|
NEWS
Wystawa pokonkursowa "Podlaska wieś na starej fotografii"
II Biesiada Weselna - Węgrów '98
WYSTAWA POKONKURSOWA
"PODLASKA WIEŚ NA STAREJ FOTOGRAFII"
OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
Fotografia pojawiła się na wsi już w drugiej połowie XIX wieku i szybko zyskała sobie popularność w środowisku wiejskim. W małych miasteczkach zaczęły powstawać zakłady fotograficzne, na odpustach pojawili się wędrowni fotografowie, którzy uwieczniali mieszkańców wsi na tle wymyślnych ekranów. Zdjęcia z przełomu wieków i z pierwszych dziesięcioleci XX stulecia, które znajdują się na wystawie mają uroczysty, odświętny charakter. Najczęściej są to fotografie rodzinne, dokumentujące ważne wydarzenia: śluby, chrzty, pogrzeby, a także portrety indywidualne i zbiorowe. Jest wiele zdjęć dotyczących rozłąki: służba wojskowa, emigracja, niewola.
Fotografie rodzinne dominują w ekspozycji nieprzypadkowo. Wszak dla mieszkańców wsi rodzina i więzi rodzinne stanowiły zawsze największą wartość. Widać to chociażby po sposobie ustawienia członków rodziny przed obiektywem: mężczyzna siedzi, kobieta stoi - ich wzajemne relacje ujawniają hierarchię ważności w rodzinie. Porządek panujący na tego typu portretach stanowi niewątpliwie przyczynek do obyczajowości wiejskiej.
Dużą grupę zdjęć stanowią fotografie zbiorowe, wykonywane w szkołach, na kursach, w czasie zebrań wiejskich, na pielgrzymkach i wycieczkach. Te zdjęcia również przedstawiają sytuacje niecodzienne. Upamiętniają ważne okazje, świadczą o bogactwie życia wsi. Są autentyczne i wiarygodne, ale czy reprezentatywne? Przecież życie na wsi to nie tylko święta, uroczystości, zebrania, to przede wszystkim codzienna praca w polu i w gospodarstwie, to często niedostatek, a nawet bieda. Ale ludzie na wsi nie chcieli utrwalać dla potomnych tej powszedniości. Pragnęli się pokazać od jak najlepszej strony, stąd uroczyste miny, odświętne stroje, dekoracyjne ekrany bądź ściana własnej chałupy za plecami. Ta tendencja do jedynie pozytywnego przedstawiania rodziny i własnej wsi widoczna jest na wszystkich fotografiach i jest niewątpliwie ważną cechą kultury ludowej.
Tylko niewielki zbiór zdjęć, biorących udział w ekspozycji, obrazuje życie codzienne chłopa. Te nieliczne fotografie ukazujące wykopki, żniwa, orkę, sianokosy czy też prace w obejściu i w chałupie, niosą wiele informacji na temat warunków pracy, dawnych technik i narzędzi. Są ważnym dokumentem i znakomitym źródłem do historii.
Nie ma w zbiorach fotografii chłopskiej zdjęć przedstawiających krajobraz. Także w doborze tematów istniała ustalona hierarchia. Najważniejszy był człowiek i jego rodzina, czasem najbliższe otoczenie, zabudowania lub konie.
Intencje tych, którzy przed kilkudziesięciu laty uwieczniali się na fotografiach są zrozumiałe. Te zdjęcia miały umożliwić mieszkańcom dawnej wsi zaistnienie w pamięci przyszłych pokoleń. Pozwólmy im na to. Obejrzyjmy te zdjęcia z uwagą, zainteresujmy się fotografią własnej rodziny, odtwórzmy dzieje jej członków. Ocalmy od zapomnienia fragment historii.
Maria Koc
|
Rodzina Gontarzów z Wrotnowa.
Rok 1920. |
|
|
Członkowie ZMW "Wici" z Justynowa na dorzynkach w
Chodowie. Rok 1936. |
Halina i Andrzej. Justynów. Rok 1942. |
Komisarze wystawy "Podlaska wieś na starej fotografii": Maria Koc, Michał Kurc
Reprodukcje fotograficzne: Michał Kurc
W styczniu br Węgrowski Ośrodek Kultury zaprosił uczniów szkół podstawowych i ponadpostawowych z rejonu węgrowskiego i sokołowskiego do udziału w konkursie fotograficznym pt."Podlaska wieś na starej fotografii" Przedsięwzięcie wzbudziło duże zainteresowanie nauczycieli i młodzieży. Na konkurs napłynęło około 700 zdjęć o tematyce wiejskiej z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.
Najciekawsze zbiory nadesłali uczniowie szkół podstawowych z Wyszkowa, Sokołowa Podlaskiego i Łochowa. Spośród fotografii, zebranych w drodze konkursu, komisarze wystawy - Maria Koc (etnograf) i Michał Kurc (artysta fotografik) wybrali do ekspozycji 250 prac. Zreprodukowane i powiększone zdjęcia, dokumentujące ważne wydażenia z życia dawnej wsi można oglądać na wystawie czynnej w WOK od 3 do 16 czerwca.
