„Ojcowie Niepodległości” w Węgrowie – 21 maja 2018Otwarcie wystawy na węgrowskim rynku.

 

wystawa

Ojcowie Niepodległości

 

Węgrów był jednym z kilkunastu miejsc w całej Polsce, w których 21 maja pokazano ekspozycję Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

Dziękuję młodzieży i nauczycielom za liczne przybycie na węgrowski rynek, ponieważ ta wystawa ma wybitnie edukacyjny charakter. Możemy zapoznać się z sylwetkami sześciu mężów stanu, dzięki którym po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Ich współpraca ponad podziałami przyniosła nam wolność. Ten cud niepodległości 11 listopada 1918 r. to był wielki zbiorowy wysiłek narodu polskiego, którzy nie zatracił ducha i przekazywał kolejnym pokoleniom głęboki patriotyzm.
Żeby naród mógł sięgać po ambitne cele, musi mieć przywódców, którzy mają wizję i są gotowi do poświęceń – i takich przywódców mieliśmy sto lat temu – podkreśliła Maria Koc wicemarszałek Senatu. 

IPN przypomina młodzieży, jak ważna jest niepodległość, jak trudno ją odzyskać. Zachęcam do radosnego świętowania Stulecia Odzyskania Niepodległości i dumy z naszej ojczyzny – dodała Maria Koc. 

 

 

 

 

WOJCIECH KOSSAK - ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM, 1930

 

Obraz przedstawia patriotyczny akt, który miał miejsce 10 i 11 lutego w Pucku. W wyniku odzyskania przez Polskę Pomorza, utraconego na skutek rozbiorów. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz wyższymi urzędnikami przybył do Pucka i dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cieszę się, że tę wystawę możemy pokazać na Podlasiu, ziemi zawsze wiernej Rzeczypospolitej. Szóstka wielkich przywódców stanęła na węgrowskim rynku, ale za nimi szli inni, tysiące, setki tysięcy Polaków. Wśród nich nie zabrakło mieszkańców Węgrowa. W 1863 r. to miasto znalazło się na pierwszych stronach gazet. Powstanie Styczniowe skończyło się przegraną, ale została pamięć o tym czynie i marzeniu o życiu w niepodległej Polsce. Pamięć o wielkiej Rzeczpospolitej pozwoliła nam wrócić na mapę Europy. Gdy w 1915 r. odeszli stąd Rosjanie, mieszkańcy głównie skupili się na edukacji. Szkoły zapełniły się polskimi dziećmi. Około 150 młodych ludzi z tutejszych szkół poszło walczyć z bolszewikami – dzięki nim obroniliśmy niepodległość i Europę przed bolszewizmem – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 

 

 

 

 

 

Uważam wystawę "Ojcowie Niepodległości" za otwartą.

 

 

 

 

Autorzy wystawy: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja

 

Wystawę w Węgrowie zorganizowali: prezes IPN dr Jarosław Szarek, wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej Zofia Paczóska. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 maja.

 

________________________

Zdjęcia wykonałem tel. Samsung Galaxy J7 (2017)

 

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1989 roku w Węgrowie 

 

Galeria

fotografie: Michał Kurc

 

 

 

 

 

na stronie od 2018.05.21


Copyright © design and photos by Michał Kurc