazdów na – Litwę i Białoruś. Te odkrycia to nie tylko obrazy ale także kontakty i przyjaźnie z artystami goszczącymi później wielokrotnie w gościnnym domu Gabrieli i Adama w Węgrowie. Bywali tu tak znakomici artyści, jak Aleksiej Maraczkin, Andriej Szirokow, Kirył Datsuk, Aleksander Puszkin, Piotr Zarecki, Tamara i Aleksiej Pawluczuk i wielu innych.

 

Kolekcjonerstwo to szlachetna pasja, wiążąca się z tworzeniem wartości kulturalnych – kolekcji dzieł sztuki. Jeszcze większą radością jest według Adama Góreckiego podzielenie się tym bogactwem z innymi. Stąd wzięła się idea udostępnienia kolekcji Gabrieli i Adama Góreckich mieszkańcom Węgrowa i innym gościom Galerii Biblioteki Miejskiej w Węgrowie. Głównym walorem gromadzonego przez lata zbioru dzieł artystów, reprezentujących rozmaite kierunki i style, jest jego wartość duchowa, wyrażona wysoką jakością wystawianych dzieł.


Roman Postek

 

powiększenie

powiększenie

powiększenie

 

Autorzy obrazów prezentowanych na wystawie: 
Piotr Danelia, Kirył Datsuk, Linas Domarckas, Oksana Gajdukowicz, Michaił Kańkow, Józef Krupski, Mikołaj Majewski, Aleksiej Maraczkin, Aleksiej Pawluczuk, Tamara Pawluczuk, Leonid Rotko, Raisa Siplewicz, Wasilij Sobolewski, Katia Sokołowa, Leonid Sołowiow, Gienadij Surma, Andriej Szirokow, Jolanta Teiserskyte – Stoskiene, Aleksandras Vosbinas, Piotr Zarecki. 

 

   2008.11.16


Copyright © design and photos by Michał Kurc

Copyright © by Gabriela i Adam Górecki