W trakcie wernisażu miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu. Pierwszą nagrodę jury w składzie: Maria Koc, Michał Kurc i Roman Postek przyznało Tomaszowi Popowskiemu ze szkoły Podst. nr 2 w Sokołowie Podl. Drugie miejsce (ex
aequo) zajęły: Marzena Tomaszewska ze Szkoły Podst. w Wyszkowie oraz Karolina Śliwowska ze Szkoły Podst. nr 2 w Łochowie. Trzecią nagrodę otrzymała Anna Bieńkowska sz Szkoły Podst. nr 2 w Sokołowie Podl. Wyróżnieniami uhonorowano: Katarzynę Mioduszewską z Łochowa, Kamilę Brzezik z
Wyszkowa, Urszulę Zdzieborską z Sokołowa Podl., Andrzeja Olkowicza z Węgrowa, Teresę Lipkę z Węgrowa, Annę Piszczyk z Liwa, Barbarę Sylwestrzak z Węgrowa i Janinę Czubę z Węgrowa. Specjalną nagrodę jury przyznało nauczycielce - opiekunce uczestników konkursu ze
Sz.P. w Wyszkowie - pani Czesławie Urban.
Wystawa w Węgrowskim Ośrodku Kultury mogła dojść do skutku dzięki pomocy finansowej Wydziału Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach.
Nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursu ufundowali: Dyrektor Wydziału Kultury UW pan Ryszard Głowacz, węgrowskie zakłady fotograficzne FOTOLAND i FOTO STUDIO, firma FOTO-JACK z Siedlec, autoryzowany dealer telefonów komórkowych ERA GSM oraz Przedsiębiorstwo MIKST z Węgrowa i Katolickie Radio Podlasia. Wszystkim sponsorom i uczestnikom konkursu organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
|
I Biesiada Weselna - Węgrów '97
Fot. M. Kurc |
II BIESIADA WESELNA -
WĘGRÓW '98
|
Żyd z Zespołu Ludowego z Soniny.
Fot. M. Kurc
|
O główną nagrodę II Biesiady Weselnej Węgrów`98 - statuetkę Boryny ubiegało się 13 wykonawców w czterech kategoriach.
Statuetkę wręczono:
- Zespołowi Muzycznemu "Panorama" z Miedznej w kat. zespoły muzyczne
Zespołowi Ludowemu z Soniny w kat. zespoły obrzędowe
Panu Andrzejowi Zajączkowskiemu z Gostynina za pojazd weselny
Zespołowi Ludowemu "Węgrowianki" z Węgrowa za danie weselne.
Honorową nagrodę Grand Prix i statuetkę Boryny otrzymał prof. Stanisław Hadyna
- twórca zespołu "Śląsk".
|
|
Orkiestra Staśka Wielanka |
Pojazd Weselny |
|
|
Zespół Ludowy z Soniny |
Grupa Teatralna "Słup" z Łodzi |
|
|
Zdjęcie pamiątkowe z VOX |
z solistkami Zespołu "Śląsk" |
|
|
Zespół "ROMA" |
"Odkurzacz Boys" z Węgrowa |
Fot. M. KURC
Zapraszam na II Ogólnopolski Festiwal
BIESIADA WESELNA - WĘGRÓW '98
18-20.06.1998r.
Organizatorzy:
Węgrowski Ośrodek Kultury
Ministerstwo Kultury i Sztuki
Urząd Wojewódzki w Siedlcach
II Program TVP S.A.
Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego
Urząd Miasta w Węgrowie
Jury:
Ryszard Poznakowski - kompozytor
Irena Santor - piosenkarka
Janusz Kondratowicz - autor tekstów
Sławomir Świerzyński - lider zespołu "Bayer Full"
Krzysztof Kryszczuk - z-ca dyr. Centrum Kultury i Sztuki
Maria Koc - etnograf
przedstawiciel TVP S.A.
PROGRAM:
18 czerwca 1998r. (czwartek)
godz. 11:00 Prezentacje Konkursowe - zespoły muzyczne (sala widowiskowa WOK)
godz. 18:00 - 22:00 Koncert zespołów muzycznych (Plac przed budynkiem WOK)
19 czerwca 1998r. (piątek)
godz. 10:00 Prezentacje Konkursowe:
zespoły obrzędowe (sala widowiskowa WOK)
specjalność kuchni (kawiarnia WOK)
pojazdy weselne (plac przed budynkiem WOK)
godz. 19:00 - 3:00 Próba generalna widowiskowa finałowego (Rynek Mariacki w Węgrowie)
20 czerwca 1998r. (sobota)
godz. 19:00 Widowisko finałowe II Biesiady Weselnej
Bezpośrednia transmisja w II Programie TVP (Rynek Mariacki)
Reżyseria: Krzysztof Jasiński; Prowadzenie: Katarzyna Dowbor i Sławomir Świerzyński.
Występują: "TRUBADURZY", "BAYER FULL", "VOX", "ORKIESTRA STAŚKA
WIELANKA" oraz laureaci prezentacji konkursowych.
Do zobaczenia na III Biesiadzie Weselnej - Węgrów '99
|
